Semper Fidelis (Wysoki Zamek & IPN)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Franek Strzała
Sergent-Major
Posty: 152
Rejestracja: wtorek, 30 czerwca 2009, 19:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Semper Fidelis (Wysoki Zamek)

Post autor: Franek Strzała »

Islam Gerej III pisze:Jeśli w wyniku ruchu lub szturmu opuszczamy pole strategiczne wszystkimi jednostkami i przenosimy się na inne pole, o które toczymy bój, to natychmiast tracimy morale. Jeśli w wyniku tego ataku zajmiemy nowe pole strategiczne, to dopiero po jego rozstrzygnięciu i wprowadzeniu strat (przy uwzględnieniu dotychczasowego poziomu morale) zwiększymy poziom morale.

Nie tracimy natomiast morale gdy atakujemy z pola strategicznego pole sąsiednie. Stracimy dopiero wówczas gdy wszystkie jednostki zostaną zniszczone lub przeniesiemy ze "starego" pola wszystkie jednostki na "nowe", właśnie zdobyte.

atak na pole okupowane. Czy limity atakujących jednostek są takie same, jakby to pole nie było atakowane?
Od kiedy, jeśli w ogóle, jest bonus za flankowanie? Od ataku z już 1 dodatkowego pola czy normalnie, dopiero od 2?
1. Tak, nadal obrońca może posiadać tam tylko 5/6 jednostek.
2. Atak z drugiej strony dostarcza już pierwszego bonusu "+1". W przypadku ataku z trzech stron będzie to "+2", itd.
Dziekuje za odpowiedz ale chodziło mi zgoła o troche inna sytuacje. Opuszczam pole strategiczne wszystkimi jednostkami w celu ataku nowego pola niestrategicznego. Jednak po drodze wchodzimy na pole strategiczne i dokonujemy ataku na pole sasiednie do pola strategicznego. Czy w takim przypadku tracimy punkt morale i ma to wplyw na przebieg starcia?
pozdrawiam
Franek
Islam Gerej III
Sergent-Major
Posty: 194
Rejestracja: środa, 24 maja 2006, 17:02
Lokalizacja: Kraków - Stare Miasto
Been thanked: 4 times

Re: Semper Fidelis (Wysoki Zamek)

Post autor: Islam Gerej III »

To zależy czy kończysz ruch na nowym polu strategicznym? Jeśli tak, to natychmiast tracisz morale po opuszczeniu starego pola strategicznego i zyskujesz po zajęciu nowego. Następnie wydajesz nowy punkt akcji by przeprowadzić atak na następne pole. Jeśli jednak tylko "przemieszczasz" się przez pole strategiczne nie zatrzymując się na nim (nie masz na to punktów akcji by dzielić planowany atak), to oczywiście nie masz z niego profitów (tak jak i nie możesz dokonać tam np aprowizacji).
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 119 times
Been thanked: 409 times

Re: Semper Fidelis (Wysoki Zamek)

Post autor: RAJ »

"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Islam Gerej III
Sergent-Major
Posty: 194
Rejestracja: środa, 24 maja 2006, 17:02
Lokalizacja: Kraków - Stare Miasto
Been thanked: 4 times

Re: Semper Fidelis (Wysoki Zamek)

Post autor: Islam Gerej III »

https://www.youtube.com/watch?v=EyV4YAcMqoI&t=17s

Kolejna recenzja, tym razem wideo od GameTrolla. Zapraszam ;)
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Semper Fidelis (Wysoki Zamek)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Semper Fidelis (Wysoki Zamek & IPN)

Post autor: Raleen »

Drobne uzupełnienia i zmiany niektórych zdjęć załączonych do recenzji na Portalu. Mam nadzieję, że teraz gra będzie się ładniej prezentować.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Semper Fidelis (Wysoki Zamek & IPN)

Post autor: Jan1980 »

Jesteśmy po 3 partiach (2 4- etapowe i pełna gra). Gra się chyba przyjęła.
Czekam na Kijów.
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Islam Gerej III
Sergent-Major
Posty: 194
Rejestracja: środa, 24 maja 2006, 17:02
Lokalizacja: Kraków - Stare Miasto
Been thanked: 4 times

Re: Semper Fidelis (Wysoki Zamek & IPN)

