Wing Leader: Victories 1940-1942 (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Wing Leader: Victories 1940-1942 (GMT)

Post autor: killy9999 »

Nowa gra Lee Brimmicombe-Wood'a zapowiedziana przez GMT na ten rok. Tematyka: walka powietrzna w skali dywizjonów i skrzydeł. Od innych gier o walce powietrznej wyróżnia się widokiem z boku. Na CSW pojawił się kilka dni temu rulebook w wersji beta: http://talk.consimworld.com/WebX?14@@.1ddab74d/966

Pierwsze wrażenia po przeczytaniu 3/4 instrukcji: WL różni się od innych znanych mi gier tego autora symetrią rozgrywki. Nie ma tak, że jeden gracz pełni rolę wszechwiedzącego Mistrza Gry. Tutaj obaj gracze są równorzędni, z zastrzeżeniem, że oczywiście charakter misji będzie stawiał jednego z graczy w roli obrońcy, a drugiego w roli atakującego. Podobnie do innych gier LBW, Wing Leader jest bardzo proceduralny. Pierwsze rozgrywki na pewno będą długie, bo do ogarnięcia jest sporo detali.

Dla mnie z racji tematyki gra obowiązkowa.
Miku
Sergent-Major
Posty: 194
Rejestracja: poniedziałek, 30 grudnia 2013, 17:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 13 times

Re: Wing Leader: Victories 1940-1942

Post autor: Miku »

Też czekam na tą grę. Przejrzałem instrukcję i jestem ciekawy jak to będzie wyglądało w praktyce. Gra chyba będzie dość szybka, bo z opublikowanych propozycji scenariuszy wynika, że zaangażowanych będzie mało żetonów. Wydaje mi się, że pewne idee z poprzednich gier będą również obecne w tej produkcji, np rzut 2xd6 na straty ;) W Nightfighter`a grało się przyjemnie, Bomber Command bardzo lubię za klimat. Jeśli autor utrzyma formę to na pewno będę zadowolony.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Wing Leader: Victories 1940-1942

Post autor: Andy »

Warto dodać, że to będzie pierwsza gra z serii. Jeśli się sprzeda - będą następne.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Wing Leader: Victories 1940-1942

Post autor: ChevalierVernix »

Super wieści, że LBW pracuje w najlepsze nad Wing Leaderem!
Andy pisze:Warto dodać, że to będzie pierwsza gra z serii. Jeśli się sprzeda - będą następne.
Swoją drogą, jestem ciekaw, jak się sprzedają /sprzedawały jego poprzednie tytuły.
Awatar użytkownika
Wilk
Alférez de Navío
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Wing Leader: Victories 1940-1942

Post autor: Wilk »

Nightfighter chyba nieszczególnie, zważywszy, że od miesięcy jest w promocji u wydawcy (sam bym kupił, ale czekam na wersję PC).
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Wing Leader: Victories 1940-1942

Post autor: killy9999 »

Podobnie Bomber Command - na wyprzedaży tak jak Nightfighter już gdzieś od roku. Z drugiej strony do BC wydano sztywną mapą, czego pewnie by nie zrobiono gdyby gra była mało popularna. No i skoro GMT publikuje kolejną jego grę, to znaczy że jednak zarabiają na tym.
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Wing Leader: Victories 1940-1942 (GMT)

Post autor: killy9999 »

Pojawiła się nowa wersja rulebooka oraz scenario book. Lee prosi o pomoc w proofreadingu, więc jak by komuś się chciało przeczytać zasady i przesłać informację zwrotną to byłoby fajnie :-)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Wing Leader: Victories 1940-1942 (GMT)

Post autor: Andy »

Okazuje się, że Wing Leader będzie rozsyłany już od najbliższego wtorku 7 lipca. Autor i tytuł mocno pociągają, ale jakaś taka powściągliwość mnie opanowała po przejrzeniu instrukcji. To jednak mocno skomplikowany system, a i cena będzie nielicha. Poczekam na opinie użytkowników.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
pietia2014
Adjudant
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 14 października 2014, 13:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Been thanked: 2 times

Re: Wing Leader: Victories 1940-1942 (GMT)

Post autor: pietia2014 »

A ja się skusiłem... Właśnie po przeczytaniu instrukcji nabrałem apetytu na ta grę. Jest dość prosta, wymaga niewiele czasu na set up. No i ta dwuwymiarowość intryguje. Moim zdaniem bardzo ciekawie wyglądają zasady dotyczące ruchu oraz efekt "skupienia się" - ang "tally" eskadr na swoim celu. Za zakupem przemawiało też niskie zgęszczenie żetonów na mapie. Nie mam za dużo czasu na rozłożenie gry i samą rozgrywkę - szczególnie gdy najmłodsza potencjalna rywalka (wiek 2,5 roku) jest w pobliżu. Lubię poza tym, jak w grze tej skali zestrzeliwuje się pojedyncze samoloty. Autor planuje chyba też generator scenariuszy, których i tak jest już sporo o ile się orientuję.
Jak tylko kopia dotrze do mnie - (pewnie za parę tygodni) chętnie Andy zagram z tobą przez Vassal jak masz chęć.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Wing Leader: Victories 1940-1942 (GMT)

Post autor: Andy »

pietia2014 pisze:Jak tylko kopia dotrze do mnie - (pewnie za parę tygodni) chętnie Andy zagram z tobą przez Vassal jak masz chęć.
Dzięki! Ja to z Vassalem raczej na bakier jestem, ale pewnie Strategos - który opanował go po mistrzowsku - bez trudu da się skusić ;)
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
pietia2014
Adjudant
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 14 października 2014, 13:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Been thanked: 2 times

Re: Wing Leader: Victories 1940-1942 (GMT)

Post autor: pietia2014 »

Mam nadzieję, że znajdę rywala. Gra wydaje się być szybka. Oby nadawała się do Vassala bo na żywo ciężko będzie kogoś znaleźć.
pietia2014
Adjudant
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 14 października 2014, 13:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Been thanked: 2 times

Re: Wing Leader: Victories 1940-1942 (GMT)

Post autor: pietia2014 »

Może ktoś jest chętny na partię przez vassal?
pietia2014
Adjudant
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 14 października 2014, 13:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Been thanked: 2 times

Re: Wing Leader: Victories 1940-1942 (GMT)

Post autor: pietia2014 »

Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Wing Leader: Victories 1940-1942 (GMT)

Post autor: Leliwa »

Niestety nie ma też ani Francuzów ani naszych, nie mówiąc o Czechach. RAF to tylko Brytole i dominia (Kanadyjczyk Bader) wg tej gry. Trochę szkoda.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Wing Leader: Victories 1940-1942 (GMT)

Post autor: killy9999 »

leliwa pisze:RAF to tylko Brytole i dominia (Kanadyjczyk Bader) wg tej gry.
Nieprawda - na moją prośbę jest żeton z Hurricanem z Dywizjonu 306. Ma to samo oznaczenie boczne co model wydany w Kartonowej Kolekcji. Fajna sprawa mieć na półce model samolotu który jest też w grze ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”