Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
FB1
Caporal-Fourrier
Posty: 82
Rejestracja: czwartek, 7 września 2017, 15:05
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: FB1 »

Wracając do meritum - czy wg Was będą te gry cokolwiek warte? Zagrać Kampanię Wrześniową w systemie WB-95 to kusząca propozycja, niemniej mam daleko posunięte obawy, czy - wobec najpewniej braku zmian w zasadach i być może kosmetycznych zmianach w tabelach walk i tabelach ruchu - rozgrywka odda w jakikolwiek sposób wrześniowe zmagania.

Skala jest chyba brygadowo-dywizyjna (poza jakimiś drobnicami w stylu TKS itp.). Artylerii nie ma w ogóle albo jest jedynie korpuśna. W takiej skali niedawno wydano Poland Defiant z Revolution Games i gra z uwagi na mechanikę chit-pull, rys terenu, zakreślone Niemcom cele oraz krótki czas zmagań (do 10. września) dawała radę. Czy tak będzie również w tym przypadku? Kampania Wrześniowa została niejako "przetrenowana" przez WZ w systemie W-39, tak więc można żywić nadzieję, że rozgrywki będą lepsze i spójniejsze niż inne produkty z systemu WB-95.

Czy grał ktoś może w Ciechanów 39 z ostatniego Magazynu TiS, jako przedsmak do pełnej wrześniowej gry z WB-95? jakie wrażenia? Widziałem filmy kolegi Rafała na YT i powiem szczerze, że mam mieszane uczucia. A zastosowano tam skalę pułkową.
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: swampgoblin »

FB1 pisze: czwartek, 29 lipca 2021, 12:10 Wracając do meritum - czy wg Was będą te gry cokolwiek warte? Zagrać Kampanię Wrześniową w systemie WB-95 to kusząca propozycja, niemniej mam daleko posunięte obawy, czy - wobec najpewniej braku zmian w zasadach i być może kosmetycznych zmianach w tabelach walk i tabelach ruchu - rozgrywka odda w jakikolwiek sposób wrześniowe zmagania.
Obawy są jak najbardziej uzasadnione, choć paradoksalnie, mogą te gry lepiej "chodzić" na WB-95, niż w systemie W-39.
FB1 pisze: czwartek, 29 lipca 2021, 12:10 Skala jest chyba brygadowo-dywizyjna (poza jakimiś drobnicami w stylu TKS itp.). Artylerii nie ma w ogóle albo jest jedynie korpuśna. W takiej skali niedawno wydano Poland Defiant z Revolution Games i gra z uwagi na mechanikę chit-pull, rys terenu, zakreślone Niemcom cele oraz krótki czas zmagań (do 10. września) dawała radę. Czy tak będzie również w tym przypadku? Kampania Wrześniowa została niejako "przetrenowana" przez WZ w systemie W-39, tak więc można żywić nadzieję, że rozgrywki będą lepsze i spójniejsze niż inne produkty z systemu WB-95.
Skala jest pułkowo-batalionowa, chyba że jeszcze jakieś pojedyncze mniejsze jednostki będą, ale wątpię. Artyleria w WB-95 od dawna została tylko korpuśna i nie jest to raczej pomysł własny autora.
Wrzesień w W-39 został tak "przetrenowany", że chyba dowolny inny system lepiej się sprawdzi, bo W-39 nie ma z realiami tamtych walk za dużo wspólnego, co zostało tutaj po wielokroć udowodnione. "Poland Defiant" jak najbardziej daje radę, jedna z najlepszych gier o Wrześniu, choć idealna też nie jest. Ale mimo swojej prostoty oddaje pewne rzeczy dużo lepiej, niż gry TiS-u. I TiS nie ma nic porównywalnego w swojej ofercie, co jest dość smutne, bo "Poland Defiant" nie korzysta z jakiś kosmicznych pomysłów.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Awatar użytkownika
Admiral Winfield
Petty Officer 2nd Class
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2011, 02:47
Has thanked: 11 times
Been thanked: 22 times

Re: Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: Admiral Winfield »

FB1 pisze: czwartek, 29 lipca 2021, 12:10Czy grał ktoś może w Ciechanów 39 z ostatniego Magazynu TiS, jako przedsmak do pełnej wrześniowej gry z WB-95? jakie wrażenia? Widziałem filmy kolegi Rafała na YT i powiem szczerze, że mam mieszane uczucia. A zastosowano tam skalę pułkową.
Ja grałem i opisałem swoje wrażenia w topicu o systemie WB-95. Całkiem spoko, chociaż zbyt łatwo Niemcom przełamuje się pozycje umocnione nad Mławą, Polakom strasznie brakuje artylerii, nie mają czym ograniczać tworzenie przez Niemców stosów i gra przeradza się w walki wieżowców.

Swoją drogą, TiS wybitnie się popisał okładką Bzury, wybitnie oryginalna:
Obrazek
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: swampgoblin »

A w W-39 tych pozycji dla odmiany nie da się przełamać. A na pewno nie w sensownym tempie. Poza tym, jest prawda czasu i prawda okładki :P Taki w sumie standardowy tisowski trik.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Awatar użytkownika
Admiral Winfield
Petty Officer 2nd Class
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2011, 02:47
Has thanked: 11 times
Been thanked: 22 times

Re: Bzura 1939 i Piotrków 1939 - WB-95 (TiS)

Post autor: Admiral Winfield »

Jak tam, grał ktoś w nowe Bzurę i Piotrków? WB-95 daje jakoś radę w warunkach Kampanii Wrześniowej?
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”