Raid on St. Nazaire (AH)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Raid on St. Nazaire (AH)

Post autor: Jan1980 »

Mieliście przyjemność zagrać w tą grę:

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... st-nazaire

Widziałem wczoraj filmik z przebiegu rozgrywki i wygląda to na mały "D Day at the Omaha Beach".
Mam nadziej, że kiedyś uda mi się w to zagrać.

pozdr
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Awatar użytkownika
Wilk
Alférez de Navío
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Raid on St. Nazaire (AH)

Post autor: Wilk »

Nie grałem, mam od jakiegoś czasu na radarze, nawet celowałem w to podczas ostatniego Math Trade'u na BGG, ale dostałem co innego (z czego też jestem zadowolony). Może kiedyś się uda zagrać.
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Raid on St. Nazaire (AH)

Post autor: Jan1980 »

Okazało się, że na BGG jest wszystko aby wydrukować grę. Tak więc w przyszłym tygodniu stanę się jej właścicielem :)
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Raid on St. Nazaire (AH)

Post autor: Silver »

Ja nie mogłem się powstrzymać bo lubię takie marynistyczne klimaty i akurat w dzieciństwie czytałem o tej akcji - zrobiła na mnie silne wrażenie.
"Zmontowałem" już wcześniej tą grę i nie było to trudne. Jednak to gra na 1 osobę więc z braku czasu na 1-osobówki, pożyczyłem ją koledze. Mam nadzieję, że coś napisze o swych rozgrywkach.
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Raid on St. Nazaire (AH)

Post autor: Jan1980 »

Dziś czytam instrukcję, w poniedziałek będę odbierał wydrukowane fragmenty mapy, w środę wieczorem sklejam żetony, w czwartek powinienem zagrać!
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Raid on St. Nazaire (AH)

Post autor: Jan1980 »

Jestem po pierwszej pełniej grze. Wynik 80 punktów (70 to zwycięstwo, wg. autorów gry prawdziwi komandosi zdobyli 54, ale dla celów propagandowych przedstawiono to jako pełne zwycięstwo). Do Anglii wróciło 7 łodzi, niestety bez komandosów. Kilka ostatnich drużyn zaczęło przebijać się poza miasto kiedy widziałem ich ostatnio.

Gra jest dosyć losowa, co ma wpływ szczególnie nie początek gry, bo potem nawet przy dobrych rzutach jest ciężko. Gdyby zrobił ją Butterfield to wyglądałaby trochę inaczej. Widać, że jest z lat 80 tych.

Tak czy siak polecam.

Jutro postaram się wrzucić coś więcej i jakieś zdjęcia.
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Raid on St. Nazaire (AH)

Post autor: Silver »

Sporządziłem sobie kiedyś samoróbke ale gdzieś zginęły żetony.
Teraz przetłumaczyłem jako tako instrukcje i chciałem zacząć rozgrywkę.
Jednak oczy już gorzej widzą i zacząłem rozgrywkę na monitorze wykorzystując moduł do vassala.
Gdybym chciał zagrać na planszy to chyba sporządziłbym sobie mapę dwukrotnie większa i jakieś ekskluzywne żetony, szczególnie okrętów, na których umieściłbym mniejsze żetony jednostek i to by o wiele lepiej wyglądało i było bardzo praktyczne.
Póki co zacząłem 4 turki gry.
1 tura – przy podchodzeniu do portu niewielkie straty na niszczycielu ale jest na nim pożar (będzie lepszym celem w przyszłości) i straty na 4 ścigaczach.
Ale odpowiedź ogniowa Anglików wyjątkowo skuteczna i zniszczone stanowisko reflektorów na starym molo w strefie B.
Już pierwszy ścigacz torpedowy celnie i skutecznie ulokował swe torpedy w trałowcu stojącym na wejściu do portu i tym samym eliminując groźne działa.
2 tura - tu gorzej bo niszczyciel dostał więcej trafień i dalej płonie oraz trafienia na 3 ścigaczach w tym torpedowym. Ostrzał efekty całkowite prawie wyłącznie na załogach i komandosach ulokowanych na pokładach a 1 ścigacz podpalony.
Potem wylądowanie komandosów z 5 ścigaczy na starym molo (1 ze ścigaczy opóźniony bo poprzednio był pod ciężkim ostrzałem).
Po wylądowaniu przez 2 tury bardzo dobry rzut na reakcję Niemców i naprawdę niewiele uaktywnionych jednostek lądowych ruszyło się w kierunku komandosów ale w kolejnej turze już wszyscy.
Nie wiem czy dalej będę prowadził rozgrywkę bo teraz zaczynają się walki w porcie a jednak najbardziej mnie pociąga marynistyka.
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 332
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 301 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Re: Raid on St. Nazaire (AH)

Post autor: Witold Janik »

Kupiłem na w kultowej księgarni Wilczej około 1995 roku (czyli mając ok. 13 lat) i rozegrałem przez kilka następnych lat gdzieś między 4 a 8 partii.

Całkiem nieźle wspominam tę grę, choć tłumaczenie instrukcji na polski język jakie dołączono nie było najlepsze i całego jednego przepisu (jakiś "powtórny ogień Niemców"?) w ogóle nie używałem (po angielsku to też wtedy dla mnie było jakieś zbyt zagmatwane). Tak jak powyżej trochę piszecie - radocha z własnych sukcesów (skuteczne ostrzały, eliminacja wrogich baterii czy reflektorów, skuteczne podkładanie ładunków) połączone z płaczem i zgrzytaniem zębów (płonące ścigacze, morderczy ogień działek przeciwlotniczych z wież wokół basenu portowego, walka przeciwko samochodom pancernym). Były emocje.
Na pewno utkwił mi w głowie system rzutów kostką na aktywację niemiecką - stał się jedną z inspiracji trybu solo, jaki napisałem dla "1944: Race to the Rine" ;)

A zwróciliście uwagę na BGG, że wyszły potem (po wydaniu gry; oficjalne, w jakimś czasopiśmie) zasady gry dla dwóch graczy (drugi gracz to "Niemiec")?
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”