[B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: [B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Ostatnio miałem przyjemność rozegrać oba scenariusze Tygrysów. Wszystko postaram się opisać w recenzji, ale w międzyczasie krótka relacja:


SCENARIUSZ I

Rosjanie popełnili spory błąd taktyczny, gdyż ustalili, że zatrzymają Niemców na linii frontu. owszem, wszyscy zginą, ale i Niemcy się wykrwawią, a w tym czasie do Charkowa dojadą korpusy pancerne z Biełgorodu. Ku ich zdziwieniu, Niemcy bardzo łatwo otaczali niewielkie punkty oporu (mnogość żetonów, niemieckie jednostki są podzielone na bataliony, a nawet kompanie (czołgi), podczas gdy sowieckie jednostki pancerne to jeden żeton brygady), a otoczony oddział nie może się wycofać. Zatem otrzymuje obrażenia. Stracili swoją szansę, gdyż w pierwszym etapie Niemcy właściwie nie mogą się poruszać.
Ustaliliśmy, że lepszą taktyką byłoby zostawić minimalne siły opóźniające, a resztę wycofać do Charkowa, zaminować drogi, wysadzić mosty i generalnie zrobić co się da, by realnie opóźnić SS.

Niestety, ku ich przerażeniu już 3 dnia gry front się rozleciał i Leibstandarte wraz z 11 Dywizją Pancerną pomknęły na pełnym gazie do Charkowa, gdzie stacjonowała jedna czy dwie dywizje strzeleckie, niezdolne oczywiście do zatrzymanie niemalże w pełni sprawnej dywizji SS oraz nieco bardziej zmęczonej DPanc.
Das Reich zajęła się oczyszczaniem tyłów, Totenkopf z kolei zdobyła Wjałki, by otrzymać posiłki w postaci 320 DP. Kiedy to się stało, to Sowieci zgodzili się na honorową kapitulację ;)

SCENARIUSZ 2
Teoretycznie Niemcy byli pewni łatwego zwycięstwa. Już od początku mieli prawie okrążony Charków, doskonałe pozycje wyjściowe i mnóstwo sił. I faktycznie, już w pierwszym etapie zaczęli masakrować Rosjan, w drugim ich wykończyli, w trzecim praktycznie wkroczyli do miasta.
Ale ku ich zdumieniu drugiego dnia sprawy zaczęły się sypać. 11 Dywizja na południu nie dość, że nie sforsowała rzeki, nie zdobyła miasta, to w dodatku została okrążona i rozbita. Das Reich również upojona zwycięskim marszem do Charkowa postanowiła od tyłu podjechać czołgami i brawurową szarżą zadać cios w plecy i w ten sposób zniszczyć artylerię... co za tym idzie zdobyć miasto. Ku jej zdumieniu, czołgi zostały otoczone przez kawalerię, trochę p-panców i saperów. W efekcie - rozbite.
Totenkopf na północy powstrzymywał posiłki nadciągające do Charkowa. Radził sobie dobrze, ale również zaczął się mocno męczyć, a jego siły topniały.
Jednak po zdobyciu Charkowa została zastąpiony potężną i świeżą dywizją Grossdeutschland, która przesądziła o zwycięstwie. Sowieci widząc białe hełmy na wrogich czołgach masowo oddawali się do niewoli...

Podsumowując, scenariusz pierwszy jest bardzo efektowny. Niemcy mogą zrobić błyskotliwy rajd, a Rosjanie z kolei bawić w partyzantów. Jednak w mojej opinii raczej to oni mają trudniejsze zadanie. Z kolei już dwójka została dużo bardziej zrównoważona, a i ciekawsza, gdyż szala zwycięstwa bywała różna.


Oczywiście, dwie gry to za mało, by dogłębnie zbadać rozgrywkę, ale nie mam możliwości rozegrania więcej partii.
Dużo zależy od rzutów... Batalion rozpoznawczy z Das Reich wpadł od tyłu do miasta i za pomocą serii perfekcyjnych rzutów w ciągu dwóch etapów unicestwił prawie całą sowiecką artylerię. Teoretycznie to nie powinno mieć miejsca, bo to mała i słaba jednostka, w dodatku walcząc w mieście dysponuje 1/2 siły, ale wyszło jak wyszło.
Kurcze Pióro
Adjudant-Major
Posty: 285
Rejestracja: piątek, 12 października 2007, 09:39
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: [B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Post autor: Kurcze Pióro »

Recenzja będzie obejmowała dodatek, który był w TiS-e?
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: [B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Nie. Recenzuję grę w stanie czystym, wydanie z roku 2006.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: [B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: [B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Post autor: Raleen »

Parę uwag do recenzji ode mnie (kiedyś już się wypowiadałem na temat tej gry, więc nie ma sensu się zanadto powtarzać):

:arrow: Rzeczywiście, żetony były ładne w tej grze, w starym stylu, ale jak ostatnio słyszałem różne opinie, to sporo graczy woli jak nie ma kolorowych ikonek.

