Battle of Britain

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
drab
Caporal-Fourrier
Posty: 94
Rejestracja: sobota, 13 sierpnia 2016, 23:09
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Battle of Britain

Post autor: drab »

Nie ma tematu, to zakładam
Tym bardziej, że poszukuje jakieś prostej gry lotniczej, a ta wy chyba spełniała wymagania.

Czy ktoś już w to grał, ma jakieś wrażenia?
Ponoć jest to 2 wydanie wcześniejszej gry Battle of Britain (by Richard Borg) trochę zmienione/poprawione.

https://boardgamegeek.com/boardgame/204 ... le-britain

link z kickstartera
https://www.kickstarter.com/projects/19 ... of-britain

Jestem po przeczytaniu instrukcji i jest klika spostrzeżeń (można zmienić we własnym zakresie kilka przepisów aby zmniejszyć losowość wyboru jednostek/celu).
Ale najbardziej zastanawiam czy w wersji finalnej na kartach eskadr (squadron cards) są i ile następujących typów samolotów:
Defiant, Blenheim (ten był bombowcem), Gladiotor (nie weim czy jako stary typ nie był już wycofany z lotów bojowych po Norwegi)?

Na żadnym unboxingu tego się nie dopatrzyłem, a moja dotychczasowa wiedza na temat Bitwy o Anglię raczej by wykluczała stosowanie tych kart (raczej poprzestał bym na dodawaniu do "Flight" tylko samolotów Hurricane i Spitfire).
Sprzedam francuski karabin z drugiej wojny światowej. Nie używany, raz rzucony na ziemię.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Battle of Britain

Post autor: Neoberger »

Grałem.
Są różne samoloty by uzasadnić różne wartości kart.
Gra jest dziwna. Pierwotne przepisy były bardziej spójne.
Nie wiem jak Niemcami wygrać.
Generalnie prosta gra, ma figurki, ale wybór losowy składu flot niemieckich mnie powala.
Odłożyłem na półkę. Szkoda czasu.
Berger
Awatar użytkownika
ghostdog
Sous-lieutenant
Posty: 488
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2006, 18:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Battle of Britain

Post autor: ghostdog »

Co do Bitwy o Anglię to zdecydowanie polecam nie starzejące się RAF od Decision.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
drab
Caporal-Fourrier
Posty: 94
Rejestracja: sobota, 13 sierpnia 2016, 23:09
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Battle of Britain

Post autor: drab »

Neoberger pisze:Generalnie prosta gra, ma figurki, ale wybór losowy składu flot niemieckich mnie powala.
Losowy wybór składu niemieckich flot jestem w stanie zrozumieć - jako dowódca dostajesz do dyspozycji akurat to co jest dostępne. Musisz osiągną cel dostępnymi środkami.
Problem zaczyna się gdy masz do wykonania tymi środkami niewykonalne zadania.

I tak to chyba wygląda w grze w tej chwili. Według oryginalnych zasad (mówię tylko na podstawie lektury instrukcji), zadania do wykonani są przydzielane losowo - co też samo w sobie jestem w stanie zrozumieć.
Ale problem pojawia się, że cele wybierane losowo przydzielane są do losowo wybranych jednostek Flot (flights).
Najpierw losuje się cel, potem przydziela go do jednostek Lufftflote (flights), a następnie losowo wybiera się dywizjony (squadron cards) które wchodzą w skład jednostek Lufftflote (flights).

Nie byłoby problemu gdyby cel misji można byłoby przydzielić do świadomie wybranej jednostki. Fakt nie mam pełnej możliwości zestawienia składu swoich jednostek, ale mógłbym umiejętnie rozdzielać zadania.
Takie umiejętne zarządzanie swoimi środkami tez byłoby celem sobie w sobie, stanowiło ciekawy element gry - podejmowanie decyzji, czym atakujemy dany cel.

Gdyby zastosować taką przeróbkę zasad chyba wiele by to wniosło.
ghostdog pisze:Co do Bitwy o Anglię to zdecydowanie polecam nie starzejące się RAF od Decision.
Ale
RAF: The Battle of Britain 1940 (od Decision)
to niestety dłuższy czas rozgrywki, ok 300 min.
Sprzedam francuski karabin z drugiej wojny światowej. Nie używany, raz rzucony na ziemię.
Awatar użytkownika
ghostdog
Sous-lieutenant
Posty: 488
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2006, 18:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Battle of Britain

Post autor: ghostdog »

drab pisze:Ale
RAF: The Battle of Britain 1940 (od Decision)
to niestety dłuższy czas rozgrywki, ok 300 min.
Zgadza się. Pytanie czy chcesz pograć w naprawdę dobrą grę o Bitwie o Anglię :-)
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”