Salerno '43 (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Salerno '43 (GMT)

Post autor: Silver »

A ja się tak namęczyłem parę godzin by zrobić wcześniej moduł i niewielki miałem zysk bo tylko 1 rozgrywkę mam aktualnie w trakcie.
Ale dobrze, że wydali bo mój modulik jest raczej siermiężny.
Tylko ten vassal do Salerno, który ściągnąłem z sieci, póki co nie uruchamia mi się. Ale mam wersję vassala 3.2.17 i inne gry uruchamiają mi się na nim i gdybym uaktualnił do najnowszej wersji to mogę stracić możliwość uruchamiania tych innych gier.
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 258
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Salerno '43 (GMT)

Post autor: Lampka »

Silver pisze: poniedziałek, 21 marca 2022, 22:01 A ja się tak namęczyłem parę godzin by zrobić wcześniej moduł i niewielki miałem zysk bo tylko 1 rozgrywkę mam aktualnie w trakcie.
Ale dobrze, że wydali bo mój modulik jest raczej siermiężny.
Tylko ten vassal do Salerno który ściągnąłem z sieci póki co nie uruchamia mi się. Ale mam wersję vassala 3.2.17 i inne gry uruchamiają mi się na nim i gdybym uaktualnił do najnowszej wersji to mogę stracić możliwość uruchamiania tych innych gier.
Może zainstaluj drugiego zaaktualizowanego Vassala na innym dysku?
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Salerno '43 (GMT)

Post autor: stary gracz »

Albo zrób wersję portable.
sadzol
Caporal
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 1 września 2011, 10:27
Lokalizacja: Leszno
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Salerno '43 (GMT)

Post autor: sadzol »

Chłopaki wspominaliście o polskiej instrukcji czy jest możliwość żebyście się podzielili? ;) Mam kolegę, który chciałby zagrać w tego Simonitcha, ale blokada języka.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Salerno '43 (GMT)

Post autor: Silver »

No to napisz priv to prześlę.
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Salerno '43 (GMT)

Post autor: stary gracz »

Troszkę o planach Simonitcha.

"After North Africa '41 I'm going to get the 2nd edition of France '40 in shape and then back to Italy to finish up The Gustav Line and Anzio. No plans after that, but that is still at least 18 months of projects."
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Salerno '43 (GMT)

Post autor: Silver »

Polacy pomagali mu przy różnych grach; może doczekamy się kiedyś gier w tym systemie na nietypowym terenie gdzieś o tzw. froncie wschodnim w 1944-45.
Czesław
Caporal-Fourrier
Posty: 80
Rejestracja: piątek, 24 kwietnia 2020, 16:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 34 times
Been thanked: 27 times

Re: Salerno '43 (GMT)

Post autor: Czesław »

Wczoraj do mnie kurier przywiózł nowiutki egzemplarz gry. Wydanie MS i GMT bez zastrzeżeń, na razie jeszcze nie zapoznaję się z zasadami, ale już za jakiś czas będę gotów do gry. :D

Na chwilę obecną potrzebuję skończyć swój projekt, który rzeźbię od dłuższego czasu. Postaram się jutro założyć wątek w twórcach gier o mojej wizji zasad do gier operacyjnych. Na tę chwilę mam spisanych 24 strony, jeszcze to trzeba z czytać i uporządkować oraz dorobić tabelki. O szczegółach napiszę w odpowiednim wątki, bo tu byłby ofttop.

Jeszcze raz napiszę, że cieszę się nowego nabytku w postaci Salerno, jednak tę przyjemność muszę odłożyć jeszcze w czasie. :)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10548
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2089 times
Been thanked: 2820 times

Re: Salerno '43 (GMT)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ta gra jest oparta o symoniczowe zasady do Arnhem?
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Czesław
Caporal-Fourrier
Posty: 80
Rejestracja: piątek, 24 kwietnia 2020, 16:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 34 times
Been thanked: 27 times

Re: Salerno '43 (GMT)

Post autor: Czesław »

