[WB-95] Normandia 1944 (TiS)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 4142 times
Been thanked: 2654 times
Kontakt:

Re: [WB-95] Normandia 1944 (TiS)

Post autor: Raleen »

Dzięki za informacje, myślę, że przydadzą się niejednemu graczowi. Nie wszyscy śledzą i orientują się w zmianach jakie zachodzą w kolejnych edycjach gier TiS.

Jako że znam historię powstania tej gry sprzed niemal 20 lat (zresztą jest tu o niej co nieco na forum), z tego co piszesz wynika, że WZ wyrzucił wszelkie zasady, które pozostały jeszcze w tej grze po naszym dawnym koledze Panzerfanie (Tomasz Hanas), który stworzył jej pierwowzór, mocno różniący się od WB-95, dodam, że różniący się w opinii tych, którzy grali, na korzyść. Kolega, z tego co słyszałem, dość dawno zaginął w akcji. Nie wiem jak tam się kiedyś z WZ umówili przy wydaniu gry (już w pierwszej edycji mocno zmodyfikowanej przez WZ), ale gdyby Panzerfan mógł udostępnić jakoś pierwowzór po latach, może byłoby to ciekawe.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Frank Drebin
Caporal-Fourrier
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Frank Drebin »

JohnAddison pisze: czwartek, 30 maja 2024, 09:44 Chciałbym tylko dodać, że druga edycja Normandii usunęła niestety prawie wszystkie zasady specjalne dodane w pierwszej wersji.
Pozostała tylko artyleria okrętowa.
Moja prośba: podeślij skan/zdjęcia pierwszej edycji.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Ja w sumie też bym się uśmiechnął do Ciebie przynajmniej o skan okładki, ew. jakieś zdjęcia planszy i przykładowych żetonów jak by się kiedyś dało zrobić na potrzeby recenzji, którą Teufel przed laty napisał.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
lampon
Appointé
Been thanked: 2 times

Post autor: lampon »

Normandia to nie pierwsza gra która doczekała się okrojenia dodatkowych przepisów, żetonów, map. Taki los spotkał Ardeny, Stalingrad i pewnie coś jeszcze by się znalazło.
JohnAddison
Appointé
Has thanked: 18 times
Been thanked: 22 times

Post autor: JohnAddison »

Raleen pisze: niedziela, 2 czerwca 2024, 07:31 Ja w sumie też bym się uśmiechnął do Ciebie przynajmniej o skan okładki, ew. jakieś zdjęcia planszy i przykładowych żetonów jak by się kiedyś dało zrobić na potrzeby recenzji, którą Teufel przed laty napisał.
Wyślę drugą edycję. Trzecia nie wyszła jeszcze, ale mapa, żetony i okładka z 3 edycji są do obejrzenia w ich sklepie „taktykaistrategiasklep.pl”
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Dzięki odebrałem, natomiast po namyśle, ja jednak wolałbym dać okładkę z 1 edycji, bo wtedy powstała recenzja, i co do żetonów jeśli są takie same jak w 1 edycji to jeszcze umówimy się osobno, bo do recenzji to jednak trzeba zrobić odpowiednie zdjęcie. Natomiast przeglądając przepisy dodatkowe wydaje mi się, że to musiało być dzieło Panzerfana, skoro tam są "przeskoki" tego rodzaju, że wyniki nie są ułożone w tabelkach liniowo, to jest zupełnie nietypowe dla TiS i Zalewskiego.

JohnAddison
Appointé
Has thanked: 18 times
Been thanked: 22 times

Post autor: JohnAddison »

Niestety nie posiadam pudełka pierwszej edycji - mam tylko żetony, mapę i instrukcję (tą ostatnią w kiepskim stanie).
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”