[B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
krakatau
Tambour
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 27 lutego 2020, 23:14

Re: [B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Post autor: krakatau »

Mam jeszcze jeden problem, znowu z WO. Jak ma się sprawa ataku na artylerię polową, która jest okopana i jest z piechotą na jednym polu. Jeśli teren jest inny niż czysty, to nie mogę atakować w BSO, ale jest w terenie czystym. W instrukcji nie znalazłem takiego wyjścia, ale w odcinku poświęconym WO na kanale "Wojna na planszy", jeden jegomość tłumaczy, że nie można atakować artylerii polowej jeśli jest z jednostką liniową i nie wspomina nic o terenie. Jak to jest?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: [B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Post autor: Raleen »

Odpowiadam na podstawie instrukcji III edycji B-35:

[9.2.8]
c) Jednostki artylerii polowej, znajdujące się w mieście, lesie, linii umocnionej lub forcie razem z inną, nie będącą artylerią polową, walczącą bezpośrednio jednostką, nie mogą być ostrzeliwane w BSO, chyba że gracz nimi dowodzący sam zdecyduje się na podjęcie walki ogniowej.


Czyli jeśli artyleria polowa stoi w terenie czystym, to można do niej strzelać w WO, podobnie jeśli stoi na wzgórzach, na bagnach (na drodze), w górach (na drodze), chyba że np. na wzgórzach jest jednocześnie las, albo biegnie przez nie linia umocniona - to wtedy, przy kumulacji z którymkolwiek rodzajem terenu wymienionym w tym przepisie nie można strzelać.

Poza tym, żeby do artylerii nie można było strzelać, na polu musi stać z nią inna jednostka walcząca bezpośrednio, np. piechota.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
krakatau
Tambour
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 27 lutego 2020, 23:14

Re: [B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Post autor: krakatau »

Dzięki za informację i czas jaki mi tu poświęciłeś, ale teraz zorientowałem się że gram w 4 edycję. Nie chcąc marnować Twojego czasu postawię sprawę tak: W instrukcji jest napisane odnośnie artylerii tak:

"[15.2.8] Jednostki artylerii polowej i przeciwlotniczej, kolumny pont. - most., kolumny mostowe oraz kolumny transportowe, znajdujące się razem z inną jednostką liniową w terenie, innym niż czysty, nie mogą być ostrzeliwane w WO, chyba że dowodzący nią gracz sam zadeklaruje chęć uczestnictwa w WO."

Czyli wynikało by że mogę przeprowadzić WO....
Dla mnie chemika, swoją drogą trochę dziwna by była taka zmiana zasad. Ale nie znam się zbytnio na sprawach wojennych.

P. S. Artyleria z piechotą jest w tym przykładzie okopana i chyba to już nie jest teren czysty - tak to mam rozumieć?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: [B-35] Tygrysy w śniegu (TiS)

Post autor: Raleen »

Czyli jest trochę inaczej, ale podobnie. Właściwie sam sobie odpowiedziałeś. W obu przypadkach jeśli jesteś atakującym możesz ostrzelać taką artylerię polową stojącą w terenie czystym.

To czy razem z nią będzie stała piechota miało znaczenie w III edycji tylko w tych wymienionych tam rodzajach terenu, bo pozwalało uniknąć udziału w WO. Okopanie (czyli umocnienie nie ma wpływu... przynajmniej kiedyś nie miało). Teren to co innego niż umocnienie.

Jedynym wyjątkiem były modyfikacje terenowe w WO - tam umocnienia polowe faktycznie funkcjonowały jako rodzaj terenu tzn. nie można było kumulować bonusu za umocnienia polowe i za teren.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”