Tunisia II (MMP)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 208
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 32 times

Re: Tunisia II (MMP)

Post autor: karawanken »

Jakiś czas temu kiedy zachłysnołem się ilością gier wojennych bardzo intensywnie przyglądałem się zarówno OCS jak i BCS nawet instrukcje zacząłem czytać i to był kosmos. Teraz jak już trochę ich przeczytałem nie wydają się takie straszne i ponownie rozważam Tunezje (i OCS i BCS) ale niestety zastaja dwa główne problemy: czas i przestrzeń. Na kampanię nigdy nie starczy mi czasu, niby są krótsze scenariusze na jedną mapę ale piszecie, że to nie to samo. Ewentualnie może pozbieram na Smoleńsk bo ma jedną mapę no ale znowu ilość żetonów z tego co widzę może przytłoczyć.
dakorps
Appointé
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 11 czerwca 2019, 20:49
Lokalizacja: Ryn na Mazurach
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Tunisia II (MMP)

Post autor: dakorps »

karawanken pisze: piątek, 20 września 2019, 11:32 Teraz jak już trochę ich przeczytałem nie wydają się takie straszne i ponownie rozważam Tunezje (i OCS i BCS) ale niestety zastaja dwa główne problemy: czas i przestrzeń. Na kampanię nigdy nie starczy mi czasu, niby są krótsze scenariusze na jedną mapę ale piszecie, że to nie to samo. Ewentualnie może pozbieram na Smoleńsk bo ma jedną mapę no ale znowu ilość żetonów z tego co widzę może przytłoczyć.
OCS. Ja najpierw przestudiowałem zasady. Później kupiłem TunisięII i zacząłem grać.
Krótkie bitwy to z pewnością nie to samo, ale absolutnie to nie znaczy, że nie ma sensu. Ma to swoje zalety i na na przykład jestem ciekaw swojej pierwszej. Czego mogę być pewny już teraz: Za każdym razem bitwa będzie inna (ze względu na mnogość możliwości), nawet jeżeli scenariusz ma tylko (lub aż) 3 etapy.

W Smoleńsku jakoś mnie wygląd mapy nie zachęca ;) ale z pewnością gra jest fantastyczna i może też sobie kiedyś sprawię.

Btw. jak ktoś ma ochotę zdradzić drukowane mapy i żetony ;) i pograć z kimś w OCS na ekranie (np. via email) to jest Vassal. Na razie nie próbowałem, ale z pewnością to zrobię. Jakby ktoś miał ochotę to pewnie bym się zmobilizował. Przy czym u mnie ze względu na nieregularny tryb życia wchodzi w grę tylko gra przez email.

BCS nie grałem.
____________________________________
"Wenn man eine große Lüge erzählt und sie oft genug wiederholt, dann werden die Leute sie am Ende glauben." - Joseph Goebbels
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3967 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: Tunisia II (MMP)

Post autor: Raleen »

Walki pod Smoleńskiem w 1941 r. to ciekawy temat. Trudny do oddania w grach, ze względu na specyfikę Armii Czerwonej na początku wojny (ogólnie wiadomo...). Pamiętam jak męczył się z tematem kiedyś Jacek Domański, autor "Smoleńska 1941" wyd. Mirage. Myślę, że te rozwiązania, o których tu piszecie, zwłaszcza tam miałyby okazję się sprawdzić i dużo by wniosły do oddania jak wyglądała ta wojna, bo normalnie jednostki sowieckie nie były ani słabo wyposażone ani mało liczne, tylko system jako całość nie za bardzo funkcjonował (najdelikatniej mówiąc...). Ogólnie ta wczesna faza wojny między ZSRR a Niemcami myślę, że byłaby interesująca.

Ja pewnie, jeśli się skuszę to prędzej na ich system batalionowy, ale Wam kibicuję i zawsze chętnie poczytam o tej grze (i systemie).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
TOMEKD
Chasseur
Posty: 15
Rejestracja: czwartek, 30 grudnia 2010, 15:02
Lokalizacja: Daaaaleko...
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Tunisia II (MMP)

Post autor: TOMEKD »

Chyba nie ma tematu dedykowanego OCSowi więc daję tutaj.

Obrazek

Autorzy omapowali prawie całą Europę w skali 5mil na heks, pewno tą część na której rozgrywały się działania wojenne DWŚ. Na Consimworld kiedyś było wspomniane że autor The Blitzkrieg Legend jest tu głównym sprawcą, ale zgubiłem już ten post. No nieważne. Co się tyczy gier. Prace wrą nad Włochami 43, Normandią 44, Norwegią 40, Grecją 40-41, Kurskiem, hipotetyczną inwazją Anglii w 40 i paroma innymi (!!). Nie wspomnę o projektowanych grach o froncie wschodnim w latach 1943-44 od Leningradu aż po Krym. Każdy czteromapowiec, Krym tylko jedna mapka wyjątkowo, patrz parę postów wyżej. OSC pięknie się rozwija, ale warto pamiętać że jest to nisza niszy. Jednak, jakby powiedział Stefan 'Siara' Siarzewski: "Mają rozmach -syny". Dobrej nocy. :geek:
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 208
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 32 times

Re: Tunisia II (MMP)

Post autor: karawanken »

Normalnie mogę zlokalizować moja rodzinna wioskę (hex nad Turkiem) :D Wydaje mi się, taki ubermonster to do grania w 2 wojnę w czasie rzeczywistym, dosłownie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3967 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: Tunisia II (MMP)

