[Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
bartek_sanok
Lieutenant
Posty: 531
Rejestracja: niedziela, 14 września 2014, 19:18
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 946 times
Been thanked: 306 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: bartek_sanok »

Jakie macie pomysły na kartę "szturm", bo wg. mnie jest zdecydowanie nadużywana ze względu na praktycznie brak konsekwencji dla jednostek walczących tą kartą. Czy np. z automatu karta "szturm" powoduję stratę 1 pkt wytrzymałości?
"Czyń coś powinien, a będzie co być może"
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Gra nie jest idealna. Żadna nie jest. Ma natomiast dobrze zbalansowane realia do zasad.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

bartek_sanok pisze: piątek, 14 kwietnia 2023, 09:28 Jakie macie pomysły na kartę "szturm", bo wg. mnie jest zdecydowanie nadużywana ze względu na praktycznie brak konsekwencji dla jednostek walczących tą kartą. Czy np. z automatu karta
"szturm" powoduję stratę 1 pkt wytrzymałości?
Punkty zaopatrzenia.
Koszt natarcia 1 pz, koszt szturmu 2 pz. Przy czym natarcie/szturm bez PZ oznacza przesunięcie w tabeli walki o 2 kolumny w lewo.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
bartek_sanok
Lieutenant
Posty: 531
Rejestracja: niedziela, 14 września 2014, 19:18
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 946 times
Been thanked: 306 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: bartek_sanok »

Karel W.F.M. Doorman pisze: piątek, 14 kwietnia 2023, 09:45
bartek_sanok pisze: piątek, 14 kwietnia 2023, 09:28 Jakie macie pomysły na kartę "szturm", bo wg. mnie jest zdecydowanie nadużywana ze względu na praktycznie brak konsekwencji dla jednostek walczących tą kartą. Czy np. z automatu karta
"szturm" powoduję stratę 1 pkt wytrzymałości?
Punkty zaopatrzenia.
Koszt natarcia 1 pz, koszt szturmu 2 pz. Przy czym natarcie/szturm bez PZ oznacza przesunięcie w tabeli walki o 2 kolumny w lewo.
Czyli 1 PZ to 1 Punkt Wytrzymałości?
"Czyń coś powinien, a będzie co być może"
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

bartek_sanok pisze: piątek, 14 kwietnia 2023, 10:00 Czyli 1 PZ to 1 Punkt Wytrzymałości?
Nie. Każdy gracz ma zapas punktów zaopatrzenia. Tu i w grze byłby jeden. Zapas - w wielkiej grze - jest tak pomyślany, że nie ma tego zaopatrzenia za wiele. Natarcie kosztuje mniej zapasów, szturm więcej. Przy czym można je robić za darmo, ale wtedy z ujemnym modyfikatorem do rzutu (znaczy przy odwrocie na plus). Wtedy faktycznie lepiej wyciągać szturm, ale w terenie tak zwanym zwykłym on niewiele daje. Bo -1 za brak zaopatrzenia +1 za szturm. W przypadku natarcia -1 za brak zaopatrzenia i +0 za brak szturmu. W ten sposób w wielkich różnicach w sile nikt nie wyciąga szturmu, bo nie ma po co.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
bartek_sanok
Lieutenant
Posty: 531
Rejestracja: niedziela, 14 września 2014, 19:18
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 946 times
Been thanked: 306 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: bartek_sanok »

Karel W.F.M. Doorman pisze: piątek, 14 kwietnia 2023, 12:28
bartek_sanok pisze: piątek, 14 kwietnia 2023, 10:00 Czyli 1 PZ to 1 Punkt Wytrzymałości?
Nie. Każdy gracz ma zapas punktów zaopatrzenia. Tu i w grze byłby jeden. Zapas - w wielkiej grze - jest tak pomyślany, że nie ma tego zaopatrzenia za wiele. Natarcie kosztuje mniej zapasów, szturm więcej. Przy czym można je robić za darmo, ale wtedy z ujemnym modyfikatorem do rzutu (znaczy przy odwrocie na plus). Wtedy faktycznie lepiej wyciągać szturm, ale w terenie tak zwanym zwykłym on niewiele daje. Bo -1 za brak zaopatrzenia +1 za szturm. W przypadku natarcia -1 za brak zaopatrzenia i +0 za brak szturmu. W ten sposób w wielkich różnicach w sile nikt nie wyciąga szturmu, bo nie ma po co.
Ale jak to wyliczyć dla Tannenbergu? Bo Ty teraz mówisz o swoim Ostfroncie?
"Czyń coś powinien, a będzie co być może"
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Mi się nie zdarzyło. Szczerze. Ale dopiero niedawno uświadomiłem sobie, że walka Szturm kontra Obrona nie uwzględnia różnicy w efektywności.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Raleen »

