Up Front (Avalon Hill)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Wilk
Alférez de Navío
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Up Front (Avalon Hill)

Post autor: Wilk »

Niedawno była mowa w innym temacie o kultowych tytułach z Avalon Hill. Trudno znaleźć grę owianą legendą podobną jak w przypadku "Up Front". Składa się na to kilka czynników. W momencie pierwszego wydania (w 1983 r.) ta taktyczna gra karciana osadzona w realiach II wojny światowej wyprzedzała swoją mechaniką epokę, tak że ortodoksi w ogóle mieli opory, by w ogóle uznać ją za grę wojenną (nie tylko brak heksów, ale i brak jakiejkolwiek planszy!), jednak szybko podbiła serca graczy innowacyjnością, a do inspiracji nią przyznaje się m.in. Chad Jensen, twórca "Combat Commandera" i "Fighting Formations". Jednocześnie jest to, wraz z dodatkami, poszukiwany tytuł kolekcjonerski osiągający na wtórnym rynku spore ceny.
Historia planowanego wznowienia to cała kilkunastoletnia epopeja bez happy endu, bo prawa do wznowienia przez długi czas miało MMP, któremu jednak nie udało się ostatecznie tego dokonać, firma wskazuje powody prawne, ale ja, nie negując tego całkowicie, podejrzewam, że przejawiły się tu charakterystyczny dla MMP niedowład organizacyjny i pewna nieudolność (a szkoda, bo jak już uda im się coś wydać, zazwyczaj jest na co czekać).
Dziś natomiast gruchnęła wieść, że "Up Front" ma w końcu zostać wznowiony przez Valley Games i firma zapowiada tę edycję na przyszły rok. Muszę powiedzieć, że jest to firma, o której pomyślałem od razu, gdy MMP straciło w zeszłym roku prawa. Z reedycją innego wielkiego Avalonowskiego klasyka, czyli "Hannibal: Rome vs. Carthage" poradzili sobie, moim zdaniem, b. dobrze (choć są tacy, co narzekają na pstrokatą planszę, ja raczej narzekam na błędy w dwóch łacińskich nazwach ;) ). Mam nadzieję, że w końcu "Up Front" doczeka się reedycji i że będę miał w końcu okazję w to zagrać. Ktoś stąd grał w to w ogóle? Domyślam się, że nie ma w Polsce zbyt wielu egzemplarzy, choć słyszałem o jednym. :)
Ogłoszenie Valley Games tutaj:
http://www.boardgamegeek.com/thread/845 ... d-for-2013
Ostatnio zmieniony środa, 22 sierpnia 2012, 20:54 przez Wilk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
janekbossko
Sergent-Major
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 13 lutego 2007, 14:56
Lokalizacja: Szczecin

Re: [AH] Up Front

Post autor: janekbossko »

Mam i gram.
Polecam reedycje samej gry jak i zasad, po kolei wprowadza gracza w arkana samej mechaniki.

BTW
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f ... t=up+front

Temat już był ale odzewu w ogóle ;)
Awatar użytkownika
Wilk
Alférez de Navío
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: [AH] Up Front

Post autor: Wilk »

Właśnie miałem wrażenie, że już był temat, ale nie znalazłem przez wyszukiwarkę, szczerze mówiąc. No ale przy takich wieściach jak dzisiejsze warto odświeżyć. :)
Awatar użytkownika
Wilk
Alférez de Navío
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: [AH] Up Front

Post autor: Wilk »

I już pierwsza poważniejsza awantura w temacie (nie liczę jakichś standardowych przepychanek o szatę graficzną produktu, którego jeszcze nie ma i o SS-mana z okładki oryginalnego wydania). Ktoś mianowicie twierdzi, że żadnego Up Fronta nie będzie, bo Valley Games to bankrut, zgłosił się ponadto jakiś gość, co twierdzi, że firma wisi mu 300 tysięcy dolarów (http://www.boardgamegeek.com/thread/841 ... f-business) i tym podobne hece. Ogólnie rzecz biorąc, jest dość ciekawie, a z reedycji Up Fronta robi się powoli przez lata jakaś wargamingowa "Pieśń Lodu i Ognia" co najmniej. ;)
jarooth666
Appointé
Posty: 41
Rejestracja: środa, 14 maja 2008, 22:12
Lokalizacja: Międzyrzecz

Re: [AH] Up Front

Post autor: jarooth666 »

No i stało się , Up front przeskoczył 150.000 $ a co za tym idzie gratisowo będą Polacy. Trochę długo trzeba będzie czekać na swoją grę , bo aż do czerwca ale myślę że warto.
Awatar użytkownika
janekbossko
Sergent-Major
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 13 lutego 2007, 14:56
Lokalizacja: Szczecin

Re: Up Front (Avalon Hill)

Post autor: janekbossko »

Miałem nie brać ale... się złamałem :)

Cholera tyle dodatków że szok...to chyba najlepiej zorganizowany i najbardziej dochodowy planszówkowy kickstarter.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Up Front (Avalon Hill)

Post autor: Andy »

Przewinąłem te 62 strony reguł i mam pytanie: uważacie, że w coś takiego da się zagrać? :shock:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
janekbossko
Sergent-Major
Posty: 184
Rejestracja: wtorek, 13 lutego 2007, 14:56
Lokalizacja: Szczecin

Re: Up Front (Avalon Hill)

Post autor: janekbossko »

Ja już grałem kilka razy :)
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Up Front (Avalon Hill)

Post autor: Neoberger »

Czy ktoś ma nową wersję Up Front?
Wie gdzie kupić, za ile?
Interesują mnie oczywiście Niemcy, Rosjanie, Finowie, Węgrzy i Włosi.

Mam materiały ze starej gry, ale zrobienie samoróbki to zbyt dużo zachodu.
Berger
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Up Front (Avalon Hill)

Post autor: Neoberger »

A linki już nie działają. :cry:
Berger
gaseki
Appointé
Posty: 41
Rejestracja: piątek, 16 maja 2014, 19:12

Re: Up Front (Avalon Hill)

Post autor: gaseki »

A wyszła? Gdzieś coś czytałem, że Valley Games padło i nic się nie ukaże czy jakoś tak (ale to tylko tak jak mówię - słyszałem)
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Up Front (Avalon Hill)

Post autor: killy9999 »

Neoberger pisze:Czy ktoś ma nową wersję Up Front?
Wie gdzie kupić, za ile?
Interesują mnie oczywiście Niemcy, Rosjanie, Finowie, Węgrzy i Włosi.

Mam materiały ze starej gry, ale zrobienie samoróbki to zbyt dużo zachodu.
Żartujesz, prawda? Nie, pewnie nie. W skrócie: Valley Games wisiało 350K$ niejakiemu Philowi Sauerowi. VG nie chciało oddawać pożyczonej kasy, więc stworzyła nową firmę (Radiant) w Teksasie, żeby zacząć działalność z czystym kontem. (EDIT: Formalnie to Radiant miał wydać UF, chociaż to VG początkowo firmowało przedsięwzięcie. Dopiero później właściciele zaczęli tuszować związek między tymi firmami.) Sauer wytoczył proces Radiant, próbując udowodnić, że Radiant i VG to te same osoby, które chcą uniknąć spłacania długu poprzez rozpoczęcie działalności jako nowa firma. Jako zabezpieczenie pozwu sąd zatrzymał kasę zebraną na Kickstarterze. Sprawa ciągnie się od jakichś dwóch lat i powoli zbliża do końca. UF raczej nie zobaczymy, bo po pierwsze wygląda na to, że Sauer wygra (sąd już przyznał mu 135K$), a po drugie licencja udzielona Radiant na wydanie UF wygasa 23go lutego (kolejna rozprawa: 16 lutego). Śledziłem trochę co się dzieje i ogólnie wychodzi na to, że ludzie z Valley Games to zwykłe ch**e. Przynajmniej taki obraz wyłania się z dokumentów sądowych i ich linii obrony. Jeśli chcesz samą esencję tego co się dzieje, to tu jest wątek z newsami odnośnie procesu. A jak masz dużo czasu, to tu jest liczący ponad 500 stron wątek z dyskusją.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Up Front (Avalon Hill)

Post autor: Neoberger »

killy9999 - ładna historia. Jak u nas z wydaniem na nowo Secret Service. Niezły przekręt. :?
Nic nie wiedziałem, bo dopiero niedawno zauważyłem, że może to być fajna gra. :cry:
Szukam nowych rozwiązań w grach, bo heksowe umarły. :ugeek:
Także nie żartowałem, a pytanie wynikało z niewiedzy.
Berger
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Re: Up Front (Avalon Hill)

Post autor: adi2 »

Ladnie wyglada ta gra. Szczegolnie samorobki kart. Co trzeba miec zeby samemu robic takie rzeczy? :)
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Up Front (Avalon Hill)

Post autor: killy9999 »

https://www.wargamevault.com/product/14 ... ame-BUNDLE

W pierwszej chwili nawet myślałem, czy by nie wziąć. Te 46$ za grę jeszcze bym dał, ale koszty przesyłki w okolicach 20$ to jednak nie do przełknięcia (o ile w ogóle wysyłają do Polski, bo w cenniku nie ma). Mam nadzieję, że jest tego reprintu na tyle dużo, że trafi do któregoś z polskich sklepów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”