Fall Weiss (prototyp)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.

Fall Weiss (prototyp)

Postby Raleen » Wednesday, 17 January 2018, 23:20

Dziś miałem okazję zagrać w prototyp gry "Fall Weiss" autorstwa Krzyśka Dytczaka. Gra oparta jest na mechanizmie "Race to Berlin" i przedstawia kampanię wrześniową 1939 roku.

Grałem z autorem. Przebieg zmagań był niestety mocno niepatriotyczny. Niemcy, przy niewielkim wsparciu Sowietów, dość szybko uporali się z Wojskiem Polskim, opanowując całe terytorium Rzeczypospolitej.

Rozgrywka idzie szybciej niż w przypadku "Race to Berlin". Armia niemiecka generalnie nie napotyka większego oporu, poza drobnymi izolowanymi punktami, które też nie za wiele są w stanie zdziałać, więc gra się blitzkriegowo. Przynajmniej na razie tak to wygląda, bo nie wykluczone, że autor coś pozmienia.

Ważną modyfikacją w stosunku do "Race to Berlin" jest wprowadzenie ścisłego podziału obszaru działań obu umownych frontów, tak że jednostki z jednego nie mogą przechodzić na drugi. Zmiana w mojej ocenie zdecydowanie na plus.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Re: Fall Weiss (prototyp)

Postby Raleen » Friday, 9 February 2018, 15:26

Wczoraj po raz kolejny grano w prototyp "Fall Weiss". Grali autor i Marek Domański.

Niżej fotka pokazująca jak wygląda gra (to jeszcze etap rozstawienia początkowego i nie wszędzie granica została ułożona z drewnianych bloczków).
Attachments

[The extension jpg has been deactivated and can no longer be displayed.]

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Re: Fall Weiss (prototyp)

Postby Aldarus » Friday, 9 February 2018, 16:15

Grałem i muszę powiedzieć, że był to bardzo przyjemnie spędzony czas. :)
Gra jest szybka, dynamiczna, ale jednocześnie są momenty, że naprawdę trzeba się mocno nakombinować.
Jedno z najciekawszych podejść do kampanii wrześniowej, jakie widziałem w grach planszowych. Mam nadzieję, że Krzyśkowi uda się ją wydać.
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
Aldarus
Chef de bataillon

Return to II wojna światowa