Karel W.F.M. Doorman pisze: środa, 6 kwietnia 2022, 13:44 Ta gra jest oparta o symoniczowe zasady do Arnhem?
To ogólny spis reguł, a właściwie spisanie od nowa zasady, które można będzie wykorzystać do WB95, Simonitch i tym podobnych. Część zasad jest uproszczonych część rozbudowanych lub rozwiniętych. Oczywiście trzeba będzie zrobić małą modyfikację, bo wiadomo co jest do wszystkiego to jest do niczego. Jak pisałem wszystko opisze w oddzielnym temacie, a jak już będę miał wszystko uporządkowane to wrzucę i PDF, dla chętnych.
efendie
Caporal
Posty: 57
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2020, 10:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Salerno '43 (GMT)

Post autor: efendie »

Hej
Zapraszam na unboxing i przykładową rozgrywkę,

https://www.youtube.com/watch?v=27bVX2q ... yq_ZlKJ3w4
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Salerno '43 (GMT)

Post autor: stary gracz »

Mała niespodzianka.

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: Salerno '43 (GMT)

Post autor: Raleen »

Działaj, w takim tempie jak zaczniecie tłumaczyć z kolegą episodic jak ostatnio, to naprawdę zawojujemy świat planszówek wojennych ;)

Trzeba tylko sprawdzić i zwłaszcza jeśli to jest GMT Games, będziemy wrzucać na portal.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Salerno '43 (GMT)

Post autor: Silver »

Choć rozgrywka jest na tak maleńkiej, w porównaniu do innych produkcji z tej serii, to na szczęście potrafi być i dynamiczna.
Gram przez vassala po raz pierwszy Niemcami i pokusiłem się o obiecujący atak w kierunku brytyjskich plaż z blokowaniem dojść do Salerno przez przeciwnika; atak w końcu uwiązł a moje liczne siły pancerne prawie cudem przedzierają się na wschód by uniknąć okrążenia i to długo trwa bo napór USA jest bardzo silny.
Na kierunek Salerno też podjąłem natarcia i jestem bardzo zadowolony z faktu odbicia miasteczka Nocera Inferiore.
Pogoda bardzo sprzyja przeciwnikowi i 3 tury z rzędu rzucałem podczas gdy w tym momencie było lekko zachmurzenie korzystne dla samolotów brytyjskich. Teraz w turze 10, 2 razy z rzędu jest pogodnie.
Pancerniki (żeton do użycia 2 razy w grze) dał przeciwnikowi w ataku rezultaty 2 przy 2 rzutach na 1 w pobliżu Salerno na moje kontratakujące siły i dzięki takiemu fartowi (to chyba był friendly fire) niemieckie siły pancerne ciągle operujące przy Maiori przetrwały, a ataki niemieckie będą kontynuowane.
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 856
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 260 times
Kontakt:

Re: Salerno '43 (GMT)

Post autor: dbj »

Stało się. Zagrałem w operacyjną grę Simonitcha z okresu II WŚ. Dzięki Silverowi padło na Salerno '43. Oczywiście gry z tej rodziny różnią się szczegółami, ale podstawa jest podobna, a że nie żyjemy w próżni, więc o grach Marka słyszałem nieco dobrych i mniej dobrych rzeczy, jednak najlepiej przekonać się samemu. Moje pierwsze wrażenie jest dobre, da się w te gry (tę grę) grać i póki co nie widzę rzeczy, które mechanicznie mogłyby mi w nich przeszkadzać. Gra jest prosta, a jednak zawiera rozwiązania, które w takiej skali są niezbędne. Na pewno jeszcze sięgnę po gry Simonitcha.
Co do samego Salerno '43, myślę, że to gra na 10 godzin, czyli idealna na jeden dzień grania na konwencie. Emocje towarzyszą od samego początku, trochę ze względu na kilka rozwiązań losowych. Natomiast parę nieudanych rzutów nie przekreśla szans obu stron.
W grze z Silverem, aliantom nie udał się desant komandosów przy samym Salerno, które zostało odpowiednio wzmocnione i mimo ponawianych ataków trzymało się bardzo długo. Wydawało się, że to kluczowa pozycja, która może zaważyć na przebiegu całej operacji, tyle, że kluczową może i była, jednak nie w takim znaczeniu jak pierwotnie myśleliśmy. Dograliśmy do momentu, w którym mają sie wycofać elementy 16 DPanc. Z planszy przeniesiemy się na Vassala, żeby dokończyć rozgrywkę i dopiero po zakończeniu gry okaże się jak kluczowy był wynik "1" na kości podczas desantu.
Obrazek
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”