:arrow: Zbędne żetony, o których piszesz to były bodajże jakieś dodatkowe żetony to numerów w TiS, stąd też np. ten pociąg pancerny. To nie jest nic złego tylko zabrakło w instrukcji krótkiej informacji do czego są te żetony. Ogólnie kiedyś nawet były u nas wykazy co do starszych numerów TiSa - jakie żetony są do którego, i co istotne co było gdzie poprawiane- żeby było śmieszniej tych informacji nie było nigdzie na stronie wydawcy.

:arrow: Numeracja Wespe to chyba wytwór pewnej tradycji - w pewnym momencie pułki artylerii w niemieckich dywizjach pancernych zaczęto przedstawiać dzieląc je na części (dywizjony) w zależności od posiadanego sprzętu - bo w dywizjonach sprzęt bywał mieszany, np. ciężki dywizjon miał nieraz działa Hummel (samobieżne) i zwykłe polowe haubice 150 mm. Dlatego ta numeracja często się nie zgadza.

:arrow: Punkt zaopatrzeniowy pojawił się już dużo wcześniej - w II edycji B-35. Też mimo dobrej znajomości przepisów systemu nie do końca wiem czemu miał służyć ten żeton, chyba jako oznaczenie bazy zaopatrzenia. Nie znajduję dla niego innego zastosowania.

:arrow: Nie zgadzam się z Tobą co do tego, że za teren czysty zawsze powinno być 1 PR, natomiast jak pamiętam jeszcze swoje rozgrywki w różne scenariusze, gdzie majstrowano przy różnej ilości PR za czyste pola, to rzeczywiście nieraz wychodziły z tego dziwne rzeczy i z kolei za bardzo ograniczano ruchliwość wojsk pancernych i zmot.

:arrow: Przepis dot. wykorzystania linii kolejowej był w systemie, w każdym razie na pewnym etapie prac na pewno się pojawił. Dokładnie w ten sposób ujęty jak piszesz. Można dodać jeszcze, że taki przepis jest w systemie wrześniowym (W-39).

:arrow: Co do przeprawiania się samochodów rozpoznawczych, dawno temu rozmawiając z autorem słyszałem teorię dot. wyposażenia tych jednostek w środki przeprawowe, przyznam, że wówczas mnie ona nawet przekonała. Ale to było takie uogólnienie informacji dot. bitwy pod Arnhem, które zostało potem rozciągnięte na inne jednostki, chyba na zasadzie "żeby było ciekawiej".

:arrow: Piszesz, że zasady dot. lotnictwa są przyjemne. Tutaj powiedziałbym, że na pewno nie są one proste, zwłaszcza walki myśliwskie, chociaż potrafią być ciekawe. Tzn. domyślam się, że piszesz w oparciu o doświadczenia z wczesnych wersji systemu - tam te zasady owszem są proste, natomiast strasznie dziurawe.

:arrow: Słuszna uwaga z p-lotkami i artylerią p-panc. Z tym, że samobieżne p-lotki są zmotoryzowanymi ckm-ami, więc na piechotę są bardzo przydatne.

Ogólnie co do gry, moje wrażenia także są pozytywne, jest to jedna z niewielu gier TiS z ostatniego okresu, co do której oceny pozytywne przeważają, mimo mankamentów, o których piszesz i z którymi też w większości się zgadzam.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: [B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

To nie jest nic złego tylko zabrakło w instrukcji krótkiej informacji do czego są te żetony.
Piszę to nieco z punktu widzenia człowieka z ulicy, który postanowił kupić sobie grę planszową i ma elementy, których nie rozumie ;) W profesjonalnie wydanym produkcie nie mają prawa znaleźć się takie elementy, a jak się znajda, to wypada umieścić erratę czy wielki krzykliwy napis BONUSOWE ŻETONY!!! (żart ;) ). Mam w domu z 20 różnych gier planszowych zachodnich i tam nie ma bonusowych rzeczy.
Ponadto na tej sztancy, którą zabrała 168 dywizja, można wstawić żetony inne, np. miny czy okopy. Ładniej by wyglądały niż ów kartonik, który zaczyna mnie powoli wkurzać.
Piszesz, że zasady dot. lotnictwa są przyjemne.
Tak, opieram się na "Szczurach Pustyni", gdzie obie strony miały dużo lotnictwa i musiały walczyć ze sobą o dominację, która dużo dawała. Nieco inaczej było w "Burzy zimowej", gdyż tam Rosjanie samolotów (w grze) mieli mało, toteż do walk rzadziej dochodziło... jednak obie strony mogły tym lotnictwem poszaleć.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: [B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Skoro już od razu mówimy o Afrika Korps, to zapraszam do tematu o tej grze. Jak ktoś ma jakieś swoje ciekawe spostrzeżenia co do ów pozycji, to proszę o podzielenie się :)
royal1410
Chasseur
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 24 stycznia 2014, 12:36

