Tannenberg 1914 - kilka propozycji

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Tannenberg 1914 - kilka propozycji

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Moge nawet sprawdzić jak wygladało lotnictwo w armiach rosyjskich, bo nie pamiętam. Niemieckie mam.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Tannenberg 1914 - kilka propozycji

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

bartek_sanok pisze: wtorek, 22 sierpnia 2023, 08:59 Czołem Kolegom! :-)
Skończyliśmy etap 28, gra jest interesująca, Niemcy skaczą jak g... w przeręblu aby dokonać cudów, ale dobra gra Michała, szanowanie karty "szturm" i kilka słabych rzutów kostką powodują bardziej spychanie lub wypychanie Rosjan niż błyskotliwe przełamania.
Tyle, że Rosjanie atakując sami wkładali głowę w worek, a jak nie atakowali, to zachowywali się biernie i dawali bić. Więc sytuacja, w której Niemcy bardziej spychają czy wypychają Rosjan też nie do końca jest prawidłowa. Może wtedy trzeba byłoby myśleć nad przekraczaniem stref kontroli od razu?
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
bartek_sanok
Lieutenant
Posty: 531
Rejestracja: niedziela, 14 września 2014, 19:18
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 946 times
Been thanked: 306 times

Re: Tannenberg 1914 - kilka propozycji

Post autor: bartek_sanok »

Karel W.F.M. Doorman pisze: wtorek, 22 sierpnia 2023, 13:58
bartek_sanok pisze: wtorek, 22 sierpnia 2023, 08:59 Czołem Kolegom! :-)
Skończyliśmy etap 28, gra jest interesująca, Niemcy skaczą jak g... w przeręblu aby dokonać cudów, ale dobra gra Michała, szanowanie karty "szturm" i kilka słabych rzutów kostką powodują bardziej spychanie lub wypychanie Rosjan niż błyskotliwe przełamania.
Tyle, że Rosjanie atakując sami wkładali głowę w worek, a jak nie atakowali, to zachowywali się biernie i dawali bić. Więc sytuacja, w której Niemcy bardziej spychają czy wypychają Rosjan też nie do końca jest prawidłowa. Może wtedy trzeba byłoby myśleć nad przekraczaniem stref kontroli od razu?
Czyli chodzi Ci o tzw. mostki?
Zapomniałem napisać, że w naszej grze dopiero gdy oddział stoi 1 etap we wrogiej strefie kontroli to inny sojuszniczy może po nim przejść i wejść w strefę kontroli.
"Czyń coś powinien, a będzie co być może"
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Tannenberg 1914 - kilka propozycji

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

O to mi chodzi.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
bartek_sanok
Lieutenant
Posty: 531
Rejestracja: niedziela, 14 września 2014, 19:18
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 946 times
Been thanked: 306 times

Re: Tannenberg 1914 - kilka propozycji

Post autor: bartek_sanok »

A w trakcie gry wyszedł jeszcze jeden "kwiatek", odwrót oddziału to ruchliwość - 1 pkt ruchu, ucieczka to ogólnie 4 pola a nie 4 pkt. ruchu dla piechoty i 5 pkt. ruchu dla kawalerii.
Z Michałem przyjęliśmy zasadę, że odwrót gdy nie ma zaopatrzenia oddział to kolejny punkt ruchu mniej i strata punktu wytrzymałości.
A teraz mam sytuację, gdzie rosyjska brygada piechoty o ruchliwości 3, otoczona z 5 stron woli się bronić niż przeprowadzać odwrót bo jej się to bardziej opłaca, bo dalej ucieknie...
I teraz kolejna myśl odnośnie przepisów, czy ucieczka nie powinna być niższa o 1 pkt ruchu oraz że ucieczka to 4 pkt ruchu dla piechoty a nie 4 pola???
"Czyń coś powinien, a będzie co być może"
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Tannenberg 1914 - kilka propozycji

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

bartek_sanok pisze: środa, 23 sierpnia 2023, 09:08 A teraz mam sytuację, gdzie rosyjska brygada piechoty o ruchliwości 3, otoczona z 5 stron woli się bronić niż przeprowadzać odwrót bo jej się to bardziej opłaca, bo dalej ucieknie...
I teraz kolejna myśl odnośnie przepisów, czy ucieczka nie powinna być niższa o 1 pkt ruchu oraz że ucieczka to 4 pkt ruchu dla piechoty a nie 4 pola???
Jak graliśmy z Michałem proponowałem uzależnienie długości ucieczki od poziomu morale. Im wyższe morale, tym dalej można "bezkarnie" uciec.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Tannenberg 1914 - kilka propozycji

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Inaczej rzecz ujmując:
- uciekając można odzyskać tyle pw, ile sie ma efektywności, ale rzecz jasna piechota o 4 heksy, kawaleria o 5 heksów,
- nadwyżki odzyskać nie można i trzeba ją ponieść, przy czym oddział może zwiać dalej 4 albo 5 heksów.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
bartek_sanok
Lieutenant
Posty: 531
Rejestracja: niedziela, 14 września 2014, 19:18
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 946 times
Been thanked: 306 times