Obszerna część dyskusji dotycząca kolei została wydzielona i przeniesiona do wątku poświęconego kolejom:

viewtopic.php?f=37&t=208

Zapraszam do kontynuowania dyskusji na ten temat w tamtym wątku. Jednocześnie parę kwestii niezwiązanych bezpośrednio z kolejami w "Tannenbergu 1914" także przewija się w tamtych postach - starałem się to rozdzielić, ale nie zawsze jest to możliwe, jednocześnie chciałbym, żeby dyskusja była spójna i czytelna.

Przy okazji chciałem zwrócić uwagę, że poza tym wątkiem jest w tym dziale szereg wyspecjalizowanych wątków poświęconych różnym aspektom zasad, więc np. to, że tutaj nie pisano o nadużywaniu karty SZTURM nie oznacza, że w ogóle o tym nie pisano, bo jest cały odrębny wątek tylko na ten temat. Podobnie wygląda sprawa z zaopatrzeniem. Dla lepszej nawigacji warto skorzystać ze spisu wątków, jakie są w tym dziale:

viewtopic.php?f=37&t=23
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
bartek_sanok
Lieutenant
Posty: 531
Rejestracja: niedziela, 14 września 2014, 19:18
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 946 times
Been thanked: 306 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: bartek_sanok »

Wątków rzeczywiście dużo ale kończą się bez wiążących konkluzji... ;-)
"Czyń coś powinien, a będzie co być może"
Awatar użytkownika
malik
Caporal
Posty: 52
Rejestracja: sobota, 20 marca 2021, 19:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 41 times
Been thanked: 19 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: malik »

Tannenberg dla introwertyków 😉
Chodziło mi to po głowie bardzo długo - jak ominąć karty rozkazów w grze solo 😉
Po małych konsultacjach pytanie do mądrych głów:
Czy macie pomysły czy i jak uwzględnić stosunek sił czy teren?
Jakie modyfikatory? I dlaczego?

Obrazek

Sytuacja NATARCIE vs ODWRÓT - artyleria wśród jednostek wykonujących odwrót - przeprowadzana jest procedura z 11.18 analogicznie jak odwrót artylerii po wejściu na heks sąsiedni piechoty lub kawalerii w fazie ruchu przeciwnika.
W innym przypadku bez wpływu na artylerię bez strat etc.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Raleen »

Panowie, tylko nie mieszajmy oryginalnego Tannenbergu z Waszymi modyfikacjami, bo generalnie ta dyskusja jest o grze w jej oryginalnej wersji, a jak zaczniemy wchodzić w modyfikacje, które ktoś sobie robi na własną rękę, to temat się rozmyje. Ja już zresztą wydzielałem takie dyskusje w osobne wątki.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Żelaznabrew
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 6 stycznia 2024, 23:59
Has thanked: 5 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Żelaznabrew »

Dzień dobry Panowie! Grałem w Tannenberg lata temu ostatnio odnalazłem grę w czeluściach rodzinnego domu. Niestety grę mam bez żetonów. Czy istniej możliwość kupna lub zeskanowania lub w inny sposób zdobycia żetonów do gry Tannenberg Dragona?
Z góry dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Raleen »

Żelaznabrew pisze: wtorek, 9 stycznia 2024, 16:34 Dzień dobry Panowie! Grałem w Tannenberg lata temu ostatnio odnalazłem grę w czeluściach rodzinnego domu. Niestety grę mam bez żetonów. Czy istniej możliwość kupna lub zeskanowania lub w inny sposób zdobycia żetonów do gry Tannenberg Dragona?
Z góry dzięki za pomoc!
Jeśli chcesz kupić całą grę (wątpię by ktoś sprzedawał żetony), to najlepiej założyć ogłoszenie w dziale Giełda i tam też powinieneś się udać:
viewforum.php?f=119
Natomiast z tego co wiem, są tacy co skanowali grę na swoje potrzeby, jeśli tylko uzupełniasz swój egzemplarz, pewnie pomogą. Jak by się nie odzywali w tym temacie jakiś czas, dam znać co i jak.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10581
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ja mogę wysłać moduł vassala.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Żelaznabrew
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 6 stycznia 2024, 23:59
Has thanked: 5 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Żelaznabrew »

Wielkie dzięki, znikam z zapytaniem na giełdę i spróbuję zdobyć skany. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”