Post autor: Islam Gerej III »

Niedawno trafiłem na nieco upolitycznioną (na lewo) recenzję gry, która nie skupia się na mechanice i odczuciach z rozgrywki (poza wskazaniem na jej niemożliwość ze względu na instrukcję), ale na poglądach autora, czyli moich ;)

http://www.herito.pl/aktualnosci/recenz ... -1918-1919

Osoby, które mnie troszkę znają (lub śledzą nasz profil na FB) wiedzą, że to opinia bardzo krzywdząca. Ale co tam, tekst musi być zgodny z linią instytucji ;)
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 119 times
Been thanked: 409 times

Re: Semper Fidelis (Wysoki Zamek & IPN)

Post autor: RAJ »

Nieco?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Semper Fidelis (Wysoki Zamek & IPN)

Post autor: Jan1980 »

Etam. Zwykła polska galopująca na ślepo tolerancja w stylu Gazety Wyborczej.
Jak zrobicie Kijów to będą wam na pewno truć, że nie doceniliście bolszewików ;)
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Semper Fidelis (Wysoki Zamek & IPN)

Post autor: Raleen »

Przeczytałem uważnie tą recenzję. Można oczywiście napisać w wielkim skrócie, że jest motywowana politycznie i będzie w tym wiele prawdy. Ja pozwolę sobie podjąć konkretniejszą polemikę, to znaczy wejść w obszar, w którym poruszają się recenzentki.

Oceniając grę recenzentki kierowały się określonymi założeniami ideologicznymi, których wcale nie ukrywają. Sprowadzają się one do tego, że najchętniej widziałyby grę pokazującą wielokulturowy charakter Lwowa, jego różnorodność narodowościową, etniczną, wyznaniową. Grę ukazującą wkład różnych narodowości w dzieje Lwowa. Marzy im się gra unikająca polskich wątków patriotycznych (w ich rozumieniu). Problem polega na tym, że wydarzenia historyczne, którym poświęcona jest gra "Semper Fidelis", nie za bardzo nadają się do przedstawienia ich w grze w taki sposób, jaki wymarzyły sobie recenzentki. Wynika to w pierwszej kolejności z tego, że mamy do czynienia z daleko idącym, ostrym konfliktem, gdzie każdy z graczy wciela się w jedną z dwóch głównych stron. Już sam ten podstawowy, konfrontacyjny układ gry sprawia, że ukazywanie wielokulturowego charakteru Lwowa i dobrodziejstw jego multi-kulti jest co najmniej mocno utrudnione. To samo dotyczy wątków patriotycznych, których w związku z tymi wydarzeniami i przy takim układzie gry trudno uniknąć. Pozbawienie ich gry byłoby bardzo nienaturalne. Zwłaszcza w świetle okrągłych rocznic, które aktualnie obchodzimy.

Autorki nie dostrzegły tego, że charakter przedstawianych wydarzeń bardzo utrudnia czy wręcz uniemożliwia ukazanie ich w grze w taki sposób, by było to zgodne z przyjmowanymi przez nie założeniami ideologicznymi (nie wartościując ich w tym momencie w żaden sposób). W KSIĄŻCE takie działania są możliwe, natomiast w GRZE PLANSZOWEJ, która jest GRĄ WOJENNĄ, z założenia trudno uniknąć schematu konfrontacji, który jest naturalny dla przedstawianych wydarzeń historycznych. To była wojna, walka o to kto przejmie panowanie nad miastem. Gdyby autorki były lepiej obeznane z grami planszowymi tego rodzaju, być może łatwiej byłoby im zrozumieć występujące tu zależności. Problem polega na tym, że kilkakrotnie w recenzji odżegnują się one od analizowania i komentowania mechaniki gry. To zostawiają graczom, uznając mechanikę za zagadnienie niszowe. W ich rozumieniu najważniejsza w grze jest jej warstwa historyczna i tylko o niej chcą pisać.

