Ukraine '43 2nd ed. (GMT Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Ukraine '43 2nd ed. (GMT Games)

Post autor: Raleen »

Relacja z rozgrywki na Portalu Strategie (cz. 3):

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=121
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Ukraine '43 2nd ed. (GMT Games)

Post autor: Silver »

Nie mogę sobie darować, że na południu gdzie udał się Żukow, wydawał on rozkazy by kosztem strat mieć większe szanse na lepszy rezultat bitew oraz na przerzuty. Właśnie gdzie on wydawał bezpośrednio rozkazy to oddziały spisywały się gorzej i stracono szansę na wzięcie w kleszcze niemieckich dywizji i ich okrążenie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Ukraine '43 2nd ed. (GMT Games)

Post autor: Raleen »

Można powiedzieć, że realistycznie ;). Taki to był wybitny dowódca. Pamiętam kiedyś jak mi Jacek Domański pokazywał jak wyglądały efekty jego pierwszych ofensyw i jak tam dowodził...

Natomiast grywalnościowo muszę powiedzieć, że z początku ta opcja wykorzystania Żukowa polegająca na poświęceniu jednego poziomu strat, by uzyskać lepszy stosunek sił, wydawała mi się mocna, ale teraz jak patrzę na stan sowieckiej piechoty w naszej rozgrywce, to już niekoniecznie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Ukraine '43 2nd ed. (GMT Games)

Post autor: farmer »

Panowie,
czy widzicie zasadność, by w rozgrywce w Ukraine korzystać z tabeli walki stworzonej dla Stalingradu?
Rozkład wyników jest identyczny, różni się sposób ich zapisania (bardziej przystępny) oraz rozkład możliwości wykonania Determined Defence - większa liczba wyników zabrania wykonywania takiej obrony.

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Ukraine '43 2nd ed. (GMT Games)

Post autor: Raleen »

Jeżeli tabele różnią się tylko "sposobem zapisania" to nie widzę problemu skoro ta ze "Stalingradu" jest dla Ciebie bardziej przejrzysta.
Co do determined defense, tutaj i tak jest ona ograniczona mocno, tak że jeśli tam jest ograniczona i zawsze powoduje dodatkowe straty u obrońcy, to chyba mało kiedy ma zastosowanie. Ja bym nie zmieniał.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Ukraine '43 2nd ed. (GMT Games)

Post autor: farmer »

No więc i ja rozpocząłem swoją przygodę z Ukrainą.
Rozkładanie i pierwsza tura (z nosem w instrukcji) zajęła prawie 3 godziny :O. Liczę na to, że będzie szybciej :>.

Moimi jedynymi żetonówami z IIWŚ były gry Dragona i TiS, stąd spodziewałem się czegoś o naprawdę wysokiej jakości...
Póki co, gra nie zawodzi :).
Już teraz widać, że w systemie drzemie moc. Można pokombinować, jest stresująco - mimo tego, że to dopiero początek.
Wyniki "X" potrafią zaboleć - jak dotąd, głównie Niemców.

Bardzo mi się podoba:
- mobile assault
- determined defence
- ZOC Bounds
- ogół zasad ruchu (mosty pontonowe, wydłużony ruch, kolej)

Zobaczymy jak będzie dalej.


PS
Czy dobrze interpretuję, że biała kropka (broń przeciwpancerna) w diwizjach panzergrenadierów, nie ma zastosowania bitewnego?
Jej jedynym celem jest ułatwienie uzupełnień dla tych jenostek? (należy użyć uzupełnień specjalnych, nie zaś pancernych)?

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Ukraine '43 2nd ed. (GMT Games)

Post autor: Silver »

Ale też pokazuje, że ma ona środki przeciwpancerne więc np. samotna w obronie przeciw sowieckim czołgom zapobiega przesunięciu kolumny walki na swa niekorzyść.
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Ukraine '43 2nd ed. (GMT Games)

Post autor: farmer »

Jeśli dobrze kojarzę, to grenadierzy są uznawani za jednostkę pancerną, stąd i bez kropki zapobiegają przesunięciu na korzyść Sowietów
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Ukraine '43 2nd ed. (GMT Games)

Post autor: Silver »

Grenadierzy SS są tak uznawani.
Zobacz w punkcie dotyczącym posiłków i na początku na objaśnienia symboli na żetonach.
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Ukraine '43 2nd ed. (GMT Games)

Post autor: farmer »

Przełamania na północ i wschód od Sum - czyli sytuacja po wstepnym ataku sowietów (poświata wynika z oświetlenia, jakie mam w piwnicy - które, jak widze, wymaga jednak doinwestowania :).

