[Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.

[Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Postby Raleen » Tuesday, 27 December 2005, 19:08

Ogólna dyskusja o systemie jako całości, jak i może być o poszczególnych grach.

Jeśli pojawi się jakiś ciekawszy wątek, nadający się do wyodrębnienia, moderatorzy wydzielą część postów.

Recenzje gry na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Wykaz żetonów gry na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=223
Last edited by Raleen on Tuesday, 15 March 2011, 20:40, edited 5 times in total.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Postby Zeka » Tuesday, 27 December 2005, 19:08

Jak to niejednokrotnie w rozmowach wyszło, zasady "Tannebergu" zostały zrobione głównie pod tytułową bitwę. Zasada mówiąca o zakazie dobrowolnego opuszczenia strefy kontroli jest nieco nieodpowiednia i sztuczna, ale wynika (jak to zostało ustalone w Lublinie) z przyczyny wspomnianej na początku wiadomości. Jednak mimo tego zasady są przejrzyste i nadają się na inne odcinki walk z okresu I wojny światowej, aczkolwiek konieczne są tutaj pewne modyfikacje.
Zeka

Postby Karel W.F.M. Doorman » Tuesday, 27 December 2005, 19:09

reguła o zakazie opuszczania strefy ma swoje uzasadnienie w samej bitwie pod Tannenbergiem.
Zresztą wcale nie jest zła.
Karel W.F.M. Doorman
Vice-admiraal

Postby Raleen » Tuesday, 27 December 2005, 19:09

A jak to uzasadniasz Sławku :?: Jakieś uzasadnienie historyczne masz na myśli. Bo z samej mechaniki to raczej jasna sprawa oczywiście.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Postby Karel W.F.M. Doorman » Tuesday, 27 December 2005, 19:09

Myślę, że uzasadnienie w realiach ma to średnie - co najwyżej można byłoby zrobić taki majstersztyk, że oddział usilujący wyjść ze strefy traktowany były jak wykonujący odwrót, bo niewątpliwie zauważona próba odwrotu powodowała często reakcję i dążenie do narobienia nplowi despektu możliwie największego.
Karel W.F.M. Doorman
Vice-admiraal

Postby Raleen » Tuesday, 27 December 2005, 19:10

Takie rozwiązanie jest w Waterloo i u mnie w Ostrołęce - można by się temu przyjrzeć i porównać z odwrotem w Tannenbergu.

Raleen
Colonel Général

Postby slowik » Tuesday, 27 December 2005, 19:10

Ja uwazam ze zasada z zakazem opuszczaniem SK jest uzasadniona tak jak napisal Zulu. Jednak jest jedno ale : jezeli na stosie stoja dwie, trzy lub nawet szesc jednostek to wtedy to uzasadnienie nie ma waznosci. Takze to ze kazda jednostka ma swoja "strefe frontu". Dlatego np. przy stosach gdzie jest wiecej niz 4 jednostki mozna by bylo zrobic tak ze te jednostki (piata lub/i szosta) moga wyjsc z wrogiej SK...ile jednostek musi zostac w SK moze tez zalezec od ilosci jednostek wroga.
urodzony 13. grudnia 1981....
slowik
Generaloberst

Postby Karel W.F.M. Doorman » Tuesday, 27 December 2005, 19:11

Jasno uregulowana, a kontrowersyjna (z pryczyn mało dla mnie zasadnych) reguła niwelowania strefy kontroli poprzez umieszczenie w niej swojego oddziału, oraz wykorzystanie tego faktu w tym samym etapie.
Wskutek takiego rozumienia tej reguły zasada ruchu rezerwowego nie znajduje niema zastosowania - została wyrugowana.
Kiedyś raz grałem z kumplem na zasadach dokłądnie takich, jak w instrukcji - fajnie się Rosjan goliło
Karel W.F.M. Doorman
Vice-admiraal

Postby Raleen » Tuesday, 27 December 2005, 19:11

OdB do Tannenberga, dyskusja na forum CSTO:

http://www.csto.cal.pl/forum/viewtopic. ... 16&start=0
Last edited by Raleen on Saturday, 24 November 2007, 15:18, edited 2 times in total.

Raleen
Colonel Général

Postby pablo8019 » Tuesday, 27 December 2005, 19:13

Co prawda wątków o Tannenbergu jest kilka, ale myślę, że najlepiej będzie jak umieszczę to pytanie tutaj: czy pomyślał może już ktoś (a ja to przeoczyłem) albo planuje pomyślec nad zebraniem w jednym miejscu wszelkich poprawek i errat do pierwotnych zasad Tannenbergu i Galicji?
pablo8019
Praefectus Castorium

Postby Karel W.F.M. Doorman » Tuesday, 27 December 2005, 19:13

Proszono mnie o to kiedyś - myślę, że taką nieoficjalną erratę dla użytku wewnętrzego zrobię.
Karel W.F.M. Doorman
Vice-admiraal

Postby pablo8019 » Tuesday, 27 December 2005, 19:13

To ja bym reflektował - bo na parogodzinne grzebanie w forum za takim czy innym przepisem często nie ma czasu...
pablo8019
Praefectus Castorium

Postby slowik » Tuesday, 27 December 2005, 19:14

Takze i w tym dziale przydalby sie "spis zasad" :wink:
slowik
Generaloberst

Postby Karel W.F.M. Doorman » Tuesday, 27 December 2005, 19:14

Na razie Orzeł morski - przede wszystkim.
Taki mam priorytet.
Karel W.F.M. Doorman
Vice-admiraal

Postby slowik » Sunday, 5 February 2006, 01:08

Gdzies juz byl taki temat : Czy modyfikator do walki +1 za to ze w walce bierze udzial dywizja jest ok czy nie?
slowik
Generaloberst

Next

Return to I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne