Stalingrad '42 (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2423
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 52 times

Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: Teufel »

Planowany termin wydania - końcówka 2018
http://talk.consimworld.com/WebX/.1dddfcb0
Jest chyba nawet 3 mapowy. Caucasus' 42 ma być inkorporowany do gry.

Stalingrad '42 – instrukcja (PL) do ściągnięcia na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: Raleen »

Stalingrad '42 Marka Simonitcha ukazał się w ciągu ostatnich dni. Generalnie gra jest oparta na rozwiązaniach znanych z jego poprzednich tytułów drugowojennych.

BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/255 ... gs?rated=1

Zapraszam do dyskusji i dzielenia się wrażeniami, zwłaszcza tych, którzy grali.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: Raleen »

Połączyłem już dwa wątki o "Stalingradzie '42", ale okazuje się, że był jeszcze jeden, całkiem obszerny:

viewtopic.php?f=40&t=16752

Chyba zostawię go już osobno jako swego rodzaju ciekawostkę, jak ewoluują opinie graczy na temat gry jeszcze zanim się ona ukazała.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: Silver »

Mam już od pewnego czasu ta grę i powoli tłumaczę zasady. System rozwija się i aż się prosi by te reguły zaimplementować do poprzednich gier tego autora.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: Silver »

Już sobie instrukcję przygotowałem i rozłożyłem całą kampanię – a co będę się szczypał – i gram sam.
Tylko problem bo cała mapa nie mieści mi się na 1 sklejce i specjalnie do tej gry zamówię kolejną sklejkę na wymiar.

https://photos.google.com/share/AF1QipN ... RpOUJUSENn
Ostatnio zmieniony środa, 18 grudnia 2019, 07:59 przez Silver, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: farmer »

Ile czasu zajęło Ci rozłożenie żetonów? :>

Ja rozgrywam sobie teraz kampanię U43 z założneiem braku lądowani Aliantów na Sycylii (scenariusz z C3i), a potem również zabieram się za S42 :).

pozdr,
farm
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 grudnia 2019, 15:56 przez farmer, łącznie zmieniany 1 raz.
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Maedhros
Sergent-Major
Posty: 169
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:48
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: Maedhros »

Zazdrość mię zżera...
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: Silver »

Maedhros - a zwłaszcza, że nie ma modułu do Vassala.
Ale przestrzeń operacyjna jest na tej mapie lecz prawdziwa zabawa to zacznie się dopiero za 10-15 tur.
Zawsze wcześniej przygotowuję sobie żetony posegregowane odpowiednio w woreczkach i tackach tak, że do pół godzinki mi zeszło.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 119 times
Been thanked: 409 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: RAJ »

Obrazek niedostępny. Ty go pewnie widzisz, bo jesteś zalogowany do odpowiedniej usłudze google.
Ogólnie google nie nadaje się do wklejania obrazków na forach.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: Silver »

Już poprawiłem zdjęcie i mam nadzieję, że nie zapomnę kolejnym razem o ich udostępnianiu.
Zrobiłem dziś tylko 6 tur ale nie mogłem oderwać się od planszy tak było ciekawie i tylko zdawkowe zdjęcia niestety robiłem.
Mam nadzieję, że poświęcę trochę czasu by opisać co nowego w tej grze zaistniało w stosunku do starszych gier tego systemu.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 119 times
Been thanked: 409 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: RAJ »

obrazka nadal nie ma
google się do tego nie nadaje
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2423
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 52 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: Teufel »

Mój Stalingrad już leży w prezentach po świętach na pewno rozłożę scenariusz wstępny Fall Blau dla analizy przed główną kampanią ze znajomymi. Mnie nadal niepokoi stosunkowo łatwe pokonywanie przestrzeni prze Niemców, którzy mieli gigantyczne problemy z zaopatrzeniem, ze zdjęć testowych wynika, że czasami śmiało podchodzili pod Saratow w grze. Zaopatrzenie nie jest z reguły specjalnie dopieszczoną kwestia przez autora systemu.
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: Raleen »

Niby coś tam widać na tym zdjęciu, ale to jak lizanie cukierka przez papierek ;). A gry jestem ciekaw, ale widzę, że Silver nienasycony nie czekał na przeciwnika tylko postanowił ograć sam ze sobą (będzie lepiej przygotowany) ;).

Jakby co chętnie pomogę z obrazkiem, żeby wszyscy widzieli.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: Silver »

Wiele mi się w tej grze podoba.
Każda strona ma pewne możliwości decydowania jak rozdysponować tzw. punkty resource które dostaje w ilości 2 na turę. Można za nie zacząć konstruować fortyfikacje, uzupełnić stany artyleryjskie, stworzyć mobilne jednostki zaopatrzeniowe i zacząć tworzenie w wybranych miejscach mapy „planowanej ofensywy” czyli w kolejnej turze będzie możliwy rzut 2 lub nawet 3 kośćmi w danym ataku i wybranie jednego rezultatu z nich.
Można czasem nagromadzić w danym miejscu więcej zaopatrzenia potrzebnego do nawał artyleryjskich oraz takich żetonów „planowanych ofensyw” i nagle to odpalać raz po raz i przełamywać zastały front.
A jeszcze jak sowiet użyje żetonów maskirowka by nagle wypuścić swe dywizje w niespodziewanym miejscu.
Jest limit siły efektywnej jednostek w ataku (do 40) i obronie do 20).
Siła ataku może być społawiana wielokrotnie a nie tylko raz.
Użyte jednostki lotnicze mogą być po pierwszej walce przesuwane wraz ze stosem pościgowym i zostać by wspierać ew. obronę.
Możliwe przy walkach w miastach współdzielenie jednego heksu przez jednostki przeciwników.
Jest czytelniejsza tabela walki i np. przesunięć kolumn za modyfikatory pancerne.
Rozległa mapa a więc i możliwości manewru i różnorodny teren i pogoda. Wpływ zimy na zmianę właściwości tego terenu w zależności od strefy klimatycznej i wpływ na siłę Niemców.
Różnorodne jednostki wielu państw ale i żetony jak flotylli wołżańskiej.
Werbowanie/przybywanie kolejnych jednostek w zależności od decyzji i postępów walk.
Ale by było czytelniej to, szczególnie dla kampanii, dorobiłem sobie planszetki naklejone na tekturę np. z torem tur gdzie pozaznaczałem graficznie przy danych turach że coś dodatkowego w takiej turze zachodzi – np. jednostki odchodzą z mapy lub wzmacniają się. By mieć pewność że nic mi nie umknie.
Przydałaby się mapka z zaznaczonymi punktami zwycięstwa – jeszcze się zrobi szczególnie gdy wyjdzie moduł vassala.
Sporządziłem też planszetki gdzie kładę remnanty itp. itd. Również planszetkę na której rozkładam „skarby” dla danego gracza na jego turę jak samoloty, odpowiednią ilość żetonów replacement, posiłki itd. – by o niczym nie zapomnieć. Lubię mieć takie elementy w wybranym przez siebie miejscu by zaoszczędzić miejsce na stole.
No i własną wersję instrukcji odpowiednio spreparowaną dla wygody.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: Silver »

Już kończę swą kampanię. Rozgrywka trwała chyba po ok 7 godzin dziennie a było tych dni 3. I jeszcze jutro zajmie mi chyba ze 3 godziny.
Od pewnego momentu (chyba ok 1/3 rozgrywki) można byłoby zagrać w 4 graczy gdzie rozgrywki toczyłyby się na samym południu i północy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”