Pacific Tide (Compass Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
ODPOWIEDZ
adalbert
Colonel en second
Posty: 1307
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 3 times

Pacific Tide (Compass Games)

Post autor: adalbert » piątek, 18 października 2019, 12:11

Pacific Tide to pewnie jedna z najprostszych i najszybszych gier o całej wojnie na Pacyfiku. Rozgrywa się w turach rocznych na mapie typu point-to-point i oparta jest na innowacyjnym systemie budowania talii. Polega on na tym, że oprócz kart, które otrzymujemy na dany rok, począwszy od 1943 r. możemy kupować karty wcześniej przez nas zagrane. Jak przyznaje sam twórca, pomysł ten zaczerpnięty jest z prototypu gry innego autora, która dopiero ma się ukazać – Ostkrieg. Karty mówią nam, co możemy zrobić: poruszyć się, zaatakować, wykonać desant, uzupełnić siły itd.

Jeżeli chodzi o warunki zwycięstwa, to Amerykanie mają kontrolować wszystkie pola za wyjątkiem Okinawy i Japonii. Do końca 1942 r. szanse na automatyczne zwycięstwo mają tez Japończycy, o ile zajmą wyznaczone pola. Tutaj można dyskutować, bo takim polem są np. Aleuty, ale już nie wyspy Salomona. Całkowita bądź częściowa izolacja Australii ma natomiast ten efekt, że Amerykanie nie mogą zagrać określonych kart ataków podwodnych.
Ze strony Amerykanina rozkminka polega na wyważeniu pomiędzy budowaniem swojego potencjału wojennego, a stopniową koniecznością atakowania i zajęcia niemal całej planszy (karty uzupełnień najczęściej nie pozwalają na ataki, a jedynie na ruch). Japończyk, choć zaczyna jako ten silniejszy, zasadniczo nie gra o zwycięstwo w wojnie, tylko o utrzymanie warunków zwycięstwa w grze. Musi rozważyć, jak daleko rozciągnąć swoją strefę wpływu, kiedy przejść do obrony i konsolidacji, czy ryzykować walne bitwy…

Pacific Tide oddaje dominującą rolę lotnictwa pokładowego, niemniej nie zaniedbuje niesłychanie istotnej przy desantach piechoty i floty, która również ma swoje zadania.

Gra jest mocno losowa, ponieważ posługuje się system roll to hit. Wydaje mi się jednak, że jakoś to pasuje do wielu starć w ramach tego konfliktu. Spokojnie, zasadniczo nie ma opcji, żeby pod koniec wojny Amerykanie nie uzyskali bardzo dużej przewagi. Chyba chcąc to ograniczyć, do talii japońskiej w 44’ i 45’ wprowadzono po jednej karcie kamikaze, która pozwala na zadanie automatycznych strat i to wybieranych przez Japończyka. Moim zdaniem to jednak lekkie przegięcie (szczególnie kareta z talii 1945 jest mocna), ale cóż.

O balansie trudno się wypowiedzieć. Grałem obiema stronami i 2 razy wygrali Japończycy, przy czym popełnialiśmy pewne błędy, jeżeli chodzi o zasady. Właśnie, zasady są wg mnie słabo napisane, choć sam system jest dość prosty i przyjemny.
Awatar użytkownika
Torgill
General
Posty: 5568
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 128 times
Been thanked: 74 times
Kontakt:

Re: Pacific Tide (Compass Games)

Post autor: Torgill » sobota, 19 października 2019, 00:54

A są Chiny i Indochiny jako TDW?
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 603
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Pacific Tide (Compass Games)

Post autor: nexus6 » sobota, 19 października 2019, 13:50

Wojtek, a ja ci powiem dlaczego Aleuty są jako victory area, a w. Salomona nie. Kontrolowanie Aleutów pozawala Amerykanom na podpłynięcie pod Japonię i blokowanie jej (dwa pola do zaopatrzenia). To dlatego nie mogłem w naszej ostatniej grze przyblokować Japonii, bo nie mogłem odzyskać Aleutów. To najkrótsza droga do blokady Japonii.
Włączenie W. Salomona do warunków automatycznego zwycięstwa spowodowałoby wydłużenie talii dla Japończyka, co oznacza też wydłużenie gry.
Dyskutowałbym czy gry typu roll to hit są wyznacznikiem losowości. Tabelki w tradycyjnych grach też są tak konstruowane, że najniższe wartości oznaczają porażkę dla atakującego, nawet przy wysokim ratio. Jak ktoś ma pecha, to ma pecha. Jak ja...

Nie ma tu Chin.
RAJ
Général de Brigade
Posty: 2868
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 20 times
Been thanked: 17 times

Re: Pacific Tide (Compass Games)

Post autor: RAJ » sobota, 19 października 2019, 21:31

W rzeczywistości kontrolowanie Aleutów nie zapewniało niczego i niczego nie blokowało. To sztuczne wyśrubowanie znaczenia tych wysp w grze, aby jakoś tam uzupełnić/poprawić warunki gry.
Ale z historią i WW2 na Pacyfiku nie ma nic wspólnego.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 603
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Pacific Tide (Compass Games)

Post autor: nexus6 » sobota, 19 października 2019, 23:25

A jakie cele byś widział na auto victory dla Japończyków?
adalbert
Colonel en second
Posty: 1307
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 3 times

Re: Pacific Tide (Compass Games)

Post autor: adalbert » piątek, 25 października 2019, 00:04

Znaczenie Aleutów w grze jest mega istotne strategicznie choćby ze względu na wspomnianą możliwość bezpośredniego blokowania Japonii. Natomiast samo ich zajęcie na początku przez Japończyków nie stanowi najmniejszego problemu, ponieważ zwyczajnie nie są bronione.
Wydaje mi się, że automatyczne zwycięstwo Japonii jest całkiem realne, ponieważ normalnym trybem (tzn. zakładając nawet jakieś niepowodzenia) będzie im brakowało najwyżej 1 pola - Midway (pamiętaj, Krzysiek, że nie ma tych dodatkowych rzutów AA w obronie).
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”