Piekło okopów (Alter)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Islam Gerej III
Sergent-Major
Posty: 194
Rejestracja: środa, 24 maja 2006, 17:02
Lokalizacja: Kraków - Stare Miasto
Been thanked: 4 times

Piekło okopów (Alter)

Post autor: Islam Gerej III »

http://graniec.blogspot.com/2014/01/pie ... z-gry.html

Cześć,

pragniemy Wam zaprezentować nasz nowy planszówkowy tytuł z serii gra na rocznicę. Tym razem pracujemy nad taktycznym symulatorem walk okopowych na froncie zachodnim dla 2 graczy. Szczegóły projektu opisaliśmy w powyższym linku na naszym blogu. Tutaj chcielibyśmy posłuchać waszych opinii, obaw, sugestii...;)
Obecnie jesteśmy na etapie szlifowania zasad i przygotowywania oprawy graficznej, którą będziemy mogli się podzielić za około 2-3 tygodnie.

PIEKŁO OKOPÓW
Łukasz Wrona, Piotr Krzystek
Wydawnictwo ALTER
wiosna 2014 r.

Recenzja gry na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
Awatar użytkownika
zygfryd
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: środa, 10 maja 2006, 07:37
Lokalizacja: Motkowice
Kontakt:

Re: Piekło Okopów

Post autor: zygfryd »

"Brak więc gry, która ukazywałaby wojnę w skali mikro, z jej wymyślnymi detalami."
Nie do końca, bo jest

http://boardgamegeek.com/boardgame/8711 ... -1914-1918

Jednak nie musicie się tym przejmować, bo panów Amerykanów trudno w czymś wyprzedzić. Bardzo ciekawy pomysł, chociaż wolałbym jakieś konkretne starcie, które rzeczywiście miało miejsce. Życzę powodzenia i owocnej pracy.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2096
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 122 times

Re: Piekło Okopów

Post autor: Neoberger »

Berger
Islam Gerej III
Sergent-Major
Posty: 194
Rejestracja: środa, 24 maja 2006, 17:02
Lokalizacja: Kraków - Stare Miasto
Been thanked: 4 times

Re: Piekło Okopów

Post autor: Islam Gerej III »

Dzięki za podesłane linki - tak, widzieliśmy je wcześniej. Niemniej z co najmniej dwóch powodów nie uznaliśmy, że są podobne do naszej gry. Przede wszystkim większość z nich odnosi się do jakiś konkretnych scenariuszy i walk oraz są to gry heksowe.

Czy istnienie już gier o tematyce taktyki walki okopowej jest minusem? :) Mam nadzieję, że nie. Czego oczekiwalibyście po takiej grze lub czy w ogóle temat frontu zachodniego jest dla was atrakcyjny?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Piekło Okopów

Post autor: Raleen »

Na rocznicę myślę, że zainteresowanie będzie, ale ogólnie I wojna św. nie jest popularna. "Landships!" zostały jednak wydane już jakiś czas temu i chyba nie są łatwe do dostania. Co do nowej gry, wszystko zależy jak to zrobisz. Prawie każdy temat może być ciekawy :).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2096
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 122 times

Re: Piekło Okopów

Post autor: Neoberger »

Wydaje się, że front wschodni byłby dla Polaków ciekawszy, ale walka okopowa nie była tak rozbudowana i "atrakcyjna" jak na Zachodzie.
Więc pewnie front zachodni, ale tu target to raczej gracze na Zachodzie.

Jako miłośnik I wojny jednak nie zagram w taką grę. Bo wolę poziom operacyjny i strategiczny. Bój jest zawsze chaotyczny ;-) Ale to tylko moja opinia. Są wielbiciele gier niesłusznie nazywanych taktycznymi.
Berger
Islam Gerej III
Sergent-Major
Posty: 194
Rejestracja: środa, 24 maja 2006, 17:02
Lokalizacja: Kraków - Stare Miasto
Been thanked: 4 times

Re: Piekło Okopów

Post autor: Islam Gerej III »

Oczywiście będziemy chcieli trafić z grą do środowisk Europy Zachodniej i USA. Niemniej stawiamy na ciekawe i intuicyjne zasady (nie tak rozdrobnione jak w Landships), oddanie klimatu okopowego pola walki (m.in. w warunkach zwycięstwa), estetyczną oprawę graficzną oraz wartość edukacyjną. Do gry dołączymy osobny poradnik taktyka, który ma niewtajemniczonym przedstawić specyfikę wojny na zachodzie.

