Holland '44 (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: TommyGn »

Lampka pisze: wtorek, 24 sierpnia 2021, 07:42 Zapytałem na BGG czy są te zasady dostępne w sieci i od jednego gracza dostałem skan.
Fajnie. Teraz już malkontenci nie będą narzekać, że otwarcia są nudne. Zresztą opcja alternatywnych stref lądowania prosi się sama od początku historii gier o M-G.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Lampka »

Tu są żetony do tego dodatku:
https://boardgamegeek.com/image/5165523 ... paign-1815
Lewy dolny róg. Oprócz wyboru nowych stref lądowania zmieniają się rzuty na rozproszenie, w pierwszej rundzie rzucamy za każdą jednostkę a nie za stos, do tego jeśli nie lądujemy za blisko miast to mamy bonus do rzutu. Dwie jednostki zwiadowcze z 9SS zaczynające w Elst są umieszczane na mapie po desancie w I turze w sposób losowy i mają pełen ruch co ma odtworzyć że podczas desantu były to najbardziej aktywne jednostki po stronie Niemców.
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Lampka »

Udało mi się przetestować te dodatkowe zasady, gra była intensywna. Graliśmy w Północny Scenariusz. Brytyjczycy lądowali na czystym polu w Oosterbeek i na polderach koło Arnhem, dzięki czemu z marszu zajęli Arnhem. Z powodu niewysadzenia mostu kolejowego musiałem obsadzić Oosterbeek żeby zatrzymać Niemców. Lądowania były szczęśliwe i mało jednostek zostało rozproszonych. Amerykanie nie zmienili LZ O i O1, natomiast strefa T została wyznaczona na czystym polu koło St Anne a druga na polderze za mostem w Nijmegen. Jednostka z O1 w wyniku rozproszenia została zdjęta z mapy, ale most w Grave udało się opanować. Natomiast po losowaniu ustawienia Niemców okazało się że Amerykanie ladujący za mostem są w strefie kontroli Grabnera :P w sumie prawie wszystkie jednostki ladujące na nowych LZ były rozproszone. Ale Nijmegen też zostało opanowane. 406 weszła dopiero z automatu. Gra zakończyła się w 9 turze automatem Aliantów. Niemcy odbili Oosterbeek i chwilowo zagrażali mostowi w Nijmegen oraz było dużo walk na Betuwe między spadachroniarzami oraz SS. Walki do końca wyrównane. W 8 turze o mały włos Niemcy nie odbili mostu w Arnhem. Straty Spadachroniarzy dosyć małe ale jeszcze tura lub dwie takich walk i byłoby nieciekawie. 82 miała już wszystkie jednostki Remnants na planszy. Zasady fajne i dużo dodają.
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Silver »

A jeszcze dołożyć różnorodność na wejście Niemców spoza mapy:
link
Awatar użytkownika
Lampka
Adjudant
Posty: 257
Rejestracja: wtorek, 25 listopada 2008, 12:28
Lokalizacja: Zakopane
Has thanked: 94 times
Been thanked: 73 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Lampka »

Widziałem ten dodatek i zamierzam go przetestować - wygląda ciekawie mimo, że może zaburzyć balans.
"I left my heart to the sappers round Khe Sanh
And the soul was sold with my cigarettes to the black market man"
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: stary gracz »

Czy niemieckie bataliony II/1034/59 i II/1035/59 posiadają zaopatrzenie?

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Raleen »

Rozumiem, że w tej sytuacji mogłyby ciągnąć zaopatrzenie od lewej krawędzi planszy (patrząc z naszej strony). Część linii zaopatrzenia biegnąca wzdłuż dróg nie może przechodzić przez wrogie strefy kontroli, nawet jeśli na polach tych stoją własne jednostki. Z kolei część linii zaopatrzenia niebiegnąca wzdłuż dróg może mieć nie więcej niż 4 heksy. Dlatego nie widzę możliwości poprowadzenia linii zaopatrzenia, brakuje 1-2 heksów.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: stary gracz »

Też tak mi się wydaje.
Drogowa ścieżka zaopatrzenia nie może przechodzić przez wrogie strefy kontroli nawet gdy w strefach tych stoją sojusznicze oddziały, lądowe ścieżki zaopatrzenia można prowadzić przez takie strefy, dziwne rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Raleen »

Nie takie głupie. W końcu podstawowa linia zaopatrzenia biegnąca drogami powinna być dobrze zabezpieczona, a ten końcowy odcinek blisko walk już nie musi być, bo przeciwnik niedaleko, więc nie da się. Natomiast łatwo można się na tym "przejechać", zwłaszcza jak ktoś ma przyzwyczajenia z polskich gier o II wojnie św.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: stary gracz »

Wcześniej grałem w Stalingrad Marka i tam też było, że sojusznicze oddziały negują EZOC w obu ścieżkach zaopatrzenia. Tak więc widać że jego gry trochę się różnią i zasady są dostosowywane do danej gry, prawdopodobnie po to aby polepszyć grywalność. Trzeba być czujnym :o
Awatar użytkownika
swampgoblin
Sous-lieutenant
Posty: 377
Rejestracja: środa, 16 października 2019, 13:45
Has thanked: 79 times
Been thanked: 86 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: swampgoblin »

stary gracz pisze: sobota, 30 października 2021, 19:24 Wcześniej grałem w Stalingrad Marka i tam też było, że sojusznicze oddziały negują EZOC w obu ścieżkach zaopatrzenia. Tak więc widać że jego gry trochę się różnią i zasady są dostosowywane do danej gry, prawdopodobnie po to aby polepszyć grywalność. Trzeba być czujnym :o
Trzeba :P Swoją drogą, zastanawia mnie, czemu Mark stosuje mimo wszystko, dość liberalne zasady o zaopatrzeniu. Parę rzeczy fajnie "nadbudował" względem standardu w tego typu grach, a to zaopatrzenie wydaje mi się momentami zbyt dobrotliwe.
I to zwłaszcza w Stalingradzie. Chyba, że taki był koncept, swoisty remake klasycznej mechaniki, w współczesnym wydaniu. Ale to też do mnie do końca nie trafia.
"Tak! nie będzie zmiany; będziecie, jacy jesteście & nikim innym. A zatem królowie ziemi będą Królami na wieki; niewolnicy będą służyć."
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Silver »

Holland i Stalingrad - w tej drugiej hexy obejmują rozleglejszy teren.
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: stary gracz »

O widzisz, jednak wielkość ma znaczenie!

To jeszcze zapytam o dwie rzeczy.

1. Ukryte oddziały.
Jest cały dział im poświęcony ale nie ma wzmianki o ich zaopatrzeniu gdy są nieodkryte. Sprawdzamy czy nie?

2. Zdeterminowana obrona.
Czy obrońca znajdujący się na terenie zabudowanym typu Town szuka wyniku w kolumnie City czy other?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Raleen »

Co do pierwszego, pamiętam, że sam miałem wątpliwości. Do sprawdzenia.

Co do drugiego, wydaje mi się, że "Other", bo było rozróżnienie na "Town" i "City" jeśli chodzi o rodzaje terenu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Holland '44 (GMT)

Post autor: Silver »

Bez zaopatrzenia w tej grze oddziały akurat nie giną więc dla tych ukrytych nie ma znaczenia zaopatrzenie (nie poruszają się w normalny sposób dopóki nie będą odkryte). Ponadto ich położenie niekoniecznie jest ściśle określone (jak w teorii kwantowej mogą być w więcej niż 1 miejscu), bo można je przestawiać na inne zaopatrzone punkty mapy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”