Post autor: Raleen »

karawanken pisze: sobota, 6 czerwca 2020, 09:22 Normalnie mogę zlokalizować moja rodzinna wioskę (hex nad Turkiem) :D Wydaje mi się, taki ubermonster to do grania w 2 wojnę w czasie rzeczywistym, dosłownie.
I jak to w takich grach (w tej skali) w miejscu wioski jest pewnie teren "czysty" ;)
TOMEKD pisze:OSC pięknie się rozwija, ale warto pamiętać że jest to nisza niszy.
Wiesz, właściwie tak można o każdej grze wojennej powiedzieć. Chyba że miałeś na myśli rozmiar albo jakieś inne cechy (?).
Gier z dość dużymi mapami czy takich co mają po kilka map jest chyba sporo.
Są oczywiście inne produkty, prostsze i przystępniejsze, ale czasem choć wyglądają jak gry wojenne, to jak się zajrzy do środka i zacznie przyglądać im bliżej, okazuje się, że to produkt dla najmłodszych (że się tak wyrażę ;)).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
dakorps
Appointé
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 11 czerwca 2019, 20:49
Lokalizacja: Ryn na Mazurach
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Tunisia II (MMP)

Post autor: dakorps »

Gra w OCS to dla mnie esencja kampanii wojennych. System o tak wielkim stopniu możliwości, który jednocześnie w zakresie setek tur daje wyniki zbliżone do historycznych (przy zastosowaniu historycznej strategii, ale przecież można postąpić zupełnie inaczej ;) )...

U mnie Tunisia II skończyła się w końcu kwietnia '43 i wcześniej się nie dało, ale strategię stosowałem historyczną + zasady opcjonalne maksymalnie zbliżające zmagania do tego, co rzeczywiście działo się w Tunezji.

Cała kampania zajęła mi blisko 5 miesięcy real time'u.

Przy drugim podejściu doszło do strategicznego błędu, który kosztował Aliantów zwycięstwo, mianowicie Amerykanie podciągnęli całą 1 DPanc. zbyt blisko Niemców wykorzystując do tego ruch strategiczny. 10 DPanc. wykorzystała to brutalnie, przebijając się na granicy zasięgu ruchu i rozbijając 1 DPanc. w pył, jednocześnie niwelując u Aliantów główną masę ofensywną do minimum...

Kilkuturowy scenariusz "Kasserine" - zagrałem, bardzo fajny, ale raczej nie powtórzę. Jak już wspominali inni - potęga OCS tkwi w długich kampaniach.

Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem DAK II i - po rozegraniu kilku pojedynczych scenariuszy - pokonuję właśnie ostatnią, de facto piękną przeszkodę (Szanowna Małżonka ;) ), żeby ustawić na najbliższe 6-8 miesięcy stół długi na 2,8 metra. Będzie się działo.

Mam świadomość, że wymieniony przeze mnie przedział czasowy nikogo nie zachęci do pochylenia się nad OCS (poza wyjątkami od reguły), ale zgadzam się z jednym z przedmówców - o ile gry wojenne to nisza niszy - OCS jest niszą niszy niszy.

Btw. nie przeszkadza to MMP wydawać za chwilę OCS Hungarian Rhapsody, na którą to grę jest na dzień dzisiejszy 615 pre-order, każdy za 105$, czyli prawie 65 tys. dolarów (sic!). Przed wypuszczeniem gry do sprzedaży stacjonarnej. To jest właśnie praca pasjonatów, odpowiednio doceniona przez niszę niszy niszy ;) z całego świata. A przecież mogliby się skupić na prostszych i bardziej popularnych grach typu SCS czy BCS czy inny ASL... Szacun, i oby było mnie stać na więcej ich gier :D I obym wciąż znajdował na nie czas :)
____________________________________
"Wenn man eine große Lüge erzählt und sie oft genug wiederholt, dann werden die Leute sie am Ende glauben." - Joseph Goebbels
dakorps
Appointé
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 11 czerwca 2019, 20:49
Lokalizacja: Ryn na Mazurach
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Tunisia II (MMP)

Post autor: dakorps »

TOMEKD pisze: sobota, 6 czerwca 2020, 00:06 Chyba nie ma tematu dedykowanego OCSowi więc daję tutaj.

Obrazek

Autorzy omapowali prawie całą Europę w skali 5mil na heks, pewno tą część na której rozgrywały się działania wojenne DWŚ. Na Consimworld kiedyś było wspomniane że autor The Blitzkrieg Legend jest tu głównym sprawcą, ale zgubiłem już ten post. No nieważne. Co się tyczy gier. Prace wrą nad Włochami 43, Normandią 44, Norwegią 40, Grecją 40-41, Kurskiem, hipotetyczną inwazją Anglii w 40 i paroma innymi (!!). Nie wspomnę o projektowanych grach o froncie wschodnim w latach 1943-44 od Leningradu aż po Krym. Każdy czteromapowiec, Krym tylko jedna mapka wyjątkowo, patrz parę postów wyżej. OSC pięknie się rozwija, ale warto pamiętać że jest to nisza niszy. Jednak, jakby powiedział Stefan 'Siara' Siarzewski: "Mają rozmach -syny". Dobrej nocy. :geek:
Od jakiej gry to mapa, ta z Polską? Pierwsze widzę.
____________________________________
"Wenn man eine große Lüge erzählt und sie oft genug wiederholt, dann werden die Leute sie am Ende glauben." - Joseph Goebbels
Awatar użytkownika
TOMEKD
Chasseur
Posty: 15
Rejestracja: czwartek, 30 grudnia 2010, 15:02
Lokalizacja: Daaaaleko...
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Tunisia II (MMP)

Post autor: TOMEKD »

To jest właśnie grandeur OCSa. Nie ma jeszcze planowanej gry, a są już mapy! :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”