Empire of the Sun (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Teufel »

Zróbcie aar'a ze screenami :)
Legiony i ja mamy się dobrze.
Lehto
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 23 września 2015, 20:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Lehto »

Nie wiem tylko jakie by było zainteresowanie w końcu jest to pozycja dosyć znana i ograna.
Znać można ale jeszcze trzeba ograć (w zasadzie zagrać) - ja tam już szykuję popcorn i colę :-)
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Teufel »

Ja czekam na aar'a, bo sam się przymierzam do kampanii pełnej. A w międzyczasie gramy przez Vassal z duży scenariusz MBT, może też uda się zrobić relację. To kto gra jaką stroną?
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 stycznia 2017, 09:58 przez Teufel, łącznie zmieniany 1 raz.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: clown »

Volkh skośnookimi, ja Aliantami.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: ChevalierVernix »

Coś dla graczy, którzy preferują (z wyboru lub nie) partie solowe.

Youtuber Stuka Joe opracował metodę wybierania / zagrywania kart w grach typu Card Driven Games w opcji dla 1 gracza.
Ktoś z Was próbował?

https://www.youtube.com/watch?v=-3r7gSZuG2E
DaRealOdi
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: niedziela, 2 września 2007, 09:03
Lokalizacja: 3city
Has thanked: 1 time

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: DaRealOdi »

Uff, jesteśmy po pierwszej partii zapoznawczej w EotS. Mam kilka pytań odnośnie zasad:

1. Movement Allowance - rozumiem, że działa to tak, że gracz ofensywny patrzy na OC karty ofensywnej, potem sprawdza MA w tabeli, i np samolot o zasięgu 4 może się przemieścić o 8 pól łącznie, z jednym międzylądowaniem na własnym lotnisku, a ruchem strategicznym MA się podwaja, czyli nawet 16 pól, z trzema międzylądowaniami? Dla gracza reakcji wyznacznikiem MA jest JEGO karta reaktywna (czyli może mieć inne MA) lub karta gracza ofensywnego, jeśli reakcja wynika z rzutu?

2. MA w przypadku jednostek piechoty działa w ten sposób, że wyznacza liczbę punktów ruchu na daną ofensywę? Czyli jeśli zagram kartę o wartości OC 1, to jednostka lądowa dostanie tylko 1 punkt ruchu i nie będzie mogła wejść np do dżungli?

3. Reakcja jest dozwolona tylko jeśli w ramach danej ofensywy wyznaczony został Battle Hex, a jeśli nie ma takiego hexu, to reakcji nie można zrobić? Wyjątkiem od tej zasady jest tylko sytuacja, w której jednostka lądowa desantuje się na pustej wyspie, która znajduje się w ZOI lotnictwa przeciwnika (nawet zneutralizowanego), czy tak?

4. Pole Kunming - niby nie można go nigdy zająć jednostką wojskową, ale czy można na nim użyć efektu karty East Force conquest Celebes i zdesantować się tam spadochroniarzami (położyć żeton kontroli), co zablokuje Aliantom zaopatrzenie z tej strony?

5. Samoloty obecne na polu podczas walki lądowej nie dodają swojej siły, prawda? Jedynie wpływają na rzut kostką?

6. Czy Surprise Attack z eventu z karty może zamienić się na Ambush z eventu z karty reakcji?

7. Przeciwnik wypłynął z portu swoją flotą i transportowcami z piechotą. Całość tworzy stack na jednym heksie. Desantował się na moim pustym terytorium. Czy jeśli zrobiłem reakcję i zaatakowałem go flotą i samolotami na Battle Hex, to transportowane jednostki piechoty traktowane są jako "w transporcie", czyli jako flota (i można sie do nich dobrać flotą i samolotami), czy może one już wylądowały, a ja w ramach reakcji atakuję tylko siły osłony (flotę przeciwnika)?

8. Aktywuje się zawsze tylko pojedyncze żetony, czy też można aktywować cały stos żetonów za jeden punkt aktywacji?

Z góry dzięki za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: clown »

Ad. 1 - w zasadzie racja, ale co do MA w reakcji, patrz 7.22
Ad. 2 - tak, patrz 8.42
Ad. 3 - tak, ale można grać karty reakcji dotyczące ataków okrętów podwodnych, itp.
Ad. 4 - sprytne, ale niemożliwe ;]
Ad. 5 - tak
Ad. 6 - tak
Ad. 7 - najpierw rozstrzygasz air/naval battle i jej wynik determinuje to, co dzieje się z wojskiem. Jeśli gracz ofensywny wygrał air/naval, to ląduje, jeśli przegrał, to wojska lądowe wracają do portu bez strat.
Ad. 8 - 1 punkt = 1 żeton
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
DaRealOdi
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: niedziela, 2 września 2007, 09:03
Lokalizacja: 3city
Has thanked: 1 time

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: DaRealOdi »

Dzięki bardzo :)
DaRealOdi
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: niedziela, 2 września 2007, 09:03
Lokalizacja: 3city
Has thanked: 1 time

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: DaRealOdi »

No to jeszcze kolejne pytania:

1.
Jak rozliczamy straty lotniskowców?
Wiem, że jest dedykowany paragraf, ale się zamotałem.

Dajmy na to, że lotniskowce japońskie stoją w odległości 3 heksów od Battle Hexu (BH). Do tego w bitwie biorą udział lotniskowce amerykańskie (zasięg 2), stojące w odległości 2 heksów od BH i 3 heksów od Japończyków (czyli Japończycy mają ich w zasięgu, natomiast Amerykanie Japończyków nie). Czy straty mogą być przydzielane zespołowi floty japońskiej, skoro znajduje się on poza zasięgiem przeciwnika?

2.
Przy ataku amfibijnym liczy się negatywny modyfikator terenu dla atakującego? Czyli np grupa amfibijna ma -2 za atak na teren mixed?
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: clown »

1. Straty mogą być przydzielane japońskim lotniskowcom, zgodnie z 9.2.F.4.
2. Tak.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
DaRealOdi
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: niedziela, 2 września 2007, 09:03
Lokalizacja: 3city
Has thanked: 1 time

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: DaRealOdi »

Ktoś miałby dziś może ochotę na Vassala EotS?
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: clown »

A o której Szanowny Pan proponuje?
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
DaRealOdi
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: niedziela, 2 września 2007, 09:03
Lokalizacja: 3city
Has thanked: 1 time

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: DaRealOdi »

Ktoś chętny na Vassala w najbliższy wtorek od godz. 21?
Lehto
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 23 września 2015, 20:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: Lehto »

Nowa edycja (dodruk) EotS zawiera poprawionego bota. Czy w jakikolwiek sposób nowy bot jest bardziej "decyzyjny" (vide ocena Kapitana)?
kret1975
Caporal-Fourrier
Posty: 94
Rejestracja: wtorek, 27 sierpnia 2019, 19:57
Lokalizacja: Poznań okolice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Empire of the Sun (GMT)

Post autor: kret1975 »

Czy ktoś dysponuje może tłumaczeniem kart (np: takim z grafiką do wrzucenia w koszulki z oryginalną kartą)? Dotarłem oczywiście do excela i instrukcji z portalu, ale z racji słabego angielskiego żeby skrócić wertowanie myślałem o takiej opcji. Z góry dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”