Most Ludendorff nad Renem

Awatar użytkownika
Młody Wojownik
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: wtorek, 8 września 2020, 21:56
Has thanked: 89 times
Been thanked: 27 times

Most Ludendorff nad Renem

Post autor: Młody Wojownik »

Hej, szukam informacji na temat mostu Ludendorffa, wiem tyle co z wiki i tym podobnych stronek, poszukuję szczegółowych informacji na temat. No dobra, zapiszę więc teraz wszystko co wiem na temat takowego (proszę wybaczyć błędy językowe i powtórzenia jeżeli takowe będą). Most Ludendorffa położony nad rzeką Ren i miastem leżącym przy moście Remagen o długości 325 m miał 2 bliźniacze wieżę z przodu i tyłu i 2 betonowe podpory w środku, przez most był przeprowadzony trakt kolejowy, po stronie niemieckiej był tunel kolejowy, na którym także były 2 wieżę, teren wokół mostu był mocno górzysty, co dawało wiele możliwości obronnych (czy były rozlokowane jakiekolwiek jednostki na takowych wzgórzach, baterie plot. itp.? ) Obrońców było około 1000, czyli batalion, w skład wchodziło 500 Volksturmu, 200 Hitlerjugend, 200 tyłowców i 100 regularnych zmiksowanych wojaków. 7 marca nad most przybyła 9 Dywizja Pancerna US Army (wyposażona w 10 nowych czołgów Pershing) wcześniej jednak zbombardowano okolice, szybko pokonali opór niemiecki i przedarli się za most niszcząc też takowy przy tunelu, gdzie oprócz żołnierzy było wielu cywili, którzy ucierpieli w wymianie ognia, kilku niemieckich żołnierzy uciekło przez tunel na drugą stronę, w tym główny dowódca obrony, który potem zginął w egzekucji. Niemcy za wszelką cenę próbowali zniszczyć most, najpierw saperzy ok. 50 zamontowali cywilne ładunki (dynamit) na moście, które jednak nie wybuchły częściowo z przyczyn uszkodzenia bądź rozbrojenia, następnie 17 marca Luftwaffe ostatkami sił bombardowało most, nawet wystrzelono rakietę V2 która wybuchła 200 m od mostu, taka kumulacja ostatecznie położyła most, udało się przeprawić z tego co pamiętam około 20 tysięcy żołnierzy z jednostkami pancernymi. To było wszystko co wiem, teraz oczekuję więcej :D

Co mnie interesuje najbardziej:
- sprzętu jakim dysponowali obrońcy jak i dywizji i jednostek jakie brały udział w starciach
- starć przed mostem jak i za mostem (mogą być opóźnione w znacznym stopniu byle były)
- czy po utracie mostu Niemcy przeprowadzali jakiś kontratak

Ciekawostki ode mnie:
- w grze Call of Duty WW2 ostatnia misja jest nad takowym mostem acz jest przedstawiona hollywoodzko
- kolejnym tytułem, który przedstawia most, jest Hell Let Loose bardziej realistyczna strzelanina
- nakręcono film przedstawiający bitwę na moście, jest on jednak raczej komediowy niż historycznie autentyczny z roku 1969 "The bridge at Remagen''

Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Most Ludendorff nad Renem

Post autor: Raleen »

Czego dokładnie potrzebujesz, OdB walczących wojsk, rozmieszczenia oddziałów, czy jeszcze czegoś innego?

Wspominałeś o filmie, dlaczego był komediowy? Ja oglądałem jakiś film o tym (nie wiem czy ten sam), ale on z tego co pamiętam komediowy nie był.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Młody Wojownik
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: wtorek, 8 września 2020, 21:56
Has thanked: 89 times
Been thanked: 27 times

Re: Most Ludendorff nad Renem

Post autor: Młody Wojownik »

Wszystko co jest o tym moście, film był z lat chyba 70, więc musiał być komediowy, sceny pokroju dzielnych Amerykanów bijących Niemców po kasku.
Awatar użytkownika
Mirek1939
Adjudant-Major
Posty: 287
Rejestracja: środa, 9 lipca 2014, 23:18
Has thanked: 95 times
Been thanked: 54 times

Re: Most Ludendorff nad Renem

Post autor: Mirek1939 »

Takie pytanie - dokąd prowadziły tory w tunelu. To była ślepa ''uliczka'' - schron czy gdzieś dalej na wschód? Jeżeli tak to do jakiej stacji lub miasta? Czy łączyły się z trakcją na wschodnim brzegu? Przed tunelem na 100% nie bo tam jest tylko 30-40m a mimo że ekspertem nie jestem to grubo za mało na łuk (zakręt) 90stopni. Na mapach Google nie widać wyjazdu z tunelu a w okolicy nie ma śladów nasypów - takie rzeczy zostawiają widoczne ślady na dziesięciolecia a tam nie ma zbyt intensywnej zabudowy (jak jest na zachodnim brzegu - widać gdzie do 1945 był tor do mostu). Wygląda na to że pomiędzy mostem a tunelem było kolejowe ''skrzyżowanie''.

Co do gier z tym miejscem polecam stareńkie ''Deadly Dozen'' ;)
Zresztą nawet badziewne ''Rajd na Berlin: Oddziały Specjalne'' tę lokację akurat oddaje całkiem dobrze.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Most Ludendorff nad Renem

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Mirek1939 pisze: środa, 7 grudnia 2022, 13:29 Takie pytanie - dokąd prowadziły tory w tunelu. To była ślepa ''uliczka'' - schron czy gdzieś dalej na wschód? Jeżeli tak to do jakiej stacji lub miasta? Czy łączyły się z trakcją na wschodnim brzegu?
W 1917 Niemcy, dla zwiększenia przepustowości po osi wschód-Zachód dobudowali linię kolejową i most Ludendorffa. Most faktycznie był mostem kolejowym. Tunel był niezbędny, bo nie było miejsca za mostem na łuk, więc linia poszła na wprost.

https://de.wikipedia.org/wiki/Ludendorff-Br%C3%BCcke
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Most Ludendorff nad Renem

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Bukovsky
Appointé
Posty: 45
Rejestracja: środa, 9 lutego 2022, 11:57
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Most Ludendorff nad Renem

Post autor: Bukovsky »

Hej,
Na player.pl poszukaj programu "koniec wojny w kolorze". Odcinek 1 minuty od 5 do 7 masz kilka ujeć filmowych mostu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia dwudziestolecia międzywojennego i II wojny św.”