Piekło Okopów ma być lekko-średnią grą wojenną, która unikając konkretnych szczegółów (parametrów pojazdów, nazw miejscowości, numerów pułków) odzwierciedla pierwszo-wojenne pole walki.
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Piekło Okopów

Post autor: Jan1980 »

A na żetonie planujecie sylwetkę żołnierza czy oznaczenie taktyczne?
(wbrew pozorom to poważnie pytanie)
pzdr
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Islam Gerej III
Sergent-Major
Posty: 194
Rejestracja: środa, 24 maja 2006, 17:02
Lokalizacja: Kraków - Stare Miasto
Been thanked: 4 times

Re: Piekło Okopów

Post autor: Islam Gerej III »

Póki co symbol. Jeszcze się zastanawiamy nad tym, zostawiliśmy to na koniec. Nie dokopaliśmy się do taktycznych oznaczeń plutonów niestety.
A jak Wy wolicie? Jeśli chodzi o estetykę to osobiście nie jestem fanem zmniejszonych ludzików :D
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: Piekło Okopów

Post autor: Jan1980 »

Ja osobiście wolę postać żołnierza. Bardziej mogę się wczuć w grę.

A oznaczenie plutonu to chyba kropki (2-3?) - oznaczenie wielkości takie jak: I kompania, II, batalion, III pułk, X brygada itp.
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Piekło Okopów

Post autor: Raleen »

Również miałem okazję przyglądać się w Krakowie jednej z rozgrywek oraz posłuchać większej części tłumaczenia zasad i mogę podpisać się pod opinią Kpt. Bomby, że gra zapowiada się bardzo dobrze, a z punktu widzenia graczy wojennych myślę, że będzie lepsza (i ciekawsza) niż "Rok 1863".
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
pablo8019
Praefectus Castorium
Posty: 577
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:44
Lokalizacja: Markuszów

Re: Piekło Okopów

Post autor: pablo8019 »

Islam Gerej III pisze:A jak Wy wolicie? Jeśli chodzi o estetykę to osobiście nie jestem fanem zmniejszonych ludzików :D
Jeśli idzie o planszówkowe żetony to jestem w dużym stopniu tradycjonalistą, poza tym popieram tezę iż miniatury żołnierzy lub innych jednostek pomagają lepiej wczuć się w grę. A zatem ludziki! :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Piekło Okopów

Post autor: Raleen »

Jeśli chodzi o żetony - ludziki fajniejsze, choć zależy od rysownika czy rysunki będą udane.

Natomiast ja zwrócę uwagę na co innego: moim zdaniem jak piszecie tytuł, to powinien on wyglądać tak: "Piekło okopów". W języku polskim nie ma zwyczaju pisania wszystkich słów tytułu z dużej litery, tak jest w angielskim, stąd wielu osobom się to myli. Tak, że "okopów" powinno być pisane z małej litery.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Zaklinacz Kostek
Staff Sergeant
Posty: 216
Rejestracja: piątek, 30 listopada 2012, 15:52
Lokalizacja: Warszawa/Loos

Re: Piekło Okopów

Post autor: Zaklinacz Kostek »

Czy znana już jest jakaś chociaż przybliżona data premiery?
"Gassed last night, and gassed the night before
Going to get gassed tonight;
If we never get gassed anymore.
When we're gassed, were sick as we can be
For Phosgene and Mustard Gas is much too much for me."
Islam Gerej III
Sergent-Major
Posty: 194
Rejestracja: środa, 24 maja 2006, 17:02
Lokalizacja: Kraków - Stare Miasto
Been thanked: 4 times

Re: Piekło Okopów

Post autor: Islam Gerej III »

Tak - bardzo realny jest czerwiec ;)

http://www.grydlapoczatkujacych.pl/2014 ... alter.html
Tutaj zamieścili naszą zapowiedź z dwoma grafikami do Piekła Okopów ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”