[B-35] Warszawa 1944

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Kamil
Praporszczik
Posty: 330
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Kamil »

Wiesz, plusem tej gry jest to że na tym terenie sporo sie działo i dodatki napewno bedą ciekawsze niz w większości gier. Z drugiej strony gra byłaby bardziej ciekawa jeżeli scenariusze obejmowaly by i Okuniew i Operacje Praską i likwidacje przyczółka w widłach Bugo- Narwi. Ale tu wzgledy marketingowe wzieły góre...
Co do stycznia 1945 fajnie byłoby jakby sie ukazał taki dodatek jednak nie jestem pewien czy jest sens bo na tym obszarze to niewiele sie działo. Choć z drugiej strony dzialania 2 DP z 1 A LWP mogłyby być ciekawe, ale to odległa jeszcze kwestia. Duzym plusem dodatków jest to że nie byłoby zbyt wiele żetonów i grałoby się sprawniej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43396
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Tak że, jak pisalem wcześniej, główny smaczek gry to staracie pancerne pod Okuniewem - i bardzo dobrze :D
Pytanie na ile współczynniki są OK, ale to sam będziesz korygował chyba :) Jakby co mam daleko idący projekt zmian utrzymany jeszcze w starej konwencji WO więc służę pomocą. My go raczej wykorzystywac nie będziemy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43396
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Wydzieliłem posty dot. zmian w zasadach i przyłączyłem do tematu "IV Edycja Bitew II wojny światowej" - to chyba właściwsze miejsce na dyskusje o zmianach w zasadach:

http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... sc&start=0

A tutaj niech będzie o samej grze "Warszawa 1944".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Kamil
Praporszczik
Posty: 330
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Kamil »

Raleen pisze: Pytanie na ile współczynniki są OK, ale to sam będziesz korygował chyba :) Jakby co mam daleko idący projekt zmian utrzymany jeszcze w starej konwencji WO więc służę pomocą. My go raczej wykorzystywac nie będziemy.
Co do przepisów to ja w to nie ingeruje, niech każdy gra tak jak lubi :D tak poważnie to wszelkim przepisami zajmuje sie WZ ja natomiast zajmowalem sie ustaleniem położenia wojsk oraz OdB.
Awatar użytkownika
viking
Major en second
Posty: 1113
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:06
Lokalizacja: Białystok

Post autor: viking »

Mógłbyś napisać tutaj jakie będą jednostki w grze uwzględnione?TZN zamieścić po prostu spis żetonów, jeśli takowy posiadasz...
Awatar użytkownika
Kamil
Praporszczik
Posty: 330
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Kamil »

W grze wystepuja:
Niemcy:
73 DP, 19 DPanc, DSpad-Panc "Herman Goering", 4 DPanc, 5 DPanc SS. 3 DPanc SS, 80 BPlot, poza tym jednostki garnizonu warszawskiego (oczywiście w uproszczonej formie)
Po stronie rosyjskiej
2 APanc ( skład wrzuciłem gdzieś wcześniej na tym forum)
125 KStrz( 234 DStrz, 76 DStrz, 175 DStrz)
77 KStrz (- 143 Dywizja Strzelecka, 185 Dywizja Strzelecka, 328 Dywizja Strzelecka)
129 KStrz (132 Dywizja Strzelecka , 165 Dywizja Strzelecka, 260 Dywizja Strzelecka )
2 korpus kawalerii gwardii (3 gwardyjska dywizja kawalerii, 4 gwardyjska dywizja kawalerii, 17 gwardyjska dywizja kawalerii, 1459 pułk dział pancernych, 149 pułk artylerii ppanc , 20 gwardyjski samodzielny dywizjon przeciwpancerny , 10 gwardyjski pułk moździerzy, 602 samodzielny gwardyjski dywizjon rakietowy , 1730 pułk artylerii przeciwlotniczej )
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Post autor: Teufel »

Grę kupiłem, wygląda nieźle, jest poprawne OoB oddziałów (choć zdaje się, że w Dywizji Hermann Goering nie wszystkie bat gren panc były spadochronowymi, jak to przedstawiono w grze, ale pominmy już ten szczegół), scenariusze nie przerażają ilością żetonów, nie ma duzo WO, scenariusze nie są za długie, największy minus to podwójna, cienka mapa. Reszta jest ok.
Fajnie, jakby wyszedł dodatek z 1 DP WP i szturmem Pragi we wrzesniu 1944r.
Awatar użytkownika
Kamil
Praporszczik
Posty: 330
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Kamil »

Operacja Praska jako dodatek do Warszawy '44 wyjdzie najprawdopodobniej w nastepnym TiSe. Planuje tez zrobic scenariusz historyczny obejmujący sierpniowe działania. Ta ikonka na żetonach jednostek grenadierów z HG miala oddawac to że ta jednostka byla podpożądkowana Luftwaffe, a nie to ze byly to jednostki spadochronowe :D Co do gry w nastepnym TiS wyjdzie na pewno scenariusz pt. "Bitwa pancerna" (obejmujący dzialania od 28 lipca do 5 sierpnia wlącznieznie) w którym będą poprawione ustawienia początkowe wojsk oraz uzupelnienia wchodzace na plansze. Jak macie jakieś wątpliwości do OdB czy rozstawienia wojsk to piszcie.
Awatar użytkownika
Andrzej
Kapitan
Posty: 758
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Post autor: Andrzej »

