[W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

[W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Raleen »

Przymierzamy się powoli do recenzji gry "Pomorze 1939" wyd. TiS. Ma już ona swoje lata. Dziś zalicza się do tych rzadszych i trudno dostępnych, a my akurat lubimy takie tytuły. Do tego nikt nie pokusił się dotychczas by coś o niej więcej napisać. Posiadam pierwszą edycję, wydaną jeszcze w segregatorze. Pamiętam czasy, gdy w pewnym momencie lansowano taki sposób wydawania gier w TiS. Segregator miał być remedium na problemy z pudełkami. Miał też pozwolić obniżyć cenę gier. Ostatecznie okazało się, że była to jedyna gra, jaka ukazała się w tej formie (to było według mojej pamięci około 2003 roku), więc także pod tym względem można ją uznać za wyjątkową. O zaletach i wadach systemu W-39, w ramach którego powstała ta gra, sporo dyskutowano już w przeszłości na forum. Dawno, dawno temu pojawiały się też różne pomysły dot. jego modyfikacji. Będziemy się przyglądać jak system wypadł w tym tytule. Zdarza mi się też od czasu do czasu, że piszą do mnie niektórzy gracze dlaczego tak rzadko (a właściwie prawie w ogóle) nie recenzujemy gier TiS na portalu. Mam nadzieję, że zarówno ten temat jak i recenzja, która za jakiś czas powstanie wpisze się w te oczekiwania. Ostatnio udało mi się zrobić zdjęcia gry, a niedługo trafi ona w ręce SPIDIEGO.

Zapraszam również do dyskusji o grze. Można przy okazji poruszyć także wątki systemowe, którym jednak co do zasady poświęcony jest osobny wątek. Niżej dwa zdjęcia ukazujące fragmenty rozstawienia początkowego. W recenzji będzie ich więcej.

Obrazek

Obrazek

Recenzja gry na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Raleen »

Jeszcze zdjęcie planszy w całości. Mam nadzieję, że przyda się zainteresowanym tematem.

Obrazek
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: dbj »

Z ciekawości przeczytam recenzję. Miałem Pomorze 1939, też w wydaniu z segregatorem. Rozłożyłem, zagrałem raz i... drugi raz już nie zagrałem, a tym samym - o ile dobrze pamiętam - nie można było wyłonić zwycięzcy, bo do tego potrzeba było dwóch rozgrywek ze zamianą stron. Nie o zwycięzców jednak wówczas chodziło, bo od biedy można było połączyć Pomorze z LOW, Mławą, Suwalszczyzną i tak rozgrywać Front Północny, sam byłem świadkiem takiej rozgrywki podczas I Galicyjskich Manewrów Strategów w Muszynie. Później w Lublinie to nawet cała kampania była rozgrywana. Osobiście nie zapałałem wielką miłością do systemu W-39, oczywiście miałem prawie wszystko co się w nim ukazało, udało mi się nawet skutecznie wdrożyć reformę artylerii ;) , ale zagrałem tylko w kilka pozycji i to nie więcej niż dwa razy. Najwięcej emocji dostarczyła mi chyba rozgrywka z bratem w Bzurę. Tyle pamiętam. Za mało grałem żeby krytykować, chwalić można za wytrwałość w wydawaniu kolejnych odsłon Polskiego Września, ale trzeba było mieć dużo cierpliwości żeby to wszystko odpowiednio skompletować.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Radosław Kotowski »

Mam pudełkową wersję gry. Bardzo mi zależało na "Pomorzu" ze względu na to, że miałem Lądową Obronę Wybrzeża. Żeby wyłonić zwycięzcę trzeba było nie tylko zagrać dwa razy, ale też wypełnić równanie które określało "efektywność bojową wojsk niemieckich". Nie pamiętam czy równanie było poprawne.
Jak my tu przetrwaliśmy?
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: dbj »

