Enemy Action: Kharkov (Compass Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Enemy Action: Kharkov (Compass Games)

Post autor: mk20336 »

Tytuł: Enemy Action: Kharkov
Autor: John H. Butterfield
Wydawnictwo: Compass Games
Tematyka: bitwa o Charków w 1943 - Niemiecki kontratak pod dowództwem Mansteina, zakończony pełnym sukcesem i ustabilizowaniem Frontu Wschodniego po klęsce stalingradzkiej.
Mechanika: żetony i heksy; możliwość gry dwuosobowej, solo Rosjanami i solo Niemcami.

Kolejna bardzo ciekawa pozycja od mistrza gier jednoosobowych (Johna Butterfielda) - mianowicie Enemy Action: Kharkov. W poniższym materiał prezentuję co mamy w pudełku, a kolejne materiały już powstają!

LINK: Unboxing: Enemy Action Kharkov

Obrazek
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: Enemy Action:Kharkov (Autor: J.Butterfield, Wydawca: Compass Games)

Post autor: mk20336 »

Enemy Action: Kharkov – First Impressions for a 2-player variant

Enemy Action: Kharkov to świetna gra solo, która jednocześnie ma bardzo dobry moduł dwuosobowy. Dzisiaj przedstawiam moje pierwsze wrażenia dokładnie z takiej rozgrywki. Miłej lektury!

LINK: Enemy Action: Kharkov – First Impressions for a 2-player variant

Obrazek
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Enemy Action: Kharkov (Autor: J. Butterfield, Wydawca: Compass Games)

Post autor: RAJ »

Fotorelacja z pierwszej rozgrywki German Solo.
https://www.gamesfanatic.pl/2022/08/23/ ... rozgrywki/
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: Enemy Action: Kharkov (Autor: J. Butterfield, Wydawca: Compass Games)

Post autor: mk20336 »

Bardzo ciekawa relacja; jestem zdecydowanie zwolennikiem przedstawiania postępów na planszy za pomocą zdjęć :)
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: Enemy Action: Kharkov (Autor: J. Butterfield, Wydawca: Compass Games)

Post autor: mk20336 »

Enemy Action: Kharkov – First Impressions for a Soviet Solo VariantDziś kolejny artykuł o Enemy Action: Kharkov - przyglądamy się wariantowi solo dla strony Sowieckiej. Miłego czytania!

LINK: Enemy Action: Kharkov – First Impressions for a Soviet Solo Variant

Obrazek
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: Enemy Action: Kharkov (Autor: J. Butterfield, Wydawca: Compass Games)

Post autor: mk20336 »

Enemy Action Kharkov – Storage Solution. Grałem ostatnio sporo w Enemy Action: Kharkov i jako że właśnie jest promocja na tacki RailsOnBoards, wykorzystałem okazję aby stworzyć odpowiedni zestaw na żetony. Zapraszam!

LINK: Enemy Action Kharkov – Storage Solution

Obrazek
Awatar użytkownika
PLama80
Oberfeldwebel
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2022, 19:31
Lokalizacja: Festung Thorn
Has thanked: 89 times
Been thanked: 48 times

Re: Enemy Action: Kharkov (Autor: J. Butterfield, Wydawca: Compass Games)

Post autor: PLama80 »

Gra jest świetna i zdecydowanie godna polecenia, choć drobne nieścisłości w OdB można znaleźć nawet w tak zaawansowanym projekcie. Na razie grałem tylko w wersję dla 2 graczy i ciekaw jestem wrażeń z rozgrywki w prawdziwym trybie solo. Podzielę się spostrzeżeniami jak rozegram któryś ze scenariuszy.
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: Enemy Action: Kharkov (Compass Games)

Post autor: mk20336 »

[REVIEW] Enemy Action: Kharkov

Enemy Action: Kharkov autorstwa Johna Butterfielda to kolejna perełka tego autora. W poniższej recenzji przyglądamy się temu tytułowi w szczegółach. Zapraszam!