Re: Tannenberg 1914 - kilka propozycji

Post autor: bartek_sanok »

Tylko jak oddział o ruchliwości 2 (bez zaopatrzenia) może uciec o 4 pola? W przypadku o którym pisałem, na 6 polu jest duża rzeka, której przekroczenie kosztuje 3 punkty ruchu.
Trochę to bez sensu, że nagle taki dopalacz w ucieczce jednostka dostaje...
Wydaje mi się, że ucieczka też powinna być liczona w punktach ruchu, to odzwierciedlałoby straty ze względu na odwrót przez ciężki teren.
"Czyń coś powinien, a będzie co być może"
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Tannenberg 1914 - kilka propozycji

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

bartek_sanok pisze: środa, 23 sierpnia 2023, 10:04 Tylko jak oddział o ruchliwości 2 (bez zaopatrzenia) może uciec o 4 pola? W przypadku o którym pisałem, na 6 polu jest duża rzeka, której przekroczenie kosztuje 3 punkty ruchu.
Trochę to bez sensu, że nagle taki dopalacz w ucieczce jednostka dostaje...
Wydaje mi się, że ucieczka też powinna być liczona w punktach ruchu, to odzwierciedlałoby straty ze względu na odwrót przez ciężki teren.
W pewnym sensie problem odwrotu (uporządkowanego manewru) jest niekompatybilny włąsnie z ruchliwością i przepisami o ruchu bez zaopatrzenia. Oddział o ruchliwości 6 może najpierw przejśc 6 pr w stronę wroga, a potem odwrócić sie kolejne 5 pr od wroga, przechodząc w ciągu doby 11 x 6,5 km. Jakies uproszczenie w grze być musi.

Ucieczki nie traktowałbym jak odwrotu. Tłum rozbitków daje dyla szybciej, niż zdyscyplinowany oddział.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
bartek_sanok
Lieutenant
Posty: 531
Rejestracja: niedziela, 14 września 2014, 19:18
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 946 times
Been thanked: 306 times

Re: Tannenberg 1914 - kilka propozycji

Post autor: bartek_sanok »

Karel W.F.M. Doorman pisze: środa, 23 sierpnia 2023, 10:36 Ucieczki nie traktowałbym jak odwrotu. Tłum rozbitków daje dyla szybciej, niż zdyscyplinowany oddział.
Oczywiście, że to dwie różne sprawy. Tylko że tłum rozbitków potrzebuje uporządkowania, im niższa sprawność oddziału tym dłużej to trwa, a straty powinny to odzwierciedlać i może jakieś żetony reorganizacji?
Nie ukrywam, że jestem pod wpływem "Marny" i stąd te przemyślenia ;-)
I dlatego odwrót i ucieczka powinny być liczone w punktach ruchu według mnie :-)
"Czyń coś powinien, a będzie co być może"
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Tannenberg 1914 - kilka propozycji

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

bartek_sanok pisze: środa, 23 sierpnia 2023, 12:46 Oczywiście, że to dwie różne sprawy. Tylko że tłum rozbitków potrzebuje uporządkowania, im niższa sprawność oddziału tym dłużej to trwa, a straty powinny to odzwierciedlać i może jakieś żetony reorganizacji?
Nie ukrywam, że jestem pod wpływem "Marny" i stąd te przemyślenia ;-)
I dlatego odwrót i ucieczka powinny być liczone w punktach ruchu według mnie :-)
Na pewno reorganizacja i odtwarzanie w mojej grze oddziału wymaga uwzględnienia różnic w efektywności. Aczkolwiek oddział liniowy powinien miec trudniej.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
bartek_sanok
Lieutenant
Posty: 531
Rejestracja: niedziela, 14 września 2014, 19:18
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 946 times
Been thanked: 306 times

Re: Tannenberg 1914 - kilka propozycji

Post autor: bartek_sanok »

Karel W.F.M. Doorman pisze: środa, 23 sierpnia 2023, 12:58 Na pewno reorganizacja i odtwarzanie w mojej grze oddziału wymaga uwzględnienia różnic w efektywności. Aczkolwiek oddział liniowy powinien miec trudniej.
Czyli piechota i kawaleria trudniej, artyleria łatwiej?
"Czyń coś powinien, a będzie co być może"
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Tannenberg 1914 - kilka propozycji

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

bartek_sanok pisze: środa, 23 sierpnia 2023, 15:35
Czyli piechota i kawaleria trudniej, artyleria łatwiej?
Miałem na myśli oddziały pierwszorzutowe, czy stałe. U Niemców te z efektywnoscią 5, u Rosjan 4, z wyjątkiem 76 DP.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: Tannenberg 1914 - kilka propozycji

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Właśnie. Plus rosyjska jazda o efektywności 3. Ona też była liniowa.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”