Wrzesień w systemie B-35 też mnie zainteresował i jestem ciekawy tej pozycji. Przynajmniej mapy ładnie na zdjęciach wyglądały, ale mam jedno pytanie czy są czytelne podczas gry? Obejrzałem nawet fragmenty rozgrywki na kanale Wojna na planszy i przypomniałem sobie dlaczego przestałem grać w B-35. Nie zmienia to jednak faktu, że recenzję chętnie bym przeczytał albo zobaczył grę na żywo.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: swampgoblin »

Nie grałem mimo, że mam swoją kopię, także wrażeniami z rozgrywki się nie podzielę. Natomiast w kwestii czytelności map, szybki rzut oka, pozwala stwierdzić, że nie jest źle. Heksy są duże. Lasy są bardzo wyraźnie, podcieniowane, z fakturą, dobrze to wygląda. Z bagnami podobnie, zazwyczaj są jakby "dopasowane" do siatki heksagonalnej. Jeziora, rzeki, koleje i drogi boczne również bardzo ok. Jedyne, co może momentami ginąć, to paradoksalnie drogi główne, w kolorze powiedzmy kawy zbożowej. Szczerze mówiąc to nie sądzę, żeby akurat z czytelnością były problemy. Wg mnie jest to bardziej czytelne niż mapa do np. Across the Narva. Poza tym mapy w Blitzkrieg nie są tak bardzo skontrastowane, jakby się wydawało na niektórych zdjęciach w internecie.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Raleen »

Na pewno ciekawe byłoby przyjrzeć się temu dlaczego TiS przerzucił się na system B-35 w grach o kampanii wrześniowej i de facto zarzucił wcześniejszy system W-39, który był dedykowany temu okresowi. Można by porównać który był lepszy i jakie były wady i zalety jednego i drugiego dla przedstawiania bitew wrześniowych. Ponoć ten system ma swoich wielbicieli, nawet licznych, a jakoś nigdzie nie widziałem tego rodzaju analizy czy nawet zwyczajnie dyskusji na ten temat.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Raleen »

Pojawiło się ze strony jednego z graczy pytanie o ostatnią grę wydaną w systemie. Trudno mi powiedzieć, bo wychodziły reedycje, a część gier w czasopismach. Na pewno już dość dawno temu. Z pudełkowych wydaje mi się, że "Śląsk 1939" albo "Kock 1939". "Mława 1939" wyszła jeszcze w Dragonie, pierwsza "Bzura 1939" to też jest Dragon i to jest najstarsza gra systemu, zresztą nie autorstwa Zalewskiego, potem wyszła reedycja w TiS w 2003-2004 roku. "Piotrków 1939" wyszedł po raz pierwszy w wydawnictwie MAG w 1994 roku, i to była gra w systemie zbliżonym do B-35, a później wyszedł w czasach TiS w 2004-2005 roku. "Pomorze 1939" w segregatorze to jest 2003 rok. W tamtych czasach, mniej więcej wtedy co "Bzura", wyszła też "Suwalszczyzna 1939". "Góry Świętokrzyskie" "Linia Wisły" i "Wielkopolska" to dodatki z czasopisma TiS sprzed 2006 roku. To samo zdaje się "Lądowa Obrona Wybrzeża". Był jeszcze "San", ale nie kojarzę kiedy dokładnie się ukazał. Raczej też w tamtych dawnych czasach. Co do "Śląska 1939" BGG pokazuje rok 2006. To chyba by się zgadzało z tym co pamiętam. Jest jeszcze "Kock 1939". Gra ukazała się pierwotnie mniej więcej wtedy co stary "Piotrków", chyba po nim, czyli w 1995 roku. System ten sam co w "Piotrkowie" czyli wczesny B-35. Natomiast wiem, że wyszła nowa wersja w systemie W-39, zatem dość mocno różniąca się od pierwowzoru, dość późno, i to by była ostatnia gra jeśli nie liczyć reedycji. Należałoby wziąć jeszcze pod uwagę reedycję "Mławy", ale ona nie różni się chyba aż tak bardzo od pierwowzoru. Daty podaję z pamięci, więc mogę się mylić.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Radosław Kotowski »

