Orzeł i Gwiazda (Leonardo)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Zimnywojak :-)
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: środa, 6 sierpnia 2014, 20:20
Been thanked: 1 time

Re: Orzeł i Gwiazda (Leonardo)

Post autor: Zimnywojak :-) »

Kilka miesięcy temu udało mi się zakupić na rynku wtórnym polską wersję Orła i Gwiazdy. Dzięki dyskusji w tym wątku dowiedziałem się, że instrukcja została poprawiona. Udało mi się znaleźć wersję 1.1 na stronie gry na BGG. Jest tam również plik pod tytułem: The Eagle and the Starr Erratta, Clarifications & C&A Compilation. Jak mniemam dotyczy on angielskiego tłumaczenia gry, a nie wydanej później na zachodzie gry Strike the Eagle. W związku z powyższym zakładam, że jest on rozszerzeniem do instrukcji 1.1 i wyjaśnienia w nim zawarte można stosować do polskiej wersji gry. Jeśli tak jest, to powstaje pewien problem. Mianowicie w polskiej instrukcji jest napisane, że rozkazy wydawane są naprzemiennie poczynając od gracza nieposiadającego inicjatywy. Z kolei z tego pliku po angielsku wynika, że najpierw wydaje rozkazy gracz bez inicjatywy (wszystkie na front), a następnie gracz z inicjatywą (strona 2, punkt VI). Rozbieżności są zatem duże i dlatego chciałbym dowiedzieć się, które zasady są prawidłowe: czy te w instrukcji w wersji 1.1, czy też te z pliku The Eagle and the Starr Erratta....
Będę bardzo wdzięczny za w miarę szybką odpowiedź.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43339
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3918 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Orzeł i Gwiazda (Leonardo)

Post autor: Raleen »

Tu chyba tylko autor gry pomoże (u nas pisuje jako robert-wg), ale ja bym przyjmował tą pierwszą wersję tzn. wydaje mi się, że tłumaczenie w skrótowy sposób starało się wyrazić pierwotną ideę i jak to czasem bywa gdy próbuje się krócej innymi słowami wyrazić to samo...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zimnywojak :-)
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: środa, 6 sierpnia 2014, 20:20
Been thanked: 1 time

Re: Orzeł i Gwiazda (Leonardo)

Post autor: Zimnywojak :-) »

Dzięki wielkie za odpowiedź :)
Jan z Czarnolasu
Carabinier
Posty: 22
Rejestracja: piątek, 10 października 2008, 18:18
Lokalizacja: Provinz Posen

Re: Orzeł i Gwiazda (Leonardo)

Post autor: Jan z Czarnolasu »

Ktoś może powiedzieć ile orientacyjnie zajmuje rozegranie 1 rundy w Strike of the Eagle (w scenariuszach obejmujących całą mapę)?

Bo tak czytam rozpiskę scenariuszy i najdłuższe scenariusze zajmują 2 rundy i 5 rund (albo 6 - już nie pamiętam). Reszta jest liczona w operacjach, czyli mają czas poniżej 1 rundy.

Zastanawiam się ile mniej więcej zajmie rozegranie tych scenów przy założeniu gry 1 vs 1. Zakładam, ze 2 rundy da się rozegrać na posiedzeniu, ale czy to samo można powiedzieć o scenie najdłuższym?
Zimnywojak :-)
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: środa, 6 sierpnia 2014, 20:20
Been thanked: 1 time

Re: Orzeł i Gwiazda (Leonardo)

Post autor: Zimnywojak :-) »

Ciężko powiedzieć, tym bardziej, że grywam tylko w Orła i Gwiazdę, a pewne różnice są. Ostatnio grałem w nią z przeciwnikiem w maju b.r., przy czym była to cała kampania.
Rozgrywka zakończyła się w ostatnim etapie, ale przed jego planowanym końcem (chyba po dwóch rundach) i zajęła nam około 11 godzin. Średnio zatem około 2 godzin 20 minut na etap.
Mam nadzieje, że ta informacja będzie dla Ciebie jakąś wskazówką.
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 192 times
Been thanked: 117 times

Re: Orzeł i Gwiazda (Leonardo)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Przepraszam, że nie wertuję całego wątku, ale jest bardzo długi - czy są gdzieś opisy kart po polsku?
Na BGG znalazłem tylko instrukcję (https://boardgamegeek.com/filepage/1197 ... version-11 tę - tak?)
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 192 times
Been thanked: 117 times

Re: Orzeł i Gwiazda (Leonardo)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Mam jedno pytanie i prosiłbym o szybką odpowiedź:
Czy atakując jedno pole z kilku różnych pól można zaatakować używając więcej niż 4 jednostki?
Jeśli tak, co się dzieje z nadmiarowymi?
1. są niszczone przed bitwą?
2. są niszczone po bitwie (w wypadku zwycięstwa) przed rozpatrzeniem strat,
3. są niszczone po bitwie po rozpatrzeniu strat (zgodnie z normalną procedurą?)
4. można je wycofać po bitwie?

