Enemy Action: Ardennes (Compass Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Enemy Action: Ardennes

Post autor: RAJ »

Zgodnie z sugestią autora od 2P żeby łatwiej poznać grę. Jest sporo zmian w stosunku do klasycznych heksówek.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Enemy Action: Ardennes

Post autor: Jan1980 »

Nie zachowuj wrażeń dla siebie. Podziel się z nami!!
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Enemy Action: Ardennes

Post autor: RAJ »

Piszą się.
Ale w skrócie.
Nowatorskie podejście do aktywacji jednostek za pomocą kart.
Nowatorskie podejście do systemu walki - nie ma kostek ani tabelek, losuje się pewną zmienną ilość combat chitów, na których są podane trafienia uzależnione od różnych czynników - np. jak jest flank atak to obrońca dostaje trafienie, jak jest miasto to ma o jedno mniej trafienie, jak stosunek sił 2>=1 to A1 i D1 itd itp. Stosunek sił nadal jest ważny ale przestaje być kluczowy.
Bardzo dobrze napisane instrukcje - każda z gier ma własną. Instrukcje liczą 40, 60 i 70 stron, ale wszystko jest pisane bardzo dużą czcionką z wielką ilością przykładów. Są przykłady, które zajmują całą stronę. Do tego bardzo dużo się powtarza w każdej instrukcji - fajne jest to, że każda instrukcja jest w pełni niezależna, nie trzeba szukać trochę w tym zeszycie a trochę w tamtym.
Świetne pomoce ze skrótami zasad.
Rewelacyjnie działające AI. Korzystanie z niego nie jest łatwe, ale działa naprawdę dobrze, nie ma potrzeby aby mu pomagać i korygować jakieś drastyczne idiotyzmy.
Countersheet z żetonami pomocniczymi miał przesunięty nadruk (bez tragedii, daje się korzystać, ale irytujące za tę cenę). Napisałem maila do suportu. Odpowiedź na maila po trzech godzinach a po pięciu dniach wyciągałem żetony z koperty.

Gra jest oznaczona Volume I. Na pewno kupię Volume II.
Ostatnio zmieniony czwartek, 6 sierpnia 2015, 08:58 przez RAJ, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Enemy Action: Ardennes

Post autor: Jan1980 »

A czy gra chodzi sprawnie? Czy zrobienie "ruchów" wroga nie jest zbyt czasochłonne?
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Enemy Action: Ardennes

Post autor: RAJ »

No niestety - jak AI ma dobrze działać to musi być skomplikowane. Da się to robić w miarę płynnie ale wymaga to wprawy.
Za to wersja 2P jest pozbawiona tego problemu a jest rewelacyjna.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Enemy Action: Ardennes

Post autor: Jan1980 »

No niestety - jak AI ma dobrze działać to musi być skomplikowane. Da się to robić w miarę płynnie ale wymaga to wprawy.
To jest dla mnie bardzo ważna kwestia. Pytanie zadam ci jeszcze raz za kilka miesięcy jak będziesz ograny.

pozdr
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Enemy Action: Ardennes

Post autor: RAJ »

OK, oficjalnie potwierdzam moją ocenę 10 na BGG. Ten facet to geniusz a gra to hit.
Zresztą oceny na BGG to potwierdzają - na 36 ocen są dwie 8, czternaście 10 a reszta jest pomiędzy. I podaruj sobie Clown teksty o pompowaniu oceny.
Zgaduję, że to będzie gra nie do kupienia na rynku wtórnym po wyczerpaniu nakładu.

Potrzebny mi ktoś z Wawy, kto by przeczytał instrukcję dla dwóch graczy, żebyśmy mogli zagrać bez kombinowania z tłumaczeniem zasad - wcale nie są takie trudne ale po prostu mi się nie chce.
Główne skomplikowanie zasad dotyczy AI, podstawowe zasady są dużo prostsze i łatwe do przyswojenia.
Znajdzie się chętny?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
pietia2014
Adjudant
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 14 października 2014, 13:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Been thanked: 2 times

Re: Enemy Action: Ardennes

Post autor: pietia2014 »

Ja chętnie zagram - ale najlepiej przez Vassal. No i pod warunkiem, że zagrasz ze mną w Wing Leader'a. :D
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Enemy Action: Ardennes

Post autor: RAJ »

Vassala nie ma. Wing Leader ustawił się w długiej kolejce gier do zagrania. :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
pietia2014
Adjudant
Posty: 268
Rejestracja: wtorek, 14 października 2014, 13:42
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Been thanked: 2 times

Re: Enemy Action: Ardennes

Post autor: pietia2014 »

To źle, moim zdaniem WL "dobrze rokuje". Vassal do EAA jest podobno w drodze, podobnie jak mój Wing Leader. Może to i lepiej, bo obawiam się, że jak zagram w EAA, to się napalę na kupno, a tanie toto nie jest...
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Enemy Action: Ardennes

Post autor: RAJ »

Ja osobiście nie grałem, ale na bgg jest szczegółowy opis rozgrywki z tłumaczeniem mechaniki.
https://www.boardgamegeek.com/thread/13 ... lay-report
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Enemy Action: Ardennes

Post autor: RAJ »

Grałem solo niemieckie i udawałem, że gram 2P. :) Dlatego też potrzebuję chętnego na 2P. :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Enemy Action: Ardennes

Post autor: clown »

Obronę łatwiej zasymulować w algorytmie AI. Atakowanie jest bardziej wyrafinowane moim zdaniem.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Enemy Action: Ardennes (Compass Games)

Post autor: RAJ »

Dobra zmieniam wymagania. :)
Wytłumaczę zasady, ale chciałbym zapewnienia, że zagramy co najmniej dwa razy (dwa spotkania).
Znajdzie się chętny na rozgrywkę?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
duc de Fort
Capitaine
Posty: 843
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 18:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Enemy Action: Ardennes (Compass Games)

Post autor: duc de Fort »

Dobra zmieniam wymagania. :)
Wytłumaczę zasady, ale chciałbym zapewnienia, że zagramy co najmniej dwa razy (dwa spotkania).
Znajdzie się chętny na rozgrywkę?
Ja bym chętny był, tylko nie wiem kiedy... Może udałoby mi się w najbliższy piątek, ale to bym jeszcze potwierdził.
Na ile szacujesz czas rozgrywki?
FortGier.pl - najlepszy sklep z wojennymi grami planszowymi
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”