VCS Salerno (MMP)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

VCS Salerno (MMP)

Post autor: Teufel »

Niedawno w MMP wyszła gra o desancie w południowej Italii w 1943r. z nietypową mapą.
Zawsze uważałem desant w Italii za ciekawszy od normandzkiego, Niemcy mieli pod ręką od razu kilka dywizji pancernych i grenadierów pancernych, a jednak zepchnięcie z plaż się nie udało. Alianci z kolei nie byli aż tak silni, aby desant mógł się powieść w 100%.

http://boardgamegeek.com/boardgame/63823/vcs-salerno

http://cf.geekdo-images.com/images/pic884563_md.jpg

Żetony są piękne - eurofanom się oczywiście nie spodobają :)

http://cf.geekdo-images.com/images/pic2393188_lg.jpg

Jestem ciekaw porównania do wydanego Niedawno Monte Cassino z TiS, jest tam mapa i scenariusz do Salerno, znając życie Niemcy w TiS będą mieli pełne stany jednostek, co mnie odrzuciło m.in. od ich nowego Arnhem...
Gra MMP była długo testowana, jest pierwszą z nowej serii, będzie oczywiście też Normandia ;)

Na koniec dodam, iż wydawnictwo Napoleon V wyda, mam nadzieję, że niedługo, książki: 1943-1944: Od Salerno do Cassino Martina Blumensona oraz 1943: Operacja Husky i kapitulacja Włoch Alberta N. Garlanda & Howarda. Będzie co czytać i w co grać :)
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: VCS Salerno - MMP

Post autor: clown »

Są też zgrabne muły transportowe :) z tej serii też front wschodni będzie. Charków i Rżew na początek.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43339
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: VCS Salerno - MMP

Post autor: Raleen »

Jak muły są, to może i misia Wojtka dorobią kiedyś ;)

A co do mapy Teufel to co tam takiego nietypowego?

W wielu grach tego typu elementem, który jest zrobiony po macoszemu jest sam desant. Ciekaw jestem jak to wyglądać będzie w tej grze.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: VCS Salerno (MMP)

Post autor: Teufel »

Zauważ, że są trzy odseparowane fragmenty Italii, co więcej każdy w innej skali. Ma być możliwość przerzucania wojsk na różne odcinki.
A może to nie muły a osły, jak się skończy potrzeba transportu zostanie dobre salami :)
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43339
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: VCS Salerno (MMP)

Post autor: Raleen »

Na wieść o różnej skali map to pewnie niektórzy byliby się skłonni wzburzyć, ale mnie jak gram w różne gry już z czasem coraz bardziej wszystko jedno ;). To znaczy wiem, że diabeł tkwi w szczegółach.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: VCS Salerno (MMP)

Post autor: killy9999 »

Wizualnie gra wygląda pięknie. Szkoda, że pewnie nie będzie mi się chciało przebić przez blisko 30 stron zasad :?
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Salerno (MMP)

Post autor: Leviathan »

Salerno to pierwsza z gier nowej serii, zapoczątkowanej przez Multi-Man Publishing. Variable Combat Series (VCS) jest z założenia systemem, który docelowo ma pozwolić na rozegranie szeregu bitew, z wykorzystaniem jednego, uniwersalnego zbioru zasad. Każda z bitew ma posiadać także zbiór reguł specjalnych i dodatkowych, uzupełniających te podstawowe, dodając do rozgrywki warstwę chromu i uwzględniając pewne specyficzne uwarunkowania w jakich toczona była dana bitwa. Pierwsze jest właśnie Salerno, a w świetle informacji od autora kolejny będzie Charków.

Więcej na temat tej gry w tekście, który możecie znaleźć na Board Times:
Salerno, czyli alianci lądują w kontynentalnej Italii. Recenzja

Zapraszam do lektury, a tych z Was którzy mieli okazję wypróbować ten tytuł do podzielenia się Waszymi wrażeniami.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Salerno (MMP)

Post autor: RAJ »

Powiem szczerze, pewnie wyjdę na lenia ale recenzji tej wielkości w ogóle nie chce mi się czytać.
Zacytuję wyrwany losowo akapit, który zacząłem czytać, żeby sprawdzić czy może jednak się skusić.
Salerno zostało wydany w pudełku o rozmiarach 29.5 x 22.9 x 5.1 cm. Na okładce znajdziemy wyśmienicie wyeksponowany tytuł gry i zapoczątkowanej przezeń serii, a także klimatyczny kolaż zdjęć. Amerykańscy żołnierze tuż po lądowaniu, pod ogniem wroga, brną przez wodę i przez plażę . Podtytuł gry nie pozostawia wątpliwości, o jakiej kampanii traktuje ten tytuł. I bardzo dobrze bo bez niego, istniałoby poważne ryzyko, że znalazłby się ktoś, kto pomyślałby że oto ma przed sobą kolejną grę o Normandii…

Na odwrocie pudła znajdziemy miniaturę mapy, przykładowe żetony i dosyć dokładny opis tego, o czym tratuje gra i jakie scenariusze rozegramy z jej wykorzystaniem. Można zapoznać się także z listą komponentów i sprawdzić jak Salerno prezentuje się na skali złożoności (Medium) i przydatności do gry solo (High)
Wartość merytoryczna akapitu: 0 wzbudzone zainteresowanie: 0. Ni diabła mnie w recenzji nie interesuje rozmiar pudełka i opis obrazków na pudełku. Bez problemu zobaczę to na zdjęciu w znaczeni krótszym czasie.
Nie wiem, może jakiś dziwny jestem.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Salerno (MMP)

Post autor: RAJ »

Czytanie nudnych rzeczy boli. Dlatego szkoda, że autor te interesujące owinął w całą masę zbędnego lania wody.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Salerno (MMP)

Post autor: Leviathan »

RAJ pisze:Czytanie nudnych rzeczy boli. Dlatego szkoda, że autor te interesujące owinął w całą masę zbędnego lania wody.
Co kraj, to obyczaj. Co człowiek, to preferencje. Nie da się dogodzić wszystkim :D
Za komentarz dziękuję i nie biorę do siebie.

