Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Brigade

Re: Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Gam

Post autor: Anomander Rake » wtorek, 26 marca 2019, 10:58

Więc mogliby to zrobić równie dobrze radykałowie czescy, czy chorwaccy, mogli też jacyś anarchiści [jak cesarzową Sisi], czy socjaliści, a nawet węgierscy nacjonaliści obawiający się cofnięcia jakiejś części węgierskiej autonomii.
Jest to jakieś wytłumaczenie tej karty. Zatem I wojna światowa wybucha gdyż?
TommyGn
Adjudant-Major

Post autor: TommyGn » piątek, 29 marca 2019, 19:28

Anomander Rake pisze:
Więc mogliby to zrobić równie dobrze radykałowie czescy, czy chorwaccy, mogli też jacyś anarchiści [jak cesarzową Sisi], czy socjaliści, a nawet węgierscy nacjonaliści obawiający się cofnięcia jakiejś części węgierskiej autonomii.
Jest to jakieś wytłumaczenie tej karty. Zatem I wojna światowa wybucha gdyż?
Wojna francusko-pruska z 1870 wybuchła też z takiego powodu, że Bismarck uznał, że jest odpowiedni czas i samowolnie zmienił treść odpowiedzi króla na francuską notę.
Więc ... może państwa centralne zabójstwo Ferdynanda wiążą z wywiadem rosyjskim lub francuskim. Tak jak napisałem, nie znam wartości tej karty w grze.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Brigade

Post autor: Anomander Rake » poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 12:52

W jaki sposób wiążą? Jaki interes miała by Francja lub Rosja w zabójstwie? Żadne wytłumaczenie, zresztą zbliżone do mojego pierwotnego pytania, kto mianowicie zamordował tego Ferdynanda, skoro Serbia została poza wojną. Czyli cały czas pytanie pozostaje, tylko odpowiedzi ganiają w kółeczko.
Volkh
Lieutenant-Adjudant-Major

Post autor: Volkh » poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 21:50

Qrde duński nacjonalista z baskijskim artystą studiującym we Francji. :D Jakie to ma znaczenie na litość boską?? Jakie znaczenie mogło mieć kto naprawdę zamordował Kirowa, podpalił Reichstag czy napadł na radiostację w Gliwicach?
Du musst herrschen und gewinnen,
Oder dienen und verlieren,
Leiden oder triumphieren,
Amboss oder Hammer sein.
TommyGn
Adjudant-Major

Post autor: TommyGn » poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 23:56

Anomander Rake pisze:W jaki sposób wiążą? Jaki interes miała by Francja lub Rosja w zabójstwie? Żadne wytłumaczenie, zresztą zbliżone do mojego pierwotnego pytania, kto mianowicie zamordował tego Ferdynanda, skoro Serbia została poza wojną. Czyli cały czas pytanie pozostaje, tylko odpowiedzi ganiają w kółeczko.
Odpowiedzi będą ganiać w kółeczko skoro nie znam treści karty. Zabójstwo arcyksięcia i … - co karta zmienia ?

Zresztą, tak samo jak padło pytanie. Co musiało by się stać, by Wielka Brytania przespała rozbudowę floty niemieckiej, czy jakiejkolwiek innej.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
Neoberger
Adjudant Commandant

Post autor: Neoberger » wtorek, 2 kwietnia 2019, 07:27

Qrde duński nacjonalista z baskijskim artystą studiującym we Francji. :D Jakie to ma znaczenie na litość boską?? Jakie znaczenie mogło mieć kto naprawdę zamordował Kirowa, podpalił Reichstag czy napadł na radiostację w Gliwicach?
Nie wiem o czym tu trwa dyskusja na temat tej dziwnej gry. Ale w kontekście stwierdzenia powyższego należy zaznaczyć, że ma znaczenie kto co naprawdę zrobił ponieważ te wydarzenia są skutkiem czyichś działań, a nie zdarzeniami samymi w sobie. To efekt planowanej polityki, prowokacji zmuszenia kogoś do czegoś lub zatykanie twarzy opozycji lub pretekst do rozprawy z przeciwnikiem. Oczywiście nie ważne czy zrobił to Malinowski czy Mueller.

