Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Europe in Turmoil: Prelude to The Great War (Compass Gam

Post autor: clown » wtorek, 2 kwietnia 2019, 14:56

Pozwól Pawle, że użyję Twojego argumentu, warto bowiem zawsze korzystać z wiedzy kogoś mądrzejszego od siebie. Mam nadzieję, że nie masz mi za złe ;)
Czyli cały czas pytanie pozostaje, tylko odpowiedzi ganiają w kółeczko.
Pozostanę też bystrym obserwatorem tego wątku, by go nie wykolejać i będę czytał z wypiekami na twarzy kolejne wpisy 8-)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Brigade
Been thanked: 1 time

Post autor: Anomander Rake » wtorek, 2 kwietnia 2019, 15:32

No skoro nie odróżniasz kółeczka od ciągu, który wszak ci narysowałem, to już nic na to nie poradzę.

Dodam jeszcze, że to też jest dyskusja niejako obok mojego pytania. Raz, że nie zawierało ono tezy, że jedna gra jest dobra, a druga niedobra. A dwa, że nie twierdziłem przecież, że nie da się wyjść od zamachu na Ferdynanda do wojny, przeciwnie nawet, tylko byłem ciekaw jak to jest możliwe z pominięciem Serbii.
TommyGn
Adjudant-Major
Has thanked: 4 times

Post autor: TommyGn » wtorek, 2 kwietnia 2019, 21:15

Anomander Rake pisze::?
Bojkot -> wzrost napięcia -> najwyższe napięcie -> możliwa wojna nuklearna z różnych powodów
Tak to mogłoby wyglądać.
Czyli karta = zabójstwo Ferdynanda oznacza wybuch wojny [czy w każdym przypadku ?]
Wydaje mi się, że sam odpowiedzialeś sobie na pytanie przywołując kartę bojkotu w innej grze.

Tak jak napisałem Ferdynand mógł zostać zabity równie dobrze przez innych radykałów. Taki wygodny pretekst. Popuszczając wodze wyobraźni. Mamy zabójstwo przez nacjonalistów węgierskich. Dalej zagrożeni represjami, zwracają się o pomoc do Rosji. Nawet jakaś próba mediacji może być wygodnym pretekstem do wojennego ultimatum ze strony państw centralnych. Skoro nie ma na karcie napisane jasno - Zabójstwo arcks Ferdynanda = wypowiedzenie wojny Serbii - to znaczy, że ta karta jest dość ogólna, i może równie dobrze oznaczać zabójstwo jakiegoś członka rodu niemieckiego cesarskiego, dokonane przez jakichś anarchistów/socjalistów, którzy pomieszkiwali w Paryżu, czy obrzucenie pomidorami samego cesarza Wilhelma w czasie wizyty na grobie babki Victorii.

Nie oszukujmy się, takie gry mają wyraźny poziom uogólnienia.
Tak samo COiNY, gdzie któryś kolega narzekał, że był panem sytuacji aż przeciwnik zagrał kartę wyjątkowo zdolnego partyzanta.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Brigade

Post autor: Anomander Rake » środa, 3 kwietnia 2019, 10:39

Czyli wyjaśnienie, że nie Ferdynand, tylko X, nie Serbowie tylko ktoś tam i nie zabili, tylko podwieźli. Ale reszta się zgadza. W sumie od początku podejrzewałem, ze odpowiedź będzie jakoś podobna. :-D
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant-Adjudant-Major

Post autor: nexus6 » poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 04:51

Oto ta karta. Jak widać nie wywołuje wojny, tylko podwyższa napięcie polityczne. Odwoływanie się do historii, w momencie gdy gra kreuje własną alternatywną historię jest zadaniem bezsensownym. Zabicie a.Ferdynanda w innych okolicznościach, przy innych układach politycznych , przy mniejszym napięciu politycznym, mogło nie przynieść takich konsekwencji, jakie przyniosły.

https://drive.google.com/file/d/1eZMGJQ ... 3PHK3/view
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Brigade

Post autor: Anomander Rake » poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 10:13

Już tu chyba wszystko zostało powiedziane.
Jak najbardziej dopuszczam konstrukcję, że z różnych powodów napięcie narasta, aż w efekcie wybucha wojna. Patrz też casus Olimpiady.
Tak też zresztą było, choć wojna wybuchła pewnie raczej dlatego, że wszyscy jej chcieli niż dlatego, że złożyło się na nią x wydarzeń.
Po raz nie wiem który przypomnę, że zdziwienie dotyczyło tego, że wybuch wojny, spowodowany zabójstwem Ferdynanda, jako jej zapalnikiem, pozostawił poza wojną Serbię.
Z karty nawet wprost wynika, że to była serbska robota, więc to tym bardziej to dziwne.
Generalnie, wygląda, że TS zostało przeniesione w czasy przed IWŚ, prawie jeden do jednego, co z rzeczy nieco abstrakcyjnych (TS) czyni absurdalne (EiT). Szczególnie to widać przy wyścigu zbrojeń morskich.
Awatar użytkownika
nexus6

Post autor: nexus6 » poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 10:40

W grze są następujące kraje jako strona w ewentualnej wojnie, tzn ppsiadające własne karty mobilizacyjne: Niemcy, Rosja, Francja, UK, Włochy oraz Turcja. Gra nie operuje na poziomie takich detali, jak maleńki kraj Serbia. Bałkany mają swoje karty mobilizacyjne, ale jest traktowany jako zbiór państrwek.
Awatar użytkownika
nexus6

Post autor: nexus6 » poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 10:41

Ja nie widze nic absurdalnego w morskim wyścigu zbrojeń.
Awatar użytkownika
clown

Post autor: clown » poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 12:09