Rzecz w tym, że w bardziej zaawansowanych grach wojennych warstwa historyczna zazwyczaj splata się z mechaniką, więc analizowanie gry pod kątem historycznym w oderwaniu od mechaniki łatwo może prowadzić do błędnych wniosków. Jestem sobie w stanie wyobrazić grę, która byłaby spełnieniem marzeń autorek recenzji. To musiałaby być gra (z gatunku eurogier) poświęcona szeroko rozumianej pracy organicznej w okresie poprzedzającym I wojnę światową. Tam byłoby miejsce na promowanie w różnych formach wielokulturowości Lwowa czy innych miast, które miały ludność o bardzo wymieszanym składzie narodowościowym (mógłby tu pasować zwłaszcza Przemyśl). W takiej grze można by też z powodzeniem zagospodarować inne wątki historyczne, które wydają się recenzentkom takie ważne. Natomiast w grze tego typu jak "Semper Fidelis" jest to co najmniej utrudnione, przynajmniej w taki sposób, jak chcą to recenzentki.

Wniosek jaki z tego można wyciągnąć jest taki, że oceniając warstwę historyczną gry, jej walory edukacyjne, nie można abstrahować od mechaniki konkretnej gry i cech gier danego gatunku. Bardzo często te zagadnienia wiążą się z warstwą historyczną i bez ich zrozumienia nie da się w pełni rzetelnie oceniać i recenzować gier wojennych o tematyce historycznej.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Re: Semper Fidelis (Wysoki Zamek & IPN)

Post autor: Leo »

Zagrałem w Semper Fidelis już ponad 20 razy. Nadal uważam, że to świetna gra i będę ją polecał każdemu. Ale nie ukrywam, że irytuje mnie w niej kilka rzeczy (mam nadzieję, że autor się nie obrazi):
1. Losowanie żetonów zaopatrzenia. Uważam, że ta zasada nie ma żadnego sensownego uzasadnienia (i kiedyś już chyba o tym pisałem). W końcu jeśli nasi żołnierze kontrolują jakiś magazyn z zasobami to chyba wiedzą co chcą z niego pobrać, czy np. jedzenie, czy granaty, a nie łapią wszystko jak leci. Przyznaję, że kompletnie ignoruję tę zasadę i gram z Kolegami w ten sposób, że jeśli kontrolujemy jakąś lokację, to możemy sobie najpierw podejrzeć żetony a potem (w akcji Aprowizacja) wybrać ten, który nas interesuje.
2. Karta "Batalion asystencyjny" - jedna z najmocniejszych w talii ukraińskiej ma wartość 1. Dlaczego? Inne mocne karty mają też dużą wartość "liczbową" - tutaj tak nie jest. Może nie powinna działać na Cytadelę?
3. Tak w ogóle układ kart jest mocno niekorzystny dla Polaków, szczególnie jeśli chodzi o wejście posiłków. Ukraińcy mają cztery karty opóźniające nadejście odsieczy, a Polacy tylko jedną, która może powyższe zanegować (w dodatku jest to mocna "3"). Balans rozgrywki częściowo równoważą lepsi polscy dowódcy (o ile oczywiście wylosujemy lepszego) i jakość wojska, ale w ostateczności najważniejsze są karty. A ich dobór jest czysto losowy. Nie lubię takich rozwiązań.
4. Wojska austro-węgierskie są tylko chromem. Przeciąganie ich na swoją stronę jest zupełnie nieopłacalne - zbyt dużo akcji to kosztuje i nie widziałem, żeby ktokolwiek to robił.
5. "Syndrom końca świata" - na to zwróciło uwagę już sporo graczy, nie tylko ja. Myślę, że prostym rozwiązaniem tego problemu byłoby wprowadzenie zasady, że na końcu gry trzeba mieć co najmniej dwa oddziały w danej lokacji, aby uzyskać za nią punkty.

Podsumowując - gra byłaby dużo lepsza gdyby ograniczyć jej losowość a zwiększyć decyzyjność. Może wprowadzić jakieś opcjonalne zasady dla bardziej doświadczonych graczy?
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Islam Gerej III
Sergent-Major
Posty: 194
Rejestracja: środa, 24 maja 2006, 17:02
Lokalizacja: Kraków - Stare Miasto
Been thanked: 4 times

Re: Semper Fidelis (Wysoki Zamek & IPN)

Post autor: Islam Gerej III »