Proszę o jak najszybszą odpowiedź!
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Orzeł i Gwiazda (Leonardo)

Post autor: Monthion »

Jeżeli mowa o Orle i Gwieździe, a nie o Strike of the Eagle którego nie znam, to o ile pamiętam jedno pole może być atakowane przez więcej niż 4 jednostki, jeżeli więcej pozostanie na polu po wycofaniu obrońcy i poniesieniu strat to wtedy dopiero nadmiarowe są eliminowane. Nadmiarowych nie można wycofać po bitwie bo wykonywały rozkazy aby wejść na pole z wrogiem.
Magnum-KR
Adjudant
Posty: 255
Rejestracja: wtorek, 1 września 2015, 20:39
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Orzeł i Gwiazda (Leonardo)

Post autor: Magnum-KR »

Jeśli ktoś z kolegów grających w Orła i Gwiazdę zna też dobrze zmienione przepisy obowiązujące w Strike of the Eagle (Academy Games), to zapraszam do osobnego tematu założonego dla SotE. Mam parę niejasności co do interpretacji instrukcji. Zadałem pytania na forum SotE ale jeszcze nie ma żadnego ochotnika do roli eksperta.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Orzeł i Gwiazda (Leonardo)

Post autor: adalbert »

Dawne czasy, ale jestem przekonany, że atakujące bloczki mogą po bitwie nie dojść na atakowane pole. Wykonując rozkaz, bloczki są na linii przed punktem docelowym. Po rozstrzygnięciu ataku rozkaz do końca wykonuje zgodnie z zasadami min. 1, maks. 4 bloczki, a reszta nie kompletuje rozkazu, bo nie może (pole jest zapełnione).
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 192 times
Been thanked: 117 times

Re: Orzeł i Gwiazda (Leonardo)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

No i chyba pierwszy raz rozegrałem grę zgodnie z zasadami, w 2 graczy, scenariusz - Bitwa Warszawska.
Grałem Polakami i wygrałem. Sowieci najwięcej punktów stracili robiąc dwa razy głupi błąd - atakując mnie całą siłą z danego pola i zostawiając mi wolne pole z którego wyszli, które zajmowałem bez walki, przez co po nieudanym ataku tracili od razu wszystkie bloczki.
Generalnie partia była podobna do historii - krwawe walki o Lwów, kontrofensywa wzdłuż Wisły i znad Wieprza (acz dość niemrawa, nawet Brześcia nie zdobyłem. Za to bodaj Tarnopol się udało).
Najciekawsze były ostatnie dwa etapy, kiedy najpierw sowieci mimo niemal otoczenia przez moje bloczki, ze względu na ich osłabienie swoją niemal pełna armią przebili się do Sochaczewa i zagrozili Warszawie (acz zostali tam pobici), tymczasem konarmia wykorzystała dziurę w środkowej części mojego frontu południowego i wzdłuż zachodniej krawędzi planszy ruszyła na Warszawę. Szczęśliwie jednak mojej forsownie maszerującej armii udało się ją pokonać pod Sandomierzem, ale nie została odcięta. W następnym etapie nieopatrznie zwolniłem Warszawę robiąc ostatnie kontrataki i...
Tu właśnie pytanie: czy w Warszawie jest garnizon? Bo jeśli tak, to obroniłem Warszawę przed atakiem konarmii i wygrałem. Jeśli nie - to przegrałem.
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 192 times
Been thanked: 117 times

Re: Orzeł i Gwiazda (Leonardo)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Czy jest gdzieś rozpisany scenariusz "bitwa niemeńska"?
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Orzeł i Gwiazda (Leonardo)

Post autor: Leliwa »

Nie ma. Dane możesz sobie wziąć choćby z gry Jarosława Flisa.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Orzeł i Gwiazda (Leonardo)

Post autor: adalbert »

Jest taki scenariusz w Strike of the Eagle.
secretofthesteel
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 12 grudnia 2017, 12:35

Re: Orzeł i Gwiazda (Leonardo)

Post autor: secretofthesteel »

Hej. Właśnie zakupiłem na rynku wtórnym grę "Orzeł i Gwiazda" w idealnym stanie. Chociaż jestem graczem z ery "Gwiezdnego Kupca" to od jakiegoś czasu poszukiwałem gry wojennej z prostymi zasadami ale dającymi możliwość niebanalnej rozgrywki. Ważny był również wybór teatru działań - jedna z najważniejszych wojen w dziejach świata, do tego wygrana przez nas i to z kim - Armią Czerwoną z Leninem, Trockim, Stalinem ... Dużo by pisać, ale mnie ta gra przypadła bardzo do gustu (gratuluję autorowi i zespołowi zaangażowanemu w ten projekt). Jest historyczny klimat, duża grywalność, "fog of war". Jedyny mankament to momentami niejasna instrukcja (ale może jak pogram więcej to mi się rozjaśni).

I moje pytanie do autora gry, może wciąż czyta ten wątek. Czy w związku ze zbliżającą się 100 rocznicą odzyskania niepodległości są jakieś plany wznowienia gry? Chodzi mi o wersję polską. Chyba, że umowa z Academy Games na to nie pozwala. Pomimo tego, że mam już egzemplarz, nie zawaham się kupić jeśli wyszłaby nowa, ulepszona wersja.

A jeśli nie to czy można by liczyć na publikację w jednym miejscu erraty czy FAQ do zasad polskiej instrukcji (może na BGG)? Padło już np. pytanie co z nadmiarowymi jednostkami po udanym ataku więcej niż 4 jednostek z więcej niż jednego kierunku. Też jestem ciekaw :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”