[WB-95] Charków 1942 (Dragon)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Gluberyt
Sergent
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 8 maja 2015, 07:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: [WB-95] Charków 1942 (Dragon)

Post autor: Gluberyt »

Mam tylko jeszcze jedno pytanko, nie wiem czy powinno być tu. Mianowicie zauważyłem na zdjęciach jednostki (żetony) , których nie było bazowo w pudełku np. bataliony dział szturmowych Stug, dywizje lub korpusy czołgów z programu Land Lease. Należy je dodrukować samemu? :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: [WB-95] Charków 1942 (Dragon)

Post autor: Raleen »

Długo potem wyszły poprawki/uzupełnienia, ale można grać bez tego.
Ogólnie to aż tak wiele nie wnoszą.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Gluberyt
Sergent
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 8 maja 2015, 07:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: [WB-95] Charków 1942 (Dragon)

Post autor: Gluberyt »

Ale zawsze inny koloryt i duże urozmaicenie. Może się kogoś doczekam z Wrocławia :D, jeżeli nie to spróbuję zagrać z kolegą (o ile go namówię). Gdybym miał jakieś wątpliwości dotyczące zasad gry to gdzie powinienem się zgłosić ? :?: :idea:
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: [WB-95] Charków 1942 (Dragon)

Post autor: Raleen »

Tutaj pisz, my już się tyle nagraliśmy w te gry, że co tam za wątpliwości jeszcze mogą być... To jest najprostszy system z drugowojennych.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: [WB-95] Charków 1942 (Dragon)

Post autor: Grisznak »

Mam pytanie - czy posiada może przepisy do te gry? Właściwie godzi mi wyłącznie o skany stron z rozstawieniem jednostek, bo gra się jakiś czas temu znalazła w piwnicy, ale niestety, bez zasad. O ile pamiętam, nie było tam żadnych zasad szczegółowych poza typowymi dla WB-35, a te mam, choćby z Moskwy 1941, łącznie z tabelami, zatem potrzebowałbym tylko rozstawienia jednostek.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: [WB-95] Charków 1942 (Dragon)

Post autor: Raleen »

Mam zeskanowane na własne potrzeby, zaraz podeślę. Z mniej typowych zasad WB-95, był "Oddech Stalina".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 39 times
Been thanked: 154 times

Re: [WB-95] Charków 1942 (Dragon)

Post autor: Ulysses »

Nie chcę zakładać oddzielnego postu, w którym być może nie pojawi się żadna odpowiedź ;) , więc zapytam się tutaj:
Czy ktoś grał w Charków 1942-1943 (WB-95) TiS? Jakieś opinie o grze? Czy poprawiono błędy z Charkowa Dragona?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: [WB-95] Charków 1942 (Dragon)

Post autor: Raleen »

Tyle, że to chyba częściowo inna gra jest to znaczy inny zakres tematyczny, bo są też działania z 1943. Nie wiem czy jako odrębny scenariusz (pewnie tak...). W grze Dragona tego nie było.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 39 times
Been thanked: 154 times

Re: [WB-95] Charków 1942 (Dragon)

Post autor: Ulysses »

Raleen pisze: poniedziałek, 11 maja 2020, 08:41 Tyle, że to chyba częściowo inna gra jest to znaczy inny zakres tematyczny, bo są też działania z 1943. Nie wiem czy jako odrębny scenariusz (pewnie tak...). W grze Dragona tego nie było.
Z tego co czytałem są dwie mapy - jedna z 1942 roku i druga (zimowa) z 1943 roku. Jestem po prostu ciekawy, czy WZ poprawił błędy w 1942 roku o których pisałeś w swojej recenzji.
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: [WB-95] Charków 1942 (Dragon)

Post autor: anonim »

Mapy w nowym Charkowie tak bardzo różnią się od starego że chcąc czy nie chcąc WZ musiał od nowa ustawiać wojska na mapie, na pewno przy okazji skład armii też się zmienił.
Gracz_82
Adjudant
Posty: 212
Rejestracja: sobota, 11 lutego 2017, 20:52
Been thanked: 57 times

Re: [WB-95] Charków 1942 (Dragon)

Post autor: Gracz_82 »

Hey (na podstawie rozgrywek w scenariusz letni 1942)
Porównując stary a nowy Charków można dojść do wniosku ze to bardzo dobra reedycja po głębokich zmianach. Plansza - całkiem przyzwoita w porównaniu do starszej edycji gry nie zawiera umocnień stałych i przesadzonej ilości dużych rzek, walka toczy się na całej planszy a nie na wybranych fragmentach i przy przeprawach. Żetony - TiSowy standard, więc nic nowego jest kolorowo na dobrym poziomie bez większych pomyłek. Rewolucja zachodzi w składzie walczących armii chyba WZ przeczytał dobrą recenzję wcześniejszej gry i wyszło nawet nawet. Grywalność - jest manewr, dylematy dowódców i naprawdę masa możliwości rozegrania w różny sposób tej samej gry oraz szanse dla każdej ze stron. Podpicował bym zasady dotyczące zaopatrzenia i postawie mocną czwórkę z plusem w starej skali 2-5 hehe. Naprawdę tą grę wydawnictwa polecam.
BBB
Chasseur
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 13 lipca 2020, 22:39
Been thanked: 2 times

Re: [WB-95] Charków 1942 (Dragon)

Post autor: BBB »

Jedna uwaga - WZ nie jest autorem OdB do nowego wydania Charkowa.
Jako współautor projektu mapy i odpowiedzialny za OdB potwierdzam, że zostały wprowadzone istotne zmiany w składach obydwu stron.
Tak na marginesie - odpowiadam również za OdB w Korsuniu 1944, Berlinie 1945 i w reedycji Budapesztu 1945. Więcej grzechów nie pamiętam.

Pozdrawiam
BB
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: [WB-95] Charków 1942 (Dragon)

Post autor: Raleen »

BBB pisze: poniedziałek, 13 lipca 2020, 22:52 Jedna uwaga - WZ nie jest autorem OdB do nowego wydania Charkowa.
Jako współautor projektu mapy i odpowiedzialny za OdB potwierdzam, że zostały wprowadzone istotne zmiany w składach obydwu stron.
Tak na marginesie - odpowiadam również za OdB w Korsuniu 1944, Berlinie 1945 i w reedycji Budapesztu 1945. Więcej grzechów nie pamiętam.

Pozdrawiam
BB
Dziękuję za wyjaśnienia. Zwłaszcza dla grających w te gry mogą być one przydatne.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”