[W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Raleen »

Ad. 1
Cóż, może jakieś zmiany ;)

Ad. 2
W pierwotnej wersji gry (wydanej w segregatorze) jest rozdział 24 "Ośrodki zapasowe", niżej zamieszczam.
24.0 OŚRODKI ZAPASOWE

W grze POMORZE 1939 wojska polskie dysponują Ośrodkami Zapasowymi, które mogą dostarczać na pierwszą linię frontu uzupełnienia w postaci dodatkowych PS. Każdy z takich ośrodków przekazuje jednostkom walczącym 1 punkt siły na dzień (+1PS/D). Oznacza to, że dowolna jednostka posiadająca linię zaopatrzenia (znajdująca się nie dalej niż 6 PR od Ośrodka Zapasowego) może dopisać sobie stracony wcześniej punkt.
Jeżeli w jakimkolwiek momencie gry Ośrodek Zapasowy znajdzie się w promieniu 3 pól od dowolnej wrogiej jednostki, to zdejmowany jest z planszy.
Nie można wzmacniać jednostek, które posiadają maksymalną ilość PS. Wzmocnieniu podlegają jedynie jednostki piechoty i kawalerii.
Co do "podwójnych" żetonów, z tego co pamiętam w moim egzemplarzu jest tak samo, więc wygląda na to, że należy je skleić.

Ad. 3
Wydaje mi się, że nie było w tym systemie zróżnicowania zasięgów dowódców, więc wszyscy mają taki sam zasięg dowodzenia. W ogóle nie ma żadnego zróżnicowania jakości i możliwości działania sztabów obu stron.

Ad. 4
W pierwotnej wersji gry, którą posiadam (wydaną w segregatorze), jest rozdział 16 "Punkty manewrowe" i wg tego co tam pisze, te jednostki bazowo są do wykorzystania, natomiast wycofując je gracz polski otrzymuje dodatkowe punkty zwycięstwa. Ma to znaczenie przy obliczaniu na koniec punktów zwycięstwa.

Ad. 5
W pierwotnej wersji funkcjonuje analogiczne rozwiązanie jak wyżej w pkt. 4.

Ad. 6
W pierwotnej wersji jest rozdział 10.0 o lotnictwie, gdzie jest to dość dobrze opisane.

Ad. 7
W pierwotnej wersji w ogóle nie ma takiego przepisu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: swampgoblin »

1. Ewidentnie padł ofiarą dywersji. Może drukowali w Bydgoszczy.

2. Ostatnia Mława, punkt 23.0 OŚRODKI ZAPASOWE

"W grze WRZESIEŃ 1939 wojska polskie dysponują Ośrodkami Zapasowymi, które mogą dostarczać na pierwszą linię frontu uzupełnienia w postaci dodatkowych PS. Każdy z takich ośrodków przekazuje jednostkom walczącym 1 punkt siły na dzień (+1 PS/D). Oznacza to, że dowolna jednostka posiadająca linię zaopatrzenia (znajdująca się nie dalej niż 6 PR od Ośrodka Zapasowego) może dopisać sobie stracony wcześniej punkt.
Jeżeli w jakimkolwiek momencie gry Ośrodek Zapasowy znajdzie się w promieniu 3 pól od dowolnej wrogiej jednostki to zdejmowany jest z planszy.
Nie można wzmacniać jednostek, które posiadają maksymalną ilość PS. Wzmocnieniu podlegają jedynie jednostki piechoty i kawalerii."

7. Też jest to w ostatniej Mławie, na końcu przepisów jako uwaga.

PS

Wielki Interpretator ubiegł mnie o minutę. To jest dopiero dywersja! :lol:
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
krzy65siek
Adjudant
Posty: 205
Rejestracja: niedziela, 6 kwietnia 2008, 20:32
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 25 times
Been thanked: 74 times

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: krzy65siek »

Czy do Pomorza dołączona jest instrukcja od Pomorza (czarno-biała, z napisem Pomorze i obrazkiem na pierwszej stronie), czy instrukcja bieżąca do systemu (Kock)?

W Kocku są 23.0środki Zapasowe, w Pomorzu nie ma. Ale za to w Kocku nie ma flotylli rzecznej, a w Pomorzu jest.

Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Raleen »

krzy65siek pisze:W Kocku są 23.0środki Zapasowe, w Pomorzu nie ma. Ale za to w Kocku nie ma flotylli rzecznej, a w Pomorzu jest.
Ja w starej wersji "Pomorza 1939" też mam flotyllę rzeczną (żeton) i przepisy do niej (podrozdział 9.6). Gdybyście potrzebowali, służę uprzejmie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 39 times
Been thanked: 154 times

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Ulysses »

krzy65siek pisze: środa, 15 lipca 2020, 10:36 Czy do Pomorza dołączona jest instrukcja od Pomorza (czarno-biała, z napisem Pomorze i obrazkiem na pierwszej stronie), czy instrukcja bieżąca do systemu (Kock)?

W Kocku są 23.0środki Zapasowe, w Pomorzu nie ma. Ale za to w Kocku nie ma flotylli rzecznej, a w Pomorzu jest.

Pozdrawiam
Krzysiek

Czarno-biała z napisem Pomorze i obrazkiem na pierwszej stronie.

*****************************

1. Taaaak. Niemcy zrzucili cały pułk spadochroniarzy, by zlikwidować ten żeton. Ale za to mam dwa OW Wisła.
2. To ma sens. Zastosuje to co napisaliście, a żetony skleję :D
3. W punkcie 13.2 jest informacja, że zasięg dowodzenia wyrażony jest na żetonie (jest rysunek niemieckiego dowódcy z 3 i polskiego z 2), a jeśli nie ma to 2. Czyli w tym przypadku 2.
4. i 5. Tutaj jest podobnie, ale o pasie natarcia 10. DPanc nie ma. To moja sugestia. Generalnie chciałbym dostać scenariusz historyczny i alternatywne. Tak jestem przyzwyczajony. Tutaj jest miszmasz.
6. Czyli rozumiem, że wykorzystujemy żeton polskiego lotnictwa mimo, że nie jest o nim wspominane w scenariuszu. Jak dla mnie polskie lotnictwo jest za silne, ale każdy to może sobie to ocenić. WZ uznał, że 10 Karasi było zdolnych do przeprowadzenia zabójczych ataków szturmowych (bo tak interpretuje modyfikację o 2).
7. Czyli to zmiana.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Raleen »

Ulysses pisze:3. W punkcie 13.2 jest informacja, że zasięg dowodzenia wyrażony jest na żetonie (jest rysunek niemieckiego dowódcy z 3 i polskiego z 2), a jeśli nie ma to 2. Czyli w tym przypadku 2.
W starej wersji w tym przepisie mowa jest, że wszystkie sztaby oddziałują na 4 pola. I tyle, nie ma nic o współczynnikach na żetonie. Jedyna różnica między dowództwami widoczna w przepisach rozdziału 13 dotyczy możliwości budowy mostu pontonowego przez Niemców.
Ulysses pisze:6. Czyli rozumiem, że wykorzystujemy żeton polskiego lotnictwa mimo, że nie jest o nim wspominane w scenariuszu. Jak dla mnie polskie lotnictwo jest za silne, ale każdy to może sobie to ocenić. WZ uznał, że 10 Karasi było zdolnych do przeprowadzenia zabójczych ataków szturmowych (bo tak interpretuje modyfikację o 2).

Co ciekawe, owe Karasie, jak dobrze pójdzie, mogą nawet zniszczyć most na dużej rzece :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 39 times
Been thanked: 154 times

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Ulysses »

Przepraszam pomyliłem się. Teraz zauważyłem, że żeton "Bydgoska dywersja" jest wśród jednostek niemieckich. No i teraz pojawia się pytanie co on powoduje i kiedy się go stosuje. Domyślam się, że 3.09?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Raleen »

Ja poza tym co pisałem już jakiś czas temu (1 i 2 strona tego wątku) nie mam nic do dodania. W mojej wersji nie ma żadnych zasad dotyczących tej jednostki.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 39 times
Been thanked: 154 times

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Ulysses »

Przepisy uzupełniające od Dawida Tobiasza. Sensowne, będę je stosował.