LINK: [REVIEW] Enemy Action: Kharkov

Obrazek
Awatar użytkownika
PLama80
Oberfeldwebel
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek, 28 listopada 2022, 19:31
Lokalizacja: Festung Thorn
Has thanked: 89 times
Been thanked: 48 times

Re: Enemy Action: Kharkov (Autor: J. Butterfield, Wydawca: Compass Games)

Post autor: PLama80 »

PLama80 pisze: czwartek, 5 stycznia 2023, 16:39 Na razie grałem tylko w wersję dla 2 graczy i ciekaw jestem wrażeń z rozgrywki w prawdziwym trybie solo. Podzielę się spostrzeżeniami jak rozegram któryś ze scenariuszy.
Trochę mi zeszło, ale w końcu obejrzałem ileś tam filmów z rozgrywek i rozegrałem dwa z krótkich scenariuszy w wersjo solo Soviet. Moje spostrzeżenia:
  • to gra solo z algorytmem "AI" z prawdziwego zdarzenia, algorytm potrafi poprawiać swoje własne nie do końca poprawne ruchy (lub częściej nawet gracza robiącego ruch w jego imieniu, popełniającego jakiś pomniejszy błąd w procedurze) i robi to dobrze!
  • zasady działania Niemca w sumie nie są trudne i dość logiczne, ale...
    - wymagają b.dobrej orientacji w procedurach, a to z kolei wymaga dobrej znajomości definicji różnych sytuacji i... zasad logiki prawniczej (przynajmniej na elementarnym poziomie) kiedy przychodzi do rozstrzygania wątpliwości przy wykorzystaniu - nie inaczej - reguł kolizyjnych
  • instrukcja i pomoce gracza są pomocne, ale ...
    - już do pudełka dodano 2 erraty, do tego kolejna istotna ukazała się po wydaniu gry, następnie Q&A z autorem rozwiewającym szereg interpretacyjnych wątpliwości, o licznych wątkach na forum BGG nie wspominając
    - błędy są nawet w skądinąd b. potrzebnych i pomocnych przykładach w instrukcji czy filmie instruktażowym samego autora (btw nie widziałem ani jednego filmu z tej rozgrywki, w którym nie popełniano by jakiś istotniejszych błędów)
    - pomoc gracza mogłaby być bardziej przyjazna graczowi, bo w tej chwili to po prostu wyciąg z najważniejszych zasad i trzeba po niej skakać szukając wyjątków albo ogólniejszych zasad do jakiejś procedury
  • wszystko to sprawia, że gra się długo, a ruch "automatu", w zależności od znajomości przepisów przez gracza, pochłania dużo więcej czasu - a czasem i intelektu ;) - niż zasadniczy pomysł i ruch samego gracza, ale ...
    - jeśli ktoś lubi takie "rozkminy" to można z tego czerpać swoistą przyjemność ;) Jeden z bardziej dokładnych graczy wrzucił na YT zapis ze swojej rozgrywki, gdzie w ok. 60 minutowym filmie udało mu się zrobić nie jedną turę rozgrywki (zawierającą w sumie kilkanaście ruchów każdej strony + inne fazy gry), ale 1 ruch Sowieta i 1 Niemca, a i tak w kolejnym nagraniu robił do niego poprawki :D
    - można nieco iść "na skróty" i w sytuacjach wątpliwych zastosować po prostu zdrowy rozsądek
Podsumowując (wstępnie, bo pełen obraz będę miał po rozegraniu całej kampanii):
  • sowiecki tryb solo jest bardzo dopracowany i jeśli stosuje się go zgodnie z procedurami działa bardzo inteligentnie, naprawiając "swoje" własne błędy
  • gra wymaga jednak sporo zaangażowania w zrozumienie algorytmu AI i nie jest dla ludzi, którzy chcą sobie po prostu pograć i skupić się na samej planszy, a nie analizie "sytuacji prawnej" bota (pod tym względem zdecydowanie lepsze są systemy oparte na prostym losowaniu aktywacji)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”