Holland '44 (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
sadzol
Caporal
Posty: 51
Rejestracja: czwartek, 1 września 2011, 10:27
Lokalizacja: Leszno
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: sadzol »

Pytanie dla doświadczonych. Ile czasowo godzin tak średnio wam wychodzi na scenariusz krótki a ile na scenariusz długi. Chciałbym zaplanować czas. P.S. Grałem w Ardeny.
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 września 2020, 11:43 przez sadzol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Silver »

Ja zawsze grałem tylko całą kampanię i chyba wychodziło mi coś zbliżonego do 15-20 godzin dobrze spędzonego czasu.
Lakeman_GJ
Sergent
Posty: 142
Rejestracja: czwartek, 23 lipca 2020, 11:55
Has thanked: 28 times
Been thanked: 90 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Lakeman_GJ »

Dzień dobry wszystkim, to mój pierwszy post na forum, mimo że jego czytelnikiem jestem już dłuższy czas :)

Czy któryś z forumowiczów grał w Scenariusz północny (Northern Scenario) do tej gry? Ja go znalazłem na Boardgamegeek i już dwa razy zagrałem (solo) i zrobił na mnie dobre wrażenie. Jest bardzo przyjemny dla osób, które nie mają za dużo czasu i miejsca (gra toczy się tylko w obszarze od Grave do Arnhem - północna część mapy). Nie jestem tylko pewny czy jest dobrze zbilansowana - raz łatwo wygrałem Aliantami, drugi raz na styk wygrali Niemcy, ale chyba tylko dlatego, że przez beznadziejne dla Aliantów rzuty kostką za długo trwało opanowanie Nijmegen.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43336
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Raleen »

Witaj na forum! Co do tego scenariusza, nie miałem przyjemności. Natomiast ciekaw jestem czy to jest po prostu kawałek podstawowej gry (jej północna część) czy ten scenariusz jest jakoś tam samodzielny. Podejrzewam, że raczej to pierwsze.

Moje wrażenia z gry też były takie, że Aliantom jest łatwo, ale nie jestem pewien czy dobrze wszystko graliśmy ze zrzutami, więc niezależnie od kwestii balansu, ja bym się upewnił czy wszystko dobrze zinterpretowałeś jeśli chodzi o zasady.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Lampka »

Scenariusz jest samodzielny. Używa się tylko części żetonów i XXX Korpus wjeżdża na mapę w 7 turze. Oprócz tego od 4 tury Aliant musi mieć garnizon w Grave albo traci punkty zwycięstwa. Dobry na początek scenariusz, bo raz że krótszy a dwa mniej do ogarniania i łatwiej zasady opanować. Choć wydaje mi się, że Aliantom łatwiej się gra, bo nie ma niemieckiego nacisku na południowej mapie i trudniej rozproszyć siły Aliantami.
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
Lakeman_GJ
Sergent
Posty: 142
Rejestracja: czwartek, 23 lipca 2020, 11:55
Has thanked: 28 times
Been thanked: 90 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Lakeman_GJ »

Uzupełniając post Lampki dodam, że w tym scenariuszu wcale nie bierze udziału 101 DPD ani dywizje VIII i XII korpusu. Żeton lotnictwa Alianci mają tylko jeden i to nie od początku, z kolei Niemcy mają do dyspozycji mniej markerów Traffic. W zasadzie są tylko dwa ogniska bitwy: Arnhem i Nijmegen, chyba że Angloamerykanie zdecydują się na przeprawę przez rzekę gdzieś indziej :) Do gry solowej idealny wariant.
efendie
Caporal
Posty: 57
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2020, 10:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: efendie »

Rozgrywka w Holland44. Zapraszam:
https://youtu.be/KVljy_OTNXw
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Silver »

Tak mi się przypomniał występ kabaretowy apropo częstego używania niektórych form słownych:
https://www.youtube.com/watch?v=fWlMXtcXJdY
A i pod Veghel rzuć jeszcze na stan mostu.
Przy wyniku EX pod Arnhem może trzeba było wybrać inny oddział spadochroniarzy (ten bliżej Arnhem) do strat by było bardziej korzystnie dla Niemców.
efendie
Caporal
Posty: 57
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2020, 10:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: efendie »

Rzuciłem poza kamerą, wysadzone, trzeba szukać innej drogi :(
efendie
Caporal
Posty: 57
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2020, 10:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: efendie »

I jest już 2 tura
https://youtu.be/NKL6DwcsL8Y
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Silver »

Przed atakiem rzuca się na wysadzenie mostu, co może spowodować gorszy stosunek walki i nawet rezygnację z takiego ataku.
efendie
Caporal
Posty: 57
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2020, 10:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: efendie »

No właśnie, dzięki za poradę.
efendie
Caporal
Posty: 57
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2020, 10:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: efendie »

Tura 6, trzeci dzień operacji Market Garden. Polacy jeszcze nie lądują.
https://youtu.be/A0_jxG2GzQo
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Silver »

Nie obserwuję uważnie raportów lecz ostatnio popatrzyłem przelotnie na turę 9 i o ile pamiętam to w grze jest możliwe wejście w pościgu na pole z którego uciekła po walce jednostka i nawet gdyby to miałoby być wejście w linię kontroli. Miało to miejsce po ataku na spadochroniarzy niedaleko Arnhem.
efendie
Caporal
Posty: 57
Rejestracja: piątek, 24 lipca 2020, 10:16
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: efendie »

Silver pisze: sobota, 21 listopada 2020, 11:17 Nie obserwuję uważnie raportów lecz ostatnio popatrzyłem przelotnie na turę 9 i o ile pamiętam to w grze jest możliwe wejście w pościgu na pole z którego uciekła po walce jednostka i nawet gdyby to miałoby być wejście w linię kontroli. Miało to miejsce po ataku na spadochroniarzy niedaleko Arnhem.
Dzieki, tego nie wiedziałem, ogolenie stwierdzam ze granie samemu powoduje błędy bo z drugiej strony nikt Cie nie kontroluje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”