[26.6] Dywersja bydgoska
[26.61] W trakcie gry, w dniu, w którym w odległości czterech pól od Bydgoszczy znajdzie się dowolny oddział niemiecki, na dowolnym polu Bydgoszczy umieszczany jest żeton „Dywersja Bydgoska”.
[26.62] Żeton ten ogranicza ruchliwość wojsk polskich przez jeden pełny etap, zabierając każdemu przemieszczającemu się przez niego oddziałowi 2 PR.
[26.63] Po zakończeniu etapu, żeton zdejmowany jest z planszy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Raleen »

Ja powiem, że rzadko odsyłam do autora i wydawcy, natomiast akurat w tej kwestii bym go zapytał co zrobić z tą specjalną jednostką. Jak już ktoś chce mieć w pełni wyrobione zdanie i grać zgodnie z zasadami.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 39 times
Been thanked: 154 times

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Ulysses »

Ja powiem, że rzadko odsyłam do autora i wydawcy, natomiast akurat w tej kwestii bym go zapytał co zrobić z tą specjalną jednostką. Jak już ktoś chce mieć w pełni wyrobione zdanie i grać zgodnie z zasadami.
Zadałem pytanie na facebooku. WZ widział. Nic nie napisał. Odezwali się inni, generalnie pisali podobnie jak Ty. Odpowiedź Dawida Tobiasza jest najpełniejsza.

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Kolejny problem. W polskich dywizjach piechoty występuje tylko jeden żeton artylerii - pal (np. 27 pal). W rozpisce scenariuszy pułki artylerii lekkiej są podzielone na dywizjony, a oprócz tego jest jeszcze dac (tego żetonu oczywiście nie ma). Każdy dywizjon na innym heksie początkowym. To jak mam umieścić ten jeden żeton pal? A jak jest w starszej wersji "Pomorza"?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Raleen »

Ulysses pisze:Kolejny problem. W polskich dywizjach piechoty występuje tylko jeden żeton artylerii - pal (np. 27 pal). W rozpisce scenariuszy pułki artylerii lekkiej są podzielone na dywizjony, a oprócz tego jest jeszcze dac (tego żetonu oczywiście nie ma). Każdy dywizjon na innym heksie początkowym. To jak mam umieścić ten jeden żeton pal? A jak jest w starszej wersji "Pomorza"?
Z tego co widzę w rozpisce starej wersji stoją całe pal-e, każdy na osobnym polu, nie ma podziału pal-i na poszczególne dywizjony, więc problem nie istnieje.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 39 times
Been thanked: 154 times

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Ulysses »

Raleen pisze: środa, 15 lipca 2020, 22:00
Ulysses pisze:Kolejny problem. W polskich dywizjach piechoty występuje tylko jeden żeton artylerii - pal (np. 27 pal). W rozpisce scenariuszy pułki artylerii lekkiej są podzielone na dywizjony, a oprócz tego jest jeszcze dac (tego żetonu oczywiście nie ma). Każdy dywizjon na innym heksie początkowym. To jak mam umieścić ten jeden żeton pal? A jak jest w starszej wersji "Pomorza"?
Z tego co widzę w rozpisce starej wersji stoją całe pal-e, każdy na osobnym polu, nie ma podziału pal-i na poszczególne dywizjony, więc problem nie istnieje.
A dac nie ma? Czyli zmieniona została rozpiska scenariusza (z podziałem na dywizjony), a żetony zostały ze starej wersji.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Raleen »

W rozstawieniu nigdzie nie widzę. Z artylerii poza pal jest I/2 pac i art./Toruń. Wszędzie są pal-e przypisane do konkretnych pól.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 733
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 28 times

Re: [W-39] Pomorze 1939 (TiS)

Post autor: Mariusz »

Ulysses pisze: środa, 15 lipca 2020, 17:05 Przepisy uzupełniające od Dawida Tobiasza. Sensowne, będę je stosował.

[26.6] Dywersja bydgoska
[26.61] W trakcie gry, w dniu, w którym w odległości czterech pól od Bydgoszczy znajdzie się dowolny oddział niemiecki, na dowolnym polu Bydgoszczy umieszczany jest żeton „Dywersja Bydgoska”.
[26.62] Żeton ten ogranicza ruchliwość wojsk polskich przez jeden pełny etap, zabierając każdemu przemieszczającemu się przez niego oddziałowi 2 PR.
[26.63] Po zakończeniu etapu, żeton zdejmowany jest z planszy.
Ino jak żadna jednostka polska nie będzie w tym jednym etapie przechodziła przez Bydgoszcz, to chyba dywersanci nie powinni być eliminowani.
Alea iacta est.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”