Być może jestem staroświecki, ale do pisanych recenzji podchodzę skrupulatnie. Nie sztuką jest wziąć pudło, sczytać instrukcję i napisać kilka zdań. Tyle tylko, że to nieuczciwie względem odbiorcy. I na pewno nie zamierzam iść w tą stronę. Zdaję sobie sprawę, że obecnie na topie jest język obrazkowy i treść ograniczona do 140 znaków, które można zmieścić w tweecie. Mimo tego, pisząc tekst nie ograniczam się do trzech równoważników zdań na krzyż i do zaprezentowania gołej listy plusów i minusów.

Najwidoczniej jesteś zwolennikiem minimalistycznego contentu (w pozytywnym znaczeniu tego słowa) i lubisz konkrety. Rozumiem i akceptuję taki punkt widzenia. Jeżeli ktoś nie ma ochoty zapoznawać się z całym tekstem, to zachęcam do lektury podsumowania i wrażeń oraz listy mocnych i słabych stron gry, którą można znaleźć na końcu recenzji.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Salerno (MMP)

Post autor: RAJ »

Leviathan pisze:Być może jestem staroświecki, ale do pisanych recenzji podchodzę skrupulatnie. Nie sztuką jest wziąć pudło, sczytać instrukcję i napisać kilka zdań. Tyle tylko, że to nieuczciwie względem odbiorcy. I na pewno nie zamierzam iść w tą stronę.
Nigdzie nie pisałem, że recenzja ma powstać na podstawie samego czytania instrukcji. I tak, jestem zwolennikiem konkretów.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Salerno (MMP)

Post autor: clown »

Bardzo dobrze mi się czytało, solidna robota, dzięki za wyczerpującą informację. Co prawda front włoski średnio mnie interesuje, ale jeśli pogłoski o Charkowie się potwierdzą, to chętnie grę wypróbuję.
Bardzo fajny patent ze zróżnicowaniem punktów siły. Ciekawe. A osłów czy tam mułów w tej grze nie ma? Teufel coś bodajże o nich pisał :idea:
Jedna uwaga co do procesu wydawniczego MMP - niestety to ich znak szczególny, gdyż nie ma dokładnych informacji kiedy jaka gra się dokładnie ukaże mimo osiągnięcia odpowiedniej liczby preorderów. Te z kolei nie są aktualizowane na bieżąco, stąd często wydawane przez nich gry są zaskoczeniem pt,: "to już?"
I jeszcze jedna uwaga do żetonów - nie przycinasz rogów? brzydko wyglądają ;]
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Salerno (MMP)

Post autor: Leviathan »

clown pisze:Bardzo dobrze mi się czytało, solidna robota, dzięki za wyczerpującą informację. Co prawda front włoski średnio mnie interesuje, ale jeśli pogłoski o Charkowie się potwierdzą, to chętnie grę wypróbuję.
Bardzo fajny patent ze zróżnicowaniem punktów siły. Ciekawe. A osłów czy tam mułów w tej grze nie ma? Teufel coś bodajże o nich pisał :idea:
Jedna uwaga co do procesu wydawniczego MMP - niestety to ich znak szczególny, gdyż nie ma dokładnych informacji kiedy jaka gra się dokładnie ukaże mimo osiągnięcia odpowiedniej liczby preorderów. Te z kolei nie są aktualizowane na bieżąco, stąd często wydawane przez nich gry są zaskoczeniem pt,: "to już?"
I jeszcze jedna uwaga do żetonów - nie przycinasz rogów? brzydko wyglądają ;]
Dzięki Czarku!
Osły są. To taki dodatkowy smaczek - osiołkami możemy wydłużyć naszą linię zaopatrzenia :)

Co do zaokrąglania, to wiem, że te wyglądają słabo. Od jakiegoś czasu przycinam rogi w swoich wargame'ach, sęk w tym, że w Salerno mamy żetony małych rozmiarów. A do tych mam dwie lewe ręce i zdarza mi się kiepsko je przyciąć. Wolałem tym razem odpuścić... :)
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: VCS Salerno (MMP)

Post autor: ChevalierVernix »

Cześć Koledzy po dłuuugiej nieobecności.

Leviathan - bardzo fajnie napisana recenzja i oby takich więcej, bo zawsze z przyjemnością czytam tak wyczerpujące teksty. Dzięki ;)
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: VCS Salerno (MMP)

Post autor: Teufel »

Leviathan niepokoi mnie trochę ta powtarzalność i prowadzenie po sznurku gracza. Ile razy grałeś w główny scenariusz? Czy strony faktycznie są zmuszone do działań historycznych aby osiągnąć sukces? Przyglądam się grze, bo wygląda bardzo ciekawie.
Legiony i ja mamy się dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”