303 Squadron (hobbity.eu)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

303 Squadron (hobbity.eu)

Post autor: clown »

Na razie niewiele wiadomo o tym tytule, poza informacją, że ma to być gra kooperacyjna. Prototyp będzie dostępny do rozgrywki na tegorocznym Pyrkonie:
https://boardgamegeek.com/boardgame/277672/303-squadron
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: 303 Squadron (hobbity.eu)

Post autor: dbj »

Gra będzie miała specjalne kości, karty, planszę strefową, figurki samolotów, pilotów ze specjalnymi zdolnościami i questy, questy i questy.
Miałem okazję poznać prototyp, coś więcej powiem jednak po Pyrkonie, nie chcę chłopakom psuć zabawy ;)
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: 303 Squadron (hobbity.eu)

Post autor: nexus6 »

Ach ci eurogracze - wystarczy zrobić jakieś bajery, a już są kupieni.
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: 303 Squadron (hobbity.eu)

Post autor: dbj »

Zamiast mówić o grze, oddajemy głos twórcom.
https://youtu.be/I_t0qgFHgG0
Prototyp gry będzie dostępny jeszcze raz w Muszynie w drugim dniu Galicyjskich Manewrach Strategów (9-11.08.2019).
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
drab
Caporal-Fourrier
Posty: 94
Rejestracja: sobota, 13 sierpnia 2016, 23:09
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: 303 Squadron (hobbity.eu)

Post autor: drab »

Obejrzałem, kibicuje i myślę sobie tak.
Dodajcie 5 gracza dla strony niemieckiej.

Kooperacja, kooperacją, ale o wiele fajniej się gra przeciwko namacalnemu przeciwnikowi (emocje, rywalizacja itp.)

Pytanie, a czy jeśli byłby gracz dla strony niemieckiej, można byłoby zagrać w 2 dwie osoby: jeden gracz po stronie polskiej - jeden po stronie niemieckiej?
Sprzedam francuski karabin z drugiej wojny światowej. Nie używany, raz rzucony na ziemię.
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: 303 Squadron (hobbity.eu)

Post autor: dbj »

Od czasu wywiadu gra była mocno testowana, była na poważnych targach i kilku konwentach, dlatego parę szczegółów się zmieniło. W grudniu rusza kampania na kickstarterze, kto wie, czy gracz niemiecki nie będzie w opcji jakiegoś stretch goala. Ostatecznie to będzie zależało od Michała. Gra zakłada możliwość gry solo, więc, kto wie, jak będzie opcja niemiecka może dojść do pojedynków, jeden na jeden. Chociaż bardziej prawdopodobna opcja to rywalizacja kto więcej będzie miał zestrzeleń.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: 303 Squadron (hobbity.eu)

Post autor: RAJ »

Da się grę zobaczyć w Warszawie?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: 303 Squadron (hobbity.eu)

Post autor: dbj »

Gwoli informacji, nie jestem w żaden sposób związany z tą grą, tyle, że od siedziby wydawnictwa Hobbity.eu do mnie jest "zaledwie" 50 km górskiej drogi i siłą rzeczy znam się z ekipą Hobbitów. Jest więc okazja do wspólnej gry, testów i wzajemnego zapraszania się na imprezy. Trzymam mocno kciuki za powodzenie kampanii i sam czekam na końcowy efekt.
RAJ pisze: piątek, 8 listopada 2019, 10:07 Da się grę zobaczyć w Warszawie?

RAJu z tego co publikują u siebie na stronie to 30 listopada będą na Narodowym.
https://www.hobbity.eu/193-303-squadron ... to5HJTUhBU
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: 303 Squadron (hobbity.eu)

Post autor: Raleen »

„303 Squadron” na Kickstarterze - artykuł na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=118

Autorem artykułu jest Marek Przepiórka.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: 303 Squadron (hobbity.eu)

Post autor: adalbert »

Mam nadzieję, że się uda, ale jednak są obawy. Gra droga i wypuszczona na wspieraczkę w okresie przedświątecznym, gdzie chyba nikomu nie jest łatwo mrozić kasę. Bardzo wysokie koszty wysyłki gdziekolwiek poza Polską. Wydawcy zaczęli reagować, dodając atrakcyjne zamówienia zbiorowe i stopniowo dodając zawartość. Ma być też polska wersja. Zobaczymy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: 303 Squadron (hobbity.eu)

Post autor: Raleen »

Powiem tak: widziałem prototyp na ostatnich Galicyjskich Manewrach Strategów w Muszynie i wyglądało to naprawdę fajnie, zwłaszcza od strony wizualnej. Natomiast, jak to już było wspominane nie tylko u nas - nie jest to gra wojenna, więc grupa docelowa odbiorców jest trochę inna, i to oni przesądzą czy projekt się powiedzie. Kibicuję wydawcy, żeby tak było.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: 303 Squadron (hobbity.eu)

Post autor: adalbert »

Co masz na myśli, pisząc, że to nie jest gra wojenna? Że jest lekka jak np. C&C albo 1812 itp.?
Pamiętam, że kiedyś 303 od IPN zostało grą wojenną roku, a na AgroWarze grą manewrów okrzyknięto Root.
Nie chodzi mi o to, żeby spierać się o definicje, tylko byś szerzej opisał swoje wrażenia, o ile to możliwe. Da się to porównać do Wings of War?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: 303 Squadron (hobbity.eu)

Post autor: Raleen »

Wiesz, argument że coś okrzyknięto na jakimś tam konwencie wybacz, ale nie jest dla mnie żadnym argumentem. Co do konkursu Gra Wojenna Roku kiedyś, owszem taki był regulamin i sam tego broniłem, ale raczej dla zasady, i wyraźnie się zastrzegałem. Przyjęliśmy wtedy określone zasady, zaakceptowane przez wszystkich gdy konkurs się rozpoczynał, gra je spełniła, więc kwestionowanie tego post factum, bo ktoś myślał, że nie wygra, ale ostatecznie wygrała, wyglądałoby niepoważnie. Zresztą z tego samego powodu nie jest to dla mnie wymierne co ocena jakiejś wąskiej grupki osób na jakiejś tam imprezie. Ja też nie chcę się spierać, ale odwołam się do tego jak postrzega ją sam wydawca i on tak właśnie ją widzi. Wydaje mi się, że to przesądza sprawę. Natomiast nie znaczy to, że brak jej klimatu, w takim sensie jak klimat rozumiany jest w eurograch. Podsumowując, raczej produkt masowy, ale jeśli masz syna w wieku powiedzmy 10-12 lat (czy coś koło tego, granice wiadomo są płynne), to może to być świetna rzecz. I na żywo naprawdę ładnie to wygląda, lepiej niż na zdjęciach.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: 303 Squadron (hobbity.eu)

Post autor: RAJ »

Mechanika to suche euro. Rzucasz kostkami z obrazkami, dogrywasz karty, odpowiednie wyniki z kostek parujesz z kartami, uzyskujesz za nie jakieś efekty lub zbierasz jakieś punkty (np manewru), które pozwalają zrobić to czy tamto.
Wygląda to interesująco i jest sporo kombinowania, ale nie ma poczucia grania w grę wojenną. Nie czułem żebym "strzelał do wroga".
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: 303 Squadron (hobbity.eu)

Post autor: dbj »

Ostatecznie gra została ufundowana w prawie 130%.
Zobaczmy jak produkt będzie wyglądał finalnie i czy Michał będzie go rozwijał.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”