Cześć mam przed soba 21 TiS i tam jest opisana bitwa z przełomu lipca i sierpnia podane są też mapy i tu dwie uwagi. Pierwsza 1131 BGr jest zaznaczona sygnaturą jednostki zmechanizowanej, druga to że zaznaczone pozycje powstania warszawskiego w dniach 1 i 2 sierpnia są błędne. Zasięg powstania tam przedstawiony jest na dzień 4 sierpnia. Wieczorem 1 sierpnia powstańcy wycofali się z żoliborza (poza niewielkim oddziałem "Żmiji" powstańcy powrócili na Żoliborz w dniu 4 sierpnia. Zebrałem różne materiały i zobacz jak to wszystko wygląda.
Awatar użytkownika
Kamil
Praporszczik
Posty: 330
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Kamil »

Andrzej pisze:1131 BGr jest zaznaczona sygnaturą jednostki zmechanizowanej, druga to że zaznaczone pozycje powstania warszawskiego w dniach 1 i 2 sierpnia są błędne.
Tak to są błedy, 1131 BGren byla jednostką piechoty a granice rzeczywiście nie odpowiadają stanowi naq ten czas, autor mapy musila sie troche pomylić.
Andrzej pisze:Zebrałem różne materiały i zobacz jak to wszystko wygląda.
Nie łapie o co chodzi?
Awatar użytkownika
Spooky:)
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 674
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Spooky:) »

Jak rozumiem to zmniejszony Bagration :?: czy z grywalnascia jest tak jak z Bagrationem w ktorym wygrywali zawsze Ruscy... :D Hmmm co do powstania to z calym szacunkiem dla wydawcow TiS nie wieze zeby wymyslili zasady ktore byly by w stanie odzwierciedlic walki w czasie powstania... a nazwali to tak ze a noz ktos kupi bo pomysli ze to przedstawia powstanie :lol: Z gier TiS i spolka jedyna ktora jest grywalna i ma bardzo ciekawe zasady to Tannenberg :D
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 333
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 306 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

Przepraszam za mały OT, ale nie strzymię...
Spooky:) pisze: Z gier TiS i spolka jedyna ktora jest grywalna i ma bardzo ciekawe zasady to Tannenberg
Dobrze, że przez internet nie można zabijać :twisted: , bo kolega Spooky, choć na forum dłużej ode mnie, to pisze jakby właśnie spadł z kosmosu i jakieś brednio-herezje wygadywał albo szaleju się najadł :lol:

"Kura - nie ptica, Polsza - nie zagranica" a TiS to nie Dragon!!! Honoru Dragona będę strzegł! Dragon, to były pierwsze w Polsce gry strategiczne pełną gębą. To na nich mogły wyrosnąć zastępy polskich strategów, bo większości nie było stać na gry zagraniczne.
A poziom? Cóż, poziom z każdą grą szedł w górę. Były gry lepsze, były gry gorsze, ale można spokojnie powiedzieć, że to były DOBRE gry. Drugim czynnikiem, który kolega pomija, to fakt, że porządny Dragon skończył się na Szczurach Pustyni, gdy na arenę wkroczył W. "Destoyer" Z. :) (coś koło 1997). I - z tego co mi się wydaje - pod koniec ubiegłego dziesięciolecia na zachodzie nastąpiły zmiany w produkcji gier wojennych (ptp, cdg), za którymi polski rynek nie podążył (wraz z okrętem W. Z., już pod zmienioną banderą). Ale to już historia TiS a nie Dragona.
Także proszę nie szkalować dobrego imienia firmy Dragon!

Poza tym kolega się powtarza. I po co?
Spooky:) pisze:Jedyne gry z tych Polskich Dragonowo/TiS ktore byly dla mnie grywalne to Tannenberg szczegolnie jak sie gralo w ciemno no i troszke Waterloo choc strasznie dlugo sie w to gralo... reszta to bylo dziadostwo i nie sadze zeby cos sie zmienilo w tym temacie a o poziomie edytorskim to nie wspomne... do tej pory zastanawiam sie dlaczego w grze "Szczury Pustyni" 1 Brytyjska Dpanc a raczej jej zetony trzeba bylo sklejac jak reszta byla sztancowana poza umocnieniami :?: :lol:
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

Dobrze powiedziane. Były jakie były ale na nich się wychowaliśmy.
Awatar użytkownika
Spooky:)
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 674
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Spooky:) »

Coz mialem nastepujace gry Dragona: Ardeny , Bzura , Tannenberg , Wieden , Waterloo , Bitwy II WS , Szczury Pustyni , Arnchem , Charkow i moze zeczywiscie byly to moje pierwsze gry strategiczne jednak tylko Tannenberg nadawal sie do czegos... jesli chodzi o poziom edytorski lub przejzystosci przepisow to w wiekszosci z nich pozostawial wiele do zyczenia. No nie przesadzajmy ze zachodnie gry byly takie drogie z tego co pamietam ( nie liczac Arden i Bzury ktore kupilem za cos kolo 16.000 zl w blisterze w ksiegarni ) reszta kosztowala cos kolo 30 zl :?: a np gre "Guadalcanal" zdaje sie Avalon Hill kupilem w ksiegarni "U Izy" na wilczej za jakies 120 zl wiec roznica cenowa nie byla przerazajaca a byla o cale lata swietlne przed poslkimi produktami.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43396
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Słusznie, Spooky - utożsamiając te dwa wydawnictwa wprowadzasz ludzi w błąd, tym bardziej, że TiS próbuje obecnie podszywać się pod Dragona, i dzięki temu budować swoją renomę na pracy ludzi, których dawno w tym wydawnictwie nie ma i którzy nie chcą mieć obecnie z nim nic wspólnego.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”