Z przeniesieniem walk wrześniowych do systemu B-35 wiąże się często zmiana skali. Pojawiły się bojowe plutony. A do tego system jest średnio przygotowany.
Jak my tu przetrwaliśmy?
Roman
Caporal-Fourrier
Posty: 83
Rejestracja: niedziela, 24 lutego 2019, 19:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Roman »

Ktoś gdzieś zapytał gdzie są najnowsze zasady i WZ odpowiedział, że w Kocku, więc chyba można uznać, że ona jest ostatnia.
P.S. Na grupie twarzoksiążki W39 podano, że będzie reprint Bzury, 100 sztuk
PzKpfw II

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: PzKpfw II »

Odpowiedź jest prosta, w skali B-35 zmieści się więcej i szczegółowiej niż w W-39. Już choćby samo Pomorze można rozbić np. na Korpus Guderiana, Walki nad Osą, Przedmoście Bydgoszcz itd. itp.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Raleen »

Żeby nie mieszać tematów, kilka ostatnich postów dotyczących B-35 jako takiego (w przeważającej mierze, bo mieszaliście tematykę) wydzieliłem i przeniosłem do wątku o B-35:
viewtopic.php?f=40&t=137&start=390

W tym wątku wracamy do "Pomorza 1939" i kwestii bezpośrednio z nim związanych. Zachęcam do dzielenia się wrażeniami i opiniami na temat gry, a niżej jako ciekawostka mój (i chyba nie tylko mój) ulubiony żeton z tej gry DYWERSJA BYDGOSKA :)

Obrazek
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
PzKpfw II

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: PzKpfw II »

Ten żeton jest tym dla wargamingu, czym "Flash Gordon" dla kinematografii.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Ulysses »

Raleen pisze: sobota, 25 kwietnia 2020, 19:32 Żeby nie mieszać tematów, kilka ostatnich postów dotyczących B-35 jako takiego (w przeważającej mierze, bo mieszaliście tematykę) wydzieliłem i przeniosłem do wątku o B-35:
viewtopic.php?f=40&t=137&start=390

W tym wątku wracamy do "Pomorza 1939" i kwestii bezpośrednio z nim związanych. Zachęcam do dzielenia się wrażeniami i opiniami na temat gry, a niżej jako ciekawostka mój (i chyba nie tylko mój) ulubiony żeton z tej gry DYWERSJA BYDGOSKA :)

Obrazek
A jak on działał?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Raleen »

No i mamy problem, bo otworzyłem sobie przed chwilą instrukcję i nigdzie nie ma żadnych przepisów dotyczących tego oddziału. Przy scenariuszach też nic nie ma.

Jest tylko działający na wyobraźnię fragment w krótkim wstępie historycznym do gry:
Jedynym polskim bastionem w korytarzu pomorskim była jeszcze Bydgoszcz, lecz i to miasto zostało opuszczone przez wojska polskie (w niedzielę 3 IX). Manewrowi temu towarzyszyły liczne wystąpienia niemieckich dywersantów rekrutujących się z licznie zamieszkałej tutaj ludności niemieckiej. Ostrzeliwali oni przemieszczające się kolumny wojsk polskich. Po obu stronach padły liczne ofiary. W odwecie za stłumienie dywersji, Niemcy po opanowaniu miasta rozstrzelali kilkaset niewinnych osób. Była to jedna z wielu zbrodni, jakich dopuścił się Wehrmacht na cywilnej ludności Polski. W czasie wojny Niemcy wykorzystywali wydarzenia tzw. "krwawej niedzieli" jako dowód polskiej, niczym nie spowodowanej, nienawiści do swojego zachodniego sąsiada.
Chyba stosowano zasady oddziałów dywersyjnych z B-35, gdzie ich rola sprowadzała się głównie do tego, że jednostki przechodzące przez takie pole traciły punkty ruchu, jednocześnie za każdym razem rzucano za dywersantów, by sprawdzić czy nie zostali wyeliminowani.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”