Orzeł i Gwiazda (Leonardo)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.

Re: Orzeł i Gwiazda (Leonardo)

Postby Edek Leszczyk » Monday, 10 September 2018, 09:44

Kupowałem niedawno. Z niemieckiego amazona musiałem ściągać.
Edek Leszczyk
Carabinier

Postby Ernest von Lauenburg » Sunday, 23 September 2018, 20:11

Swoją drogą czy myślał ktoś by dodać do tej gry zasady co do przekraczania rzek?
"Chcesz wiedzieć, jak wyglądała dawna chwała twojego Rzymu?
Spójrz na nasze państwo!
Na nas przeszła wraz z władzą cesarską. Tytuł cesarski nie przypadł nam nagi. Przybył odziany w swą siłę, klejnoty swoje przynosząc ze sobą. Twoi konsulowie są u nas. U nas twój senat. U nas wojsko twoje!"
Fryderyk I "Barbarossa" von Staufen do papieża Hadriana IV przed koronacją na cesarza.
Ernest von Lauenburg
Adjudant

Postby Raleen » Sunday, 23 September 2018, 20:16

A po co przy tej skali gry?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Postby Ernest von Lauenburg » Sunday, 23 September 2018, 20:20

Wydaje mi się, że właśnie w tej skali widać najlepiej, że linie rzek (czy też gór, co jednak w tym wypadku nie ma zastosowania) są naturalnymi liniami obrony (vide niezrealizowany zresztą projekt obrony Polski w 39 bodaj na linii Warty i potem Wisły).

Zresztą z tego co kojarzę to i w czasie tej własnie wojny Bolszewicy chcieli powtórzyć "manewr paskiewiczowski" by nie atakować Warszawy przez rzekę tylko ja obejść.
Spójrz na nasze państwo!
Na nas przeszła wraz z władzą cesarską. Tytuł cesarski nie przypadł nam nagi. Przybył odziany w swą siłę, klejnoty swoje przynosząc ze sobą. Twoi konsulowie są u nas. U nas twój senat. U nas wojsko twoje!"
Fryderyk I "Barbarossa" von Staufen do papieża Hadriana IV przed koronacją na cesarza.
Ernest von Lauenburg
Adjudant

Postby Raleen » Sunday, 23 September 2018, 20:31

Jeśli chcesz, żeby były liniami obrony to powinny dawać modyfikacje w walce dla obrońcy stojącego za rzeką. Nie czuję się na siłach by to ocenić, natomiast wydaje mi się, że przy skali gry, gdy jeden etap odpowiada kilku dniom to przeprawa przez rzekę w tej epoce jednej bądź kilku dywizji to nie było aż takie wyzwanie logistyczne. Tym bardziej, że zwróć uwagę jak wygląda ruchliwość jednostek: piechota w ruchu zwykłym - 1 pole, w marszu forsownym - 2 pola. To jaką jej dasz ruchliwość jak by miała przekraczać rzekę w ruchu zwykłym, skoro normalnie może się poruszyć tylko o 1 pole?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Postby Ernest von Lauenburg » Sunday, 23 September 2018, 20:51

W zasadzie chodziło mi głównie o coś w stylu dodatkowego bonusu dla obrońcy przy obronie na linii rzeki.
Spójrz na nasze państwo!
Ernest von Lauenburg
Adjudant

Postby Raleen » Sunday, 23 September 2018, 20:57

Ta pierwsza linia obrony, gdzie jednostki polskie zaczynają na północy jest na linii dawnych umocnień niemieckich, które dają bonusy, więc tutaj mam tylko pewną obawę czy dołożenie kolejnego bonusu to nie będzie za wiele. Natomiast później obszar, na którym toczą się główne walki i jak one przebiegają jest taki, że na północy rzeki nie mają większego znaczenia. Z mojego doświadczenia to zwykle front w grze nie biegnie wzdłuż rzek i jest bardzo dynamiczny. Na południu rzeki też chyba nie mają znaczenia większego i front wzdłuż nich nie biegnie. To są doświadczenia ze scenariusza kampanijnego. Być może scenariusze cząstkowego przedstawiające późniejszą fazę wojny (bitwę warszawską) stwarzają więcej sytuacji, gdzie rzeki mogłyby mieć znaczenie.

Raleen
Colonel Général

Previous

Return to I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne