Traces of Hubris (Vuca Simulations)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Has thanked: 17 times
Been thanked: 58 times

Traces of Hubris (Vuca Simulations)

Post autor: Teufel »

Kolejna odsłona systemu AVL czyli operacja Fall Blau i kontrofensywa RKKA. Skala dywizji, korpusów u Rosjan. 9 etapów, myślę, że mniej niż 300 żetonów bojowych. Mapy dwie, oby tak ładnie wykonane jak te w ToW. Mimo, iż mam wielką słabość do tego prostego systemu, chyba żadna gra dotąd nie powtórzyła sukcesu AVL. AVA okazała się ogromną porażką w kontekście szans stron, AVD jest po prostu dziwna. ToW jest ahistoryczna, chociaż gramy znowu w piątek 🙂. Gry szwedzkie na tym silniku są niezłe, ale operacje wybierane do działań niekoniecznie nadają się na system chit pull. Najlepiej to chyba wyszło im ze Stargardem. Operacje obronne końca wojny bez finezji i rezerw pancernych, mimo wszystko nie powinny być przedmiotem systemu. Ostatnie granie w Operację Iskra ujawniło też całą prawdę walk piechoty. Jeśli nie masz jednostek szybkich i pancernych, teren jest trudny, to gra zaczyna być zupełnie bez sensu. Sercem pomysłu jest przecież przełamanie i wykorzystanie niepewności akcji, tudzież super zdolności oddanych przez specjalne chity.
Niemniej jestem ciekaw tytułu. Mało etapów, autor sobie żongluje czasem, letnie etapy mają 2 tygodnie, zimowe miesiąc. Podejrzewam, że może być w miarę historycznie, bowiem przy tak małej ilości etapów wojska sojusznicze Osi co najwyżej oprą się o duży i mały łuk Donu, czekając na wyrok. Co wymyśli autor aby zatrzymać Niemców w lipcu 1942 na kierunku stalingradzkim, okaże się. Elementy szybkie 4 Pz Armee stały kilka tygodni po prostu w polu, czekając na paliwo (czuję doskonałą krecią robotę szefa sztabu generalnego F. Haldera, w szczególności po lekturze jego wojennej biografii z Napoleona V, doskonały tytuł, polecam wszystkim). Ta przerwa mogła być ważniejsza niż cokolwiek innego w trakcie całej kampanii 1942.
Jest już instrukcja, można się zaznajomić.
Legiony i ja mamy się dobrze.
adalbert
Général de Brigade
Has thanked: 93 times
Been thanked: 204 times

Re: Traces of Hubris (Vuca Simulations)

Post autor: adalbert »

ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”