Akurat Serbia jest uwzględniana w potencjalnej wojnie, kiedy zagrana zostanie karta aneksji Serbii. Wtedy Serbia jest battlegroundem zarówno przy punktowaniu Austro-Węgier, jak i przy punktowaniu Bałkanów, co przekłada się też na jej potencjalny udział w wojnie, jeśli Austro-Węgry lub Bałkany będą w niej brać udział.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
TommyGn
Adjudant-Major
Has thanked: 4 times

Post autor: TommyGn » środa, 10 kwietnia 2019, 21:21

Anomander Rake pisze:Już tu chyba wszystko zostało powiedziane.
Jak najbardziej dopuszczam konstrukcję, że z różnych powodów napięcie narasta, aż w efekcie wybucha wojna. Patrz też casus Olimpiady.
Tak też zresztą było, choć wojna wybuchła pewnie raczej dlatego, że wszyscy jej chcieli niż dlatego, że złożyło się na nią x wydarzeń.
Po raz nie wiem który przypomnę, że zdziwienie dotyczyło tego, że wybuch wojny, spowodowany zabójstwem Ferdynanda, jako jej zapalnikiem, pozostawił poza wojną Serbię.
Z karty nawet wprost wynika, że to była serbska robota, więc to tym bardziej to dziwne.
Generalnie, wygląda, że TS zostało przeniesione w czasy przed IWŚ, prawie jeden do jednego, co z rzeczy nieco abstrakcyjnych (TS) czyni absurdalne (EiT). Szczególnie to widać przy wyścigu zbrojeń morskich.
Nexus6 pokazał kartę i wszystko jasne.
Teoretycznie skoro na karcie pisze jasno, że zamachu dokonali Serbowie, to powinna skutkować wojną z Serbią.
ALE ...
Tak naprawdę sytacja nie była tak czarno-biała.
Serbia w latach 80 i 90tych, pod rządami Milana i Aleksandra Obrenoviciów była na coraz krótszej smyczy Austro-Węgier. Sytuację zmienił dopiero zamach oficerów, którym przewodził Dragutin Dimitrijević ps. Apis. Grupa ta utworzyła potem "Czarną rękę". Nowym królem został Piotr Karadziordziewić. I chyba nie cieszył się w 100% z pozycji Apisa. Między innymi stworzył lojalniejszą wobec siebie "Białą rękę", a następca Piotra Aleksander wytoczył Apisowi w 1917 proces o próbę zamachu i skazał na śmierć.
WIĘC ...
Możemy przyjąć, że Piotr zdając sobie sprawę z sytucji [np bojąc się, że po wybuchu wojny z A-W, równierz i Bułgaria zatakuje Serbię]. Postanowił upiec dwie pieczenie. Czyli jednak dogaduje się z Wiedniem, a wśrod ustępst jest wydanie Apisa i warcholącej spółki.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Brigade

Post autor: Anomander Rake » czwartek, 11 kwietnia 2019, 10:08

Czyli wg. takiego ciągu wydarzeń wojna nie wybucha.
Awatar użytkownika
Vandal
Sergent

Post autor: Vandal » czwartek, 11 kwietnia 2019, 20:23

Można by na chwilę przerwać dyskusję historyczną i poprosić kogoś o wrażenia z zabawy?
Serce się rwie, ale cena 290 PLN trochę studzi mój zapał.
Głównie mnie interesuje czy mechanizm napięcia w grze działa i czy Wielka Wojna nie zamienia się w jeden wielki chaos który wywraca rzutem kostką ostatnią godzinę gry. Mechaniczne działa to na tyle dobrze że mając przewagę na stole/sojuszach można grać na wybuch wojny i koniec gry nim przeciwnik się pozbiera?
Awatar użytkownika
clown

Post autor: clown » piątek, 12 kwietnia 2019, 07:43

Vandal - grając na zasadę opcjonalną dotyczącą mobilizacji nie ma totalnego wywracania wyniku do góry nogami. Jeśli ktoś wypracował sobie solidną przewagę, to powinien wygrać, aczkolwiek należy mieć na uwadze potencjalne karty mobilizacji możliwe do zagrania przez przeciwnika, które mogą namieszać w końcowym scoringu.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Brigade

Post autor: Anomander Rake » poniedziałek, 20 maja 2019, 16:55

Zagrałem więc mogę ocenić. Gra jest o dosyć abstrakcyjnych wydarzeniach na mocno abstrakcyjnej mapie. Ja wiem, że generalnie można bronić wielu rozwiązań, a nawet próbować argumentować je historycznie. Niemniej nie nazwał bym jej grą historyczna, to raczej takie euro. Dodam, że bardzo fajne i bawiłem się przy grze całkiem dobrze.
Moim zdaniem warto, bo gra będzie wielokrotnie wracała na stół, ale nie można mieć do niej takiego podejścia jak do gier historycznych.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 98 times
Been thanked: 46 times
Kontakt:

Post autor: Raleen » piątek, 24 maja 2019, 12:52

Jeśli chodzi o stronę historyczną gry, zamiast roztrząsać kwestię zabójcy arcyksięcia Ferdynanda i tym podobne szczegóły, zastanowiłbym się nad samym podstawowym mechanizmem gry, czy przyporządkowywanie w nieco abstrakcyjny sposób różnych wydarzeń do nurtów politycznych, ma sens. Gra jest pod wieloma względami kontynuacją "Zimnej wojny" i "Jesieni Narodów" tylko że w tamtych grach da się dość konkretnie wskazać strony konfliktu i przedstawiają one konkretne byty (może mniej w "Jesieni Narodów", ale w "Zimnej wojnie" na pewno), a tutaj?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”