Festung Europa (Compass Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Brigade
Been thanked: 1 time

Re: Festung Europa (Compass Games)

Post autor: Anomander Rake » sobota, 30 listopada 2019, 15:32

Nawet nie chodzi o to jak to będzie wyglądało w tej konkretnej grze. Bo tak się zastanawiam czy dostając taką kartkę nie należy jej jednak zagrywać? W końcu ryzyko wielkie nie jest. Nadto historycznie akcja była przeprowadzona. Może należałoby dać Aliantom szansę na odrzucenie propozycji Doenitza za powiedzmy 2 PZ? To i tak sporo.
adalbert
Colonel en second

Post autor: adalbert » niedziela, 1 grudnia 2019, 13:56

Moim zdaniem, jeżeli Valkiria przychodzi wcześnie, to zagranie jej na wydarzenie jest dość ryzykowne. Można odrzucić/zagrać na Opsy/przetrzymać na ręce. W moich grach nie raz się zdarzało, że Valkiria wracała aliantowi na rękę.
Twój pomysł jest ciekawy, ale generalnie nie chcę się wikłać w tego typu zmiany, tym bardziej, że należałoby skłonić przeciwnika do ich zaakceptowania.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Brigade

Post autor: Anomander Rake » niedziela, 1 grudnia 2019, 17:40

Chyba masz rację, że Doenitz jest jednak dobrze pomyślany i nie wymaga poprawek. W sumie jak się nie zagra Valkirii to najszybciej kiedy można zagrać Doenitza to wiosna 1945. Warunek jest taki, żeby w Rzeszy nie było wrogich wojsk. Czyli coś naprawdę niełatwego.
adalbert
Colonel en second

Post autor: adalbert » niedziela, 1 grudnia 2019, 21:26

Mnie nieco uwiera taka np. rzecz: po Teheranie alianci nie mogą chodzić po sowieckiej strefie, ale Niemcy cały czas tak. Teoretycznie pozwala to im na bezpieczne trzymanie części sił w czerwonej strefie i zrobienie wypadu na już zajęte pola np. na południu. Zauważyłem to podczas ostatniej gry, choć Kamil w sumie tylko częściowo z tego skorzystał. Jasne, można doprowadzić do zdradzenia Stalina, ale to wymaga posiadania odpowiednich kart i akcji, aby je zagrać.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Brigade

Post autor: Anomander Rake » niedziela, 1 grudnia 2019, 23:18

Trudno mi powiedzieć czy to problem, bo przecież Alianci mają co nieco jednostek i co ważniejsze strefy kontroli, zatem nie wiem co tacy Niemcy mogą im zrobić. Teoretycznie jakieś bliskie punkty zwycięstwa atakować, ale nie wiem czy są w stanie dużym kosztem zdobyć więcej niż jeden, a i to o ile.
adalbert
Colonel en second

Post autor: adalbert » poniedziałek, 2 grudnia 2019, 17:55

Chodzi po prostu o tę dziwną nietykalność po Teheranie jednostek wystawionych we Wrocławiu/stacjonujących w Dreźnie, Pradze, które dodatkowo są w pełnym zaopatrzeniu (z Wrocławia). Bez Enemy at the Gates albo Stalin Betrayed stanowią one stałe zagrożenie ataku choćby na Linz. Wszystko to jest sytuacyjne, ale jednak zobaczyłem to zagrożenie.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Brigade

Post autor: Anomander Rake » wtorek, 3 grudnia 2019, 00:14

Ale to w głównej mierze nie jest jakieś niehistoryczne. Alianci mieli linię rozgraniczenia i w zasadzie jej nie przekraczali. Inna rzecz, że Niemcy nie potrzebowali gry wygrać więc na zachód już nie kontratakowali. :-D
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Brigade

Post autor: Anomander Rake » środa, 4 grudnia 2019, 08:53

Jeszcze kilka pytań.
Czy zagrywając kartę event+ops punkty operacyjne można wydać na uzupełnienia albo ruch strategiczny?
Podobne pytanie do akcji 1 ops.
Czy można przesunąć strategicznie jednostkę z Norwegii do rezerwy?
Póki co grałem za każdym razem na tak, ale ciekaw jestem waszego zdania.
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon

Post autor: Aldarus » czwartek, 5 grudnia 2019, 20:52

Moim zdaniem tylko na zwykły ruch i atak.
Co do trzeciego pytania, to muszę poszukać w papierach.
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Brigade

Post autor: Anomander Rake » czwartek, 5 grudnia 2019, 23:47

Pewnie jakby zapytać autora to będzie się upierał, żeby było "literally", że niby instrukcja jest dobrze napisana. :-) Ale jakoś nie uważałem za zasadne wprowadzać takich ograniczeń. Jeśli jednak tak wszyscy rozumieją to nie jestem tu uparciuchem.
Co do Norwegii to jest przepis, że mogą tylko lądować w niektórych portach. Ale to z kolei rozumiałem jako jeden z przepisów portowych nie wykluczających ogólnej zasady, że można przesunąć jednostkę do rezerwy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”