Czołem!
Ciesze się, że gra sprawia Wam przyjemność. Odniosę się do cennych uwag Kolegi Leo.
1. Losowanie żetonów zaopatrzenia.
Merytorycznie ma to sens bo poza kilkoma przypadkami, w których wojujący wiedzieli, gdzie i czego można się spodziewać (artylerii w Rzęsnej Polskiej czy broni nieopodal kościoła św. Elżbiety), to pozostałe magazyny były prawdziwym Wallmartem ;)
Natomiast zgodzę się, że dla wytrawnych graczy dobieranie konkretnego żetonu ma wielki wpływ na planowanie następnych posunięć.
3. Tak w ogóle układ kart jest mocno niekorzystny dla Polaków, szczególnie jeśli chodzi o wejście posiłków. Ukraińcy mają cztery karty opóźniające nadejście odsieczy, a Polacy tylko jedną,
To dlatego, że to Polacy grają przede wszystkim "na odsiecz". W przypadku Ukraińców (poza przyjazdem Siczowników) ich posiłki są tylko dodatkiem. Tak więc dysproporcja musi zostać zachowana.
4. Wojska austro-węgierskie są tylko chromem
Najczęściej tak, chociaż byłem świadkiem (a nawet autorem) operacji, które zmieniały obraz na mapie po aktywacji czarno-żóltych.
. "Syndrom końca świata"
Podoba mi się pomysł z dwoma jednostkami. Pomyślę jeszcze nad dodatkowymi ograniczeniami, które zmuszałyby graczy do zachowania jako takiej ciągłości frontu na koniec a nie bazowaniu na pojedynczych, odciętych enklawach.

Bardzo chciałbym rozwijać system i jeszcze coś stworzyć na jego bazie. Na razie jednak nie mam pomysłu na wydawcę czy instytucję. Ale jakby co, to na pewno uwzględnię wszystkie Wasze uwagi i spróbuję zorganizować otwarte testy.

Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Re: Semper Fidelis (Wysoki Zamek & IPN)

Post autor: Leo »

Cieszę się, że mój pomysł odnośnie zakończenia gry Ci się spodobał. I kibicuję pracom nad kolejnymi projektami.

A co do kart odsieczy, to napisałeś, że Polacy grają "przede wszystkim na odsiecz". Trudno tak grać jak się ma nikły wpływ na termin jej wejścia. To gracz ukraiński de facto steruje wejściem odsieczy, bo ma dużo więcej kart do dyspozycji sterującej jej wejściem. Myślę, że nierzadko zdarza się, że polska odsiecz dociera w ostatniej turze gry - wtedy gra jest nie tylko już nie do wygrania, ale i jest zwyczajnie nudna.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
seba90
Carabinier
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 6 stycznia 2007, 19:24

Re: Semper Fidelis (Wysoki Zamek & IPN)

Post autor: seba90 »

Leo pisze:Cieszę się, że mój pomysł odnośnie zakończenia gry Ci się spodobał. I kibicuję pracom nad kolejnymi projektami.

A co do kart odsieczy, to napisałeś, że Polacy grają "przede wszystkim na odsiecz". Trudno tak grać jak się ma nikły wpływ na termin jej wejścia. To gracz ukraiński de facto steruje wejściem odsieczy, bo ma dużo więcej kart do dyspozycji sterującej jej wejściem. Myślę, że nierzadko zdarza się, że polska odsiecz dociera w ostatniej turze gry - wtedy gra jest nie tylko już nie do wygrania, ale i jest zwyczajnie nudna.
Grałem główny scenariusz trzy razy. Trzykrotnie odsiecz przyjechała ostatniego dnia walk... Raz wygrałem Polakami, raz było mniej więcej na remis, a dziś przegrałem ponad dwudziestoma punktami.

Karty opóźniające odsiecz są strasznie mocne, do tego bataliony wyłączające reduty w kluczowych bitwach. Wiem, że Ukraińcy historycznie powinni zniszczyć mosty i sabotować/pilnować linii kolejowych. Tyle, że historycznie tego nie zrobili ;).

Ogólnie podtrzymuję, że gra jest genialna, ale sprawa odsieczy irytuje niemiłosiernie.

Co do wydawnictwa to jest takie jedno, które teraz w zasadzie dystrybuuje Semper Fidelis i mogliby się zainteresować kolejnym takim projektem ;).
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”