Stalingrad '42 (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Lakeman_GJ
Sergent
Posty: 143
Rejestracja: czwartek, 23 lipca 2020, 11:55
Has thanked: 29 times
Been thanked: 91 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: Lakeman_GJ »

Na razie na BGG padła jedna odpowiedź, że przesunięcia za pancerz nie ma.
https://boardgamegeek.com/thread/26721 ... dmarsh-hex
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: stary gracz »

Kolejne pytanie.

Oddziały chcą wykonać zdeterminowaną obronę, więc trzeba wybrać oddział prowadzący ale żaden z nich być nim nie może (ASU, zdezorganizowany). Czy wtedy nie można wykonać tej obrony i musimy się wycofać?
Awatar użytkownika
farmer
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: niedziela, 4 czerwca 2006, 12:47
Has thanked: 308 times
Been thanked: 74 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: farmer »

swampgoblin pisze: czwartek, 27 maja 2021, 21:24 Na żetonie 503 batalionu jest z kolei czarna gwiazdka. Mark ewidentnie rżnie potajemnie w tisowszczyznę. I wyjdzie, że WZ miszcz, a reszta głupki :lol:
Jestem już po przerobieniu tych żetonów na "moją modłę" :P.

Zakładam, że gwiazdki działają podobnie jako "żółć" na oddziałach Tygrysów w Ukrainie '43 - tj. negują "pancerność" przeciwnika.

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: Leliwa »

stary gracz pisze: czwartek, 9 września 2021, 10:37 Kolejne pytanie.

Oddziały chcą wykonać zdeterminowaną obronę, więc trzeba wybrać oddział prowadzący ale żaden z nich być nim nie może (ASU, zdezorganizowany). Czy wtedy nie można wykonać tej obrony i musimy się wycofać?
Widać tak. Ciężki los nieuporządkowanego wojska.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: stary gracz »

No właśnie w instrukcji jest napisane jakie oddziały mogą być oddziałem prowadzącym, a jakie nie. Niestety nie znalazłem zapisu, że jeśli nie można wybrać oddziału prowadzącego to co wtedy się dzieje. Domyślam się, ale nie jestem pewien.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: Raleen »

stary gracz pisze: piątek, 10 września 2021, 11:17 No właśnie w instrukcji jest napisane jakie oddziały mogą być oddziałem prowadzącym, a jakie nie. Niestety nie znalazłem zapisu, że jeśli nie można wybrać oddziału prowadzącego, to co wtedy się dzieje. Domyślam się, ale nie jestem pewien.
Jeśli nie masz oddziału, który może przewodzić obronie zdeterminowanej, to nie możesz wykonać obrony zdeterminowanej. Prosta sprawa i nie potrzeba tu żadnego dodatkowego przepisu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: stary gracz »

Czyli dobrze się domyślałem. Wolałem jednak zapytać bo może Mark gdzieś wypowiadał się na ten temat i jest inaczej.
Dzięki.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: Silver »

Jestem w 22 turze i Sowiet nie ma już na mapie korpusów pancernych. Jednak z toru uzupełnień wynika że musi ściągać te korpusy pancerne do pola jednostek całkowicie usuniętych. Czy może usuwać te z pola zniszczonych? Ale tam jest ich mnóstwo i do końca gry by ich nie nie odzyskał.
I jeszcze pomysł racjonalizatorski - do przepisów propozycja dodania. Powyżej góry mapy front zastygł i są strefy A, B itd. i powiedzmy że są to strefy puste od jednostek sowieckich. Jednak jest w każdej chwili jest niebezpieczeństwo że z posiłków tam coś się pojawi. Niemcy powinni utrzymywać tam straże ze swych jednostek. Ale propozycja że gdyby Niemcy zajęli północna cześć mapy w ten sposób że dotarliby do strefy C to strefę A należałoby zablokować dla Sowietów (nie mogliby tam wchodzić) dopóki Niemcy nie zostaliby odrzuceni od strefy C.
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: stary gracz »

Silver pisze: środa, 26 stycznia 2022, 20:30 Jestem w 22 turze i Sowiet nie ma już na mapie korpusów pancernych. Jednak z toru uzupełnień wynika że musi ściągać te korpusy pancerne do pola jednostek całkowicie usuniętych. Czy może usuwać te z pola zniszczonych? Ale tam jest ich mnóstwo i do końca gry by ich nie nie odzyskał.
To może niech piechotę ściąga?
Silver pisze: środa, 26 stycznia 2022, 20:30 I jeszcze pomysł racjonalizatorski - do przepisów propozycja dodania. Powyżej góry mapy front zastygł i są strefy A, B itd. i powiedzmy że są to strefy puste od jednostek sowieckich. Jednak jest w każdej chwili jest niebezpieczeństwo że z posiłków tam coś się pojawi. Niemcy powinni utrzymywać tam straże ze swych jednostek. Ale propozycja że gdyby Niemcy zajęli północna cześć mapy w ten sposób że dotarliby do strefy C to strefę A należałoby zablokować dla Sowietów (nie mogliby tam wchodzić) dopóki Niemcy nie zostaliby odrzuceni od strefy C.
Ja bym to trochę zmodyfikował.
Gdy Niemcy dotrą do strefy C to mogą wejść jakimiś siłami do strefy A i ją zablokować. Jednostki te pozostają w tej strefie do momentu gdy Sowieci ich odrzucą od strefy C.

Uważam, że będzie to bardziej sprawiedliwe dla obu stron.
Niemcy mają spokój że nikt nie wyjdzie z tej strefy i nie muszą zostawiać tylu jednostek na tyłach.
Sowieci oddają strefę ale wiedzą że Niemcy nie przerzucą sił z tej strefy na front.
Awatar użytkownika
stary gracz
Adjudant-Major
Posty: 325
Rejestracja: środa, 18 lutego 2015, 10:00
Has thanked: 128 times
Been thanked: 93 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: stary gracz »

Stalingrad '42 – instrukcja (PL) do ściągnięcia na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: Raleen »

Tłumaczenie to krążyło już wcześniej w sieci. Obecna wersja została jeszcze raz sprawdzona, skorygowana pod względem językowym i opracowana, tak żeby całość wyglądała w pełni profesjonalnie. Z pewnością gra na to zasługuje. Podziękowania dla starego gracza za inicjatywę oraz episodica za zaangażowanie. Miło, że sam mogłem dołożyć do tego swoją skromną cegiełkę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Mirek1939
Adjudant-Major
Posty: 287
Rejestracja: środa, 9 lipca 2014, 23:18
Has thanked: 95 times
Been thanked: 54 times

Re: Stalingrad '42 (GMT)

Post autor: Mirek1939 »

W sam raz na rocznicę :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”