Nie mając pojęcia o grze bo mnie amerykańskie gry polityczne drażnią od dawna wszystkie amerykańskie gry cierpią na syndrom Eventowy.
Dawno temu w grach występowały tabelki z eventami. Rzucało się kostką i coś tam wypadło.
Teraz bo łatwiej i leniwiej występują karty wydarzeń. Nie mają one często logicznego uzasadnienia w danej sytuacji, ale znalazły się na ręce i mieszają przeciwnikowi.
Bismarck umarł by na zawał ze śmiechu. :twisted:
Berger
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Kontakt:

Post autor: Silver » wtorek, 2 kwietnia 2019, 09:00

Chyba kolega przyzwyczaił się już do rozgrywek w gry komputerowe, gdzie dla chromu np. jakieś nazwisko może być losowanie z obszernej bazy danych.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Brigade

Post autor: Anomander Rake » wtorek, 2 kwietnia 2019, 12:06

Odpowiedzi będą ganiać w kółeczko skoro nie znam treści karty. Zabójstwo arcyksięcia i … - co karta zmienia ?
No właśnie o tyle znamy, że wywołała wojnę.
W sumie o to tylko zapytałem, bo zaciekawiło mnie jak gra tłumaczy fakt, że zabójstwo Ferdynanda wywołuje wojnę, a Serbia w niej nie bierze udziału.
Zamiast odpowiedzi padło nieco dziwacznych dywagacji nie na temat. Czyli okazuje się, że nijak, co oczywiście w jakiś sposób świadczy o grze.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Has thanked: 1 time

Post autor: clown » wtorek, 2 kwietnia 2019, 12:29

Czyli okazuje się, że nijak, co oczywiście w jakiś sposób świadczy o grze.
Nijak nie można też uzasadnić możliwości wybuchu wojny atomowej przez bojkot igrzysk olimpijskich w Twilight Struggle ;)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
farmer
Adjudant-Major
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Post autor: farmer » wtorek, 2 kwietnia 2019, 12:34

Inaczej to należy skwitować...
jedno i drugie można wytłumaczyć na około milion sposobów (z dokładnością do +/-180),
należy jedynie popuścić wodzy wyobraźni.

Swoją drogą, gra wydaje się być całkiem ciekawa - mimo większej, niż preferowana przeze mnie, dozy abstrakcyjności.

pozdr,
farm
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny...
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Brigade

Post autor: Anomander Rake » wtorek, 2 kwietnia 2019, 13:18

Nijak nie można też uzasadnić możliwości wybuchu wojny atomowej przez bojkot igrzysk olimpijskich w Twilight Struggle ;)
No, w końcu coś znalazłeś. Prawie. Więc widzę, że łatwo nie było. ;-)
Ponieważ wzrost napięcia pomiędzy zainteresowanymi stronami jak najbardziej się tłumaczy, co prowadzi do głupich ruchów.
Takich jak np. ultimatum AW dla Serbii. Albo nerwowe naciskanie guziczków.
Bo zobacz, że bojkot nie wywołuje wojny, ale prowadzi do wzrostu napięcia.
Awatar użytkownika
clown

Post autor: clown » wtorek, 2 kwietnia 2019, 13:43

Pawle, przeceniasz mnie. Nie mam czasu na latanie i szukanie odpowiedzi na Twoje pytania ;) bojkot i wojna nuklearna to klasyka rzekłbym, sprytnie wykorzystywana w grze. Ale tutaj:
Bo zobacz, że bojkot nie wywołuje wojny, ale prowadzi do wzrostu napięcia.
już się mylisz. Bojkot igrzysk przy poziomie Defcon 2 prowadzi do wybuchu wojny nuklearnej. Popraw mnie, jeśli się mylę.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Brigade

Post autor: Anomander Rake » wtorek, 2 kwietnia 2019, 13:47

Poprawiam zatem. Bojkot obniża DEFCON, czyli prowadzi do wzrostu napięcia, co na konkretnym poziomie wywołuje wojnę.
Nie przypadkiem przecież wspomniałem ultimatum dla Serbii. Bo, przecież wojna nie wybuchła gdyż zabito Ferdynanda, aczkolwiek nikt chyba nie ma problemu z powiązaniem zabójstwa i wojny.
Awatar użytkownika
clown

Post autor: clown » wtorek, 2 kwietnia 2019, 13:56

Bojkot obniża DEFCON, czyli prowadzi do wzrostu napięcia, co na konkretnym poziomie wywołuje wojnę.
...i nie ma żadnego sensownego uzasadnienia. Nie ma związku między bojkotem igrzysk, a wybuchem wojny nuklearnej. Nie ma, nie wykazałeś tego i nie jesteś w stanie wykazać. Jest to sztuczne rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Brigade

Post autor: Anomander Rake » wtorek, 2 kwietnia 2019, 14:38

:?
Bojkot -> wzrost napięcia -> najwyższe napięcie -> możliwa wojna nuklearna z różnych powodów
Tak to mogłoby wyglądać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”