Oczywiście, jako przeciwnik brzydkich symboli nato, żetony zrobiłem po swojemu :D.

Obrazek

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: Ukraine '43 2nd ed. (GMT Games)

Post autor: cadrach »

Już trochę odzwyczaiłem się od żetonów z sylwetkami i nawet nie mam nic przeciwko symbolom, ale za każdym razem gdy widzę sylwetki, zgłaszam swoją aprobatę. Robi wrażenie :-)
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Ukraine '43 2nd ed. (GMT Games)

Post autor: farmer »

A dzięki :).

Odnośnie panzergrenadierów - jako jednostki pancerne uznawani są jedynie grenadierzy SS.
Grenadierzy Wehrmahtu to zmotoryzowana piechota. Więc jednak "biała kropka" ma znaczenie bitewne :).

Kolejne 3 godziny i kolejne 4 etapy.
Gra jest naprawdę fajna :).

Co jeszcze mi się podoba:
- zaczęły mi się podobać wyniki X - tworzą niepewność i kalkulację opłacalności, nawet dla ataków o najwyższym stosunku przewagi,
- bardzo fajne odczucie zarządzania kryzysem oraz bycia słoniem, który walczy z mrówkami po stronie Niemca,
- fajnie odwzorowane szafowanie tysiącami żyć żołnierskich w imię postępów frontu (przemiał jest spory) ale też respekt przed niemieckimi zgrupowaniami pancernymi,
- zarządzanie wsparciem artyleryjskim (uzupełnienia, podciąganie, zgrywanie w czasie)

Sytuacja na froncie.
Wcześniejsze zdjęcie wskazywało już, że dla Niemców najciężej może być na północnym odcinku - przełamania po obu stronach Sum. Ten odcinek faktycznie kompletnie się załamał, Sumy padły (1 punkt). Dopiero przybywające posiłki zastopowały postępy sowietów na zachód - a dzięki kontratakowi dywizji Grossdeutschalnd i kilku dywizji pancernym przerzuconym na odcinek, udało się odrzucić sowietów o kilkadziesiąt km (udało się nawet cofnąć postęp naprawy torów).
Na południu powolne postępy sowietów - Niemcy bronią się na linii punktowanych miast, nie wikłając się w walki na wzgórzach. Przejściowo sowietom udało się odciąć 4 dywizje piechoty w zakolu frontu nad Donem, jednak te (z pomocą pancerniaków) wywalczyły sobie drogę na zewnątrz.
Najgorzej dla Niemców jest jednak w centrum - po szybkim upadku Belgorodu (1 punkt) Niemcy umocnili Charków by uczynić z niego krwawą przeprawę dla sowietów. Niestety masy wojsk rosyjskich po prostu zalały pole bitwy i zmusiły Niemców do mniej lub bardziej panicznego odwrotu i łatania frontu. Charków upadł 22 sierpnia (3 punkty).
W niemieckim froncie zieje znacząca dziura pomiędzy pozycjami 2 armii a 4 armii pancernej - jedyną pociechą jest fakt, że sowieci mają tu za mało sił i zaopatrzenia, by natychmiast wykorzystać to szerokie przełamanie. Niemcy ściągają zaś co mogą, by jakoś załatać wyrwę.

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Ukraine '43 2nd ed. (GMT Games)

Post autor: Silver »

Niemcy mogą w pewnym momencie niewystarczająca ilość jednostek by tworzyć ciągłą linię frontu lecz mogą sobie pozwolić na na nieobsadzanie pewnych rejonów bo ich przeciwnicy nie mogą sobie za bardzo pozwolić na dalekie rajdy z racji utraty zaopatrzenia dla czołowych jednostek; a na dodatek gdy Niemcy maja rezerwę pancerna do kontruderzenia.
A to ostatnie zdjęcie z której tury - bo widać uderzenia Sowietów nadzwyczaj udane.
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Ukraine '43 2nd ed. (GMT Games)

Post autor: farmer »

Z pierwszej :P
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Yautay
Sergent
Posty: 135
Rejestracja: sobota, 20 marca 2010, 15:38
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Ukraine '43 2nd ed. (GMT Games)

Post autor: Yautay »

Na pewno dobrze zinterpretowałeś instrukcję ? :D
Gratuluję... mi ostatnio szło o wiele gorzej :)
Jestem ciekaw jak sytuacja rozwinie się dalej.
Czy grasz solo?
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”