1914: Twilight in the East 1914 (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Bambrough
Adjoint
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: 1914, Twilight in the East (GMT)

Post autor: Bambrough » poniedziałek, 14 listopada 2016, 15:16

Korzystając z weekendu niepodległościowego, pod wpływem Dartha Simby i EliuszaHadriana oraz celem wprawienia w mechanikę gry, rozstawiłem sobie scenariusz Tannenberg.

https://lh3.googleusercontent.com/enmcO ... 30-h938-no

Rozstawienie początkowe.

https://lh3.googleusercontent.com/PTdbM ... 51-h938-no

Rzut oka na podejście pod Willenberg-Ortelsburg. Na pierwszym planie dobrze znany XV Korpus gen. Martosa.

Początkowo nie szło mi jakoś błyskotliwie, ale z czasem coraz łatwiej. Gra niestety wymaga wprawy aby sprawnie się wszystko odbywało. O rozstrzygnięciach nie będę się rozpisywał bo nie potrafię w sposób bezstronny grać sam ze sobą. Na pewno mam ochotę na więcej. Zastanawia mnie ile czasu zajmuje rozegranie całego scenariusza? O kampanii nawet nie myślę.
Awatar użytkownika
Wally
Sergent-Major

1914: Twilight in the East (GMT)

Post autor: Wally » piątek, 8 listopada 2019, 16:04

Odświeżam temat, bo niedługo się przyda.

1914: Twilight in the East na BGG
1914: Twilight in the East w GMT

Kilka fotek na zachętę:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jaki to kaliber niech świadczy, że to co na zdjęciu to jedynie niewielki fragment oraz cyfra 2400 żetonów 8-)
Obrazek
buty pełne piasku
na zmęczonych nogach
w oczach noc bez brzasku
w ustach smak pieroga
Awatar użytkownika
Wally
Sergent-Major

Re: 1914: Twilight in the East 1914 (GMT)

Post autor: Wally » poniedziałek, 18 listopada 2019, 12:29

Na podwawelskich spotkaniach z grą historyczną udało się wywabić z piwnicy aż trzech miłośników heksów, w sam raz by rozegrać kampanię pod Tannenbergiem. Niemcy nic nie zmieniając z początkowego ustawienia ruszyli dziarsko na 1 armię siłą 3,5 korpusu, pozostawiając na południowej flance przeciwko 2 armii ledwie jeden korpus w towarzystwie pomniejszych jednostek. Po początkowych sukcesach w biciu Rennenkampfa sztab niemiecki zdominowała zachowawczość i w kolejnych dniach północny odcinek frontu okrzepł, czego nie można powiedzieć o powoli rozwijanym natarciu z południa w kierunku Olsztyna. Z pierwszoetapowym opóźnieniem walec Samsonowa parł na północ rozgniatając kolejne punkty oporu. Padły Olsztyn i Ostróda a Rosjanie nadal się nie zatrzymywali doprowadzając do przecięcia wszystkich linii kolejowych łączących Prusy Wschodnie z Niemcami, co zmusiło korpusy posiłkowe z frontu zachodniego do wyładunku już pod Elblągiem. Nieco wcześniej, aczkolwiek jednak zbyt późno, Hindenburg próbował ratować sytuację na południu korpusem z północnego odcinka, co może i spowolniło Samsonowa, ale pozwoliło uzyskać przewagę Rosjanom również na północnym froncie. Wprawdzie nie tak spektakularnie, ale Rennenkampf zaczął spychać Niemców na zachód podchodząc pod umocnienia Królewca. Przy tak niekorzystnej dla Prusaków sytuacji zakończyliśmy walki po 12 z 15 etapów, jak na pierwszą większą rozgrywkę szło dość sprawnie. Nie ustrzegliśmy się kilku błędów przy przydzielaniu uzupełnień i inżynierów kolejowych, ale po szybkich korektach raczej nie wpłynęły one znacząco na rozgrywkę. Gra działa bardzo dobrze, widać że jest bardzo dobrze dopracowana. Sama bitwa jedynie zaskoczyła dość średnimi stratami mojej armii, po pierwszych turach spodziewałem się większego łupnia, a mimo iż trzykrotnie musiałem wycofywać poszczególne korpusy, to udało się dociągnąć do końca w przyzwoitej kondycji. Co się działo na sąsiednim froncie wiem tylko ogólnikowo, byłem zbyt skoncentrowany na swoich problemach :| W kolejnych grach dołożyłbym więcej mgły wojny, być może tego brakło Niemcom w sobotę - możliwości blefowania i stwarzania nawet pozornych zagrożeń, które wymusiłyby na Rosjanach większą ostrożność.

Niestety tylko kilka zdjęć w dość losowych odstępach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
buty pełne piasku
na zmęczonych nogach
w oczach noc bez brzasku
w ustach smak pieroga
TommyGn
Adjudant-Major
Has thanked: 1 time

Re: 1914: Twilight in the East 1914 (GMT)

Post autor: TommyGn » poniedziałek, 18 listopada 2019, 14:50

Fajne. Zdecydowanie uważam, że do Tannenbergu musi być maskowanie. Natomiast ciekawi mnie też jak wypadnie porównanie gier 1914 Rescha z systemem gier Weltkrieg Schrodera http://spwgame.com/ .
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”