Re: [B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Post autor: royal1410 »

Jestem nowym użytkownikiem i mam pytanko. W grze jest kupa żetonów nieoznaczonych - głównie sowieckich; co z nimi zrobić?
Widziałem, też żeton z oznaczeniem "GD" bez punktów ataku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: [B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Post autor: Raleen »

Najlepiej jak byś zdjęcie zrobił tych żetonów i wrzucił tutaj. Podejrzewam, że to mogą być żetony do oznaczania baz zaopatrzenia albo kontroli punktów zwycięstwa. Albo... może chodzi ci po prostu o sztaby.

Obrazek
Tutaj w środku masz sztab niemiecki w mieście Ljubotin, a w prawym górnym rogu z "19" sztab radziecki. Oba z flagami.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
royal1410
Chasseur
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 24 stycznia 2014, 12:36

Re: [B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Post autor: royal1410 »

Chodzi, mi o to,że są żetony z oznaczeniem - w prawym górnym rogu; dywizji i są też żetony bez oznaczenia w prawym górnym rogu,czy to może oznaczać, że mogę takie nie oznaczone żetony ustawiać gdzie chce, na początku by wzmacniać daną dywizję?
Są oznaczenia, które nie odpowiadają oznaczeniom sztabów występujących w grze, np. nad jednostką kawalerii radzieckiej w prawym górnym rogu jest ósemka, a przecież nie ma w grze żadnej ósmej dywizji radzieckiej.
Dlaczego jest tak?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: [B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Post autor: Raleen »

Żetony bez oznaczeń nie należą do żadnych dywizji. Są to jednostki korpuśne albo armijne (podlegają bezpośrednio dowództwom korpusów albo dowództwu armii). W scenariuszu powinno być podane czy i gdzie wolno Ci je rozstawić. Na pewno nie możesz sobie ich rozstawiać zupełnie dowolnie na tej zasadzie jak napisałeś.
Co do drugiego - być może są jakieś błędy, tutaj poczekajmy na SPIDIEGOvonMARDERA, bo ja w tę grę co prawda grałem, ale bardzo dawno temu i niezbyt dużo.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
royal1410
Chasseur
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 24 stycznia 2014, 12:36

Re: [B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Post autor: royal1410 »

Raleen pisze:Żetony bez oznaczeń nie należą do żadnych dywizji. Są to jednostki korpuśne albo armijne (podlegają bezpośrednio dowództwom korpusów albo dowództwu armii). W scenariuszu powinno być podane czy i gdzie wolno Ci je rozstawić. Na pewno nie możesz sobie ich rozstawiać zupełnie dowolnie na tej zasadzie jak napisałeś.
Co do drugiego - być może są jakieś błędy, tutaj poczekajmy na SPIDIEGOvonMARDERA, bo ja w tę grę co prawda grałem, ale bardzo dawno temu i niezbyt dużo.
Dzięki jeszcze w grę nie grałem, ani - jak widać, nie doczytałem instrukcji. Czekam na brata to zagram, ale to jeszcze trochę potrwa - Święta Wielkanocne.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: [B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Chyba wiem, o które chodzi. Między innymi o to, co mają napis "6 nar", pociąg pancerny, 393 Sturm lub I/81 Flak? To są jednostki, które nie występują w grze. Zostały dodane do gry albo przypadkiem, albo jako element scenariusza, który trzeba dokupić osobno. Jest też możliwość, że miało być więcej scenariuszy.
royal1410
Chasseur
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 24 stycznia 2014, 12:36

Re: [B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Post autor: royal1410 »

Miałem tutaj na myśli nieoznaczone radzieckie jednostki pancerne, katiusze, jednostki kawalerii, niemieckie jednostki rozpoznawcze.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: [B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Post autor: Raleen »

A sprawdzałeś w tabelach jednostek (tych tabelach gdzie się skreśla stracone punkty siły)? Tam powinieneś mieć wykaz wszystkich oddziałów i jak są podporządkowane.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”