Bitwa nad Wkrą 1920 (Muzeum Wojsk Lądowych)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Gracz_82
Adjudant
Been thanked: 68 times

Re: Bitwa nad Wkrą 1920 (Muzeum Wojsk Lądowych)

Post autor: Gracz_82 »

witam
Jeszcze kolejne przemyślenia dotyczące gry. Bardzo dobrze rozwiązany jest aspekt związania wroga walką, przeciwnik chcąc wyjść ze strefy kontroli wroga musi posiadać mobilniejsze oddziały bądź będzie czuł atakującego na plecach, pozwala to oddziałom mającym inicjatywę na stały nacisk i kontynuowanie natarcia. W przemyślany sposób została oddana specyfika walki w 1920 roku i rola kawalerii oraz samochodów pancernych, te mobilniejsze przenikają w strefach kontroli wroga i mogą okrążyć oddziały piechoty; wykorzystał to Ryszard i z powodzeniem zadawał mi straty w odwrotach przez strefy kontroli wroga. Gra jest bardzo manewrowa i trzeba zważać na każdy ruch, brak sowieckiej kawalerii w grze jest wyraźnie odczuwalny, Polacy natomiast mobilnymi jednostkami w pierwszych etapach mogą osłaniać i unikać walki.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 4272 times
Been thanked: 2704 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Wydaje mi się, że tabela walki i zasady w większości premiują atakującego, jak to bywa w niejednej grze. Widać to po rozkładzie rezultatów walki. Na korzyść obrońcy działa zasada, że niezaatakowane jednostki w strefie kontroli dają ujemny modyfikator do ataku, gdy nacieramy na inne jednostki. Poza tym jednak zbyt wielu atutów obrońca nie ma na swoją korzyść w ramach mechaniki gry. Michał też trochę o tym pisał. Dobre wyważenie między możliwościami atakującego i obrońcy to moim zdaniem jedna z ważniejszych rzeczy w grach.

Zastanowiła mnie jeszcze taka rzecz. Nie wiem jak to wyglądało od strony historycznej, ale czy Sowieci rzeczywiście nie mieli na tym odcinku np. żadnych samochodów pancernych? O lotnictwo nie pytam, bo o tym kiedyś czytałem, że w wyniku rewolucji zostało ono w znacznej mierze rozwalone (trochę jak z flotą francuską po rewolucji w 1789).

Odnośnie przebiegu rozgrywki, być może na początku Michał zbyt mało cisnął, ale przy tak nakreślonych warunkach zwycięstwa, jeśli gra ma być zbalansowana, Polacy co do zasady powinni przeważać, więc jeśli w innych rozgrywkach dało się ich spychać do Modlina, to znowu jest przechył w drugą stronę. Z tego co rozumiem raczej jest kwestia tego, że odnieśli zbyt duży sukces niż, że w ogóle?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Has thanked: 2339 times
Been thanked: 3035 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Nie spotkałem się z informacją o bolszewickich bronieawtomobilach w tej część frontu. Co do wyważenia gry to efekt ataku jest jak najbardziej zamierzony. Obydwie strony nie przepadały za obroną. No a obszar jest praktycznie płaski i prawie bezleśny. Gładki niech się pochwali jak mnie ogrywał bolszewikami.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot

Zamierzam znowu zagrać z Bartkiem albo Michałem. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 4272 times
Been thanked: 2704 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

My też szykujemy się powoli do kolejnej rozgrywki, myślałem nawet, że może w Muszynie uda się zagrać.

Co do broni technicznych i ich uwzględnienia w grze - rzeczywiście rzuca się to w oczy. Nie wiem jak to było po stronie sowieckiej, stąd pytałem. Ogólnie to na pierwszy rzut oka daje to takie stereotypowe wrażenie co do Sowietów, którzy praktycznie nic innego nie mają poza piechotą i kawalerią, a u nas to i pociągi pancerne, i samochody pancerne, i czołgi, i samoloty. O flotylli rzecznej już nie wspominam.

Od strony realistycznej można jeszcze taki zarzut postawić, że te jednostki techniczne są bardzo małe liczebnie (zwłaszcza samochody pancerne), a w grze można blokować nimi dość duże liczebnie oddziały sowieckie. Nie mają co prawda strefy kontroli (i słusznie), ale w praktyce dobrze umieszczone przy otaczaniu często blokują to ostatnie wolne pole i to załatwia sprawę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Clarin
Chasseur
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Post autor: Clarin »

Moje rozwiązanie problemu kolorów żetonów. Polacy w niebieskim, Bolszewicy w czerwonym. Wydrukowane w 3D.

Obrazek
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot

Ostatnia moja gra, w której się tak bawię w kolory. W grze salomonskiej żetony są już w kolorach wyraźnie odcinających się od siebie i od tła.
Follow me!
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”