Trzecie Powstanie. 1921 (Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 4142 times
Been thanked: 2654 times
Kontakt:

Trzecie Powstanie. 1921 (Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej)

Post autor: Raleen »

Gra została wydana w 2021 roku przez naszych kolegów ze stowarzyszenia Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej. Autorami są Marek Piwoński i Łukasz Wrona. Tytuł ukazał się dzięki dotacjom ze środków publicznych, w związku z tym nie znajdował się nigdy i nie znajduje się w komercyjnej sprzedaży. Gra została wyprodukowana w 500 egzemplarzach i bezpłatnie rozdystrybuowanych wśród szkół, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i klubów wykorzystujących gry do działań dydaktycznych.

Profil gry na BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/346 ... -powstanie

Z tego co wiem obecnie dostępna jest dla chętnych wersja print and play.

Tak się składa, że posiadam oryginalny egzemplarz w ramach naszego klubu Strategos.

Ostatnio graliśmy z Krystianem kilka partii. Początkowo wypadało różnie, ale teraz jak jesteśmy trochę ograni, trzy ostatnie rozgrywki wygrali Polacy (zmienialiśmy się stronami, więc to nie wynika raczej z tego, że ktoś gra lepiej, a ktoś gorzej). Na pewno Niemcami też da się wygrać i nie jesteśmy jeszcze tak bardzo ograni, aczkolwiek zastanawiam się trochę nad balansem. Z tego co zaobserwowałem Niemcy mogą mieć w środkowej fazie rozgrywki opcję wygrania dzięki sympatii Ententy (tam jest jedna karta specjalna pozwalająca przesunąć sympatie Ententy o 2 pola na stronę niemiecką) i może to jest tak naprawdę główna opcja dla nich, mimo że krótszy tor Ententy po stronie polskiej sugeruje, że to powinna być droga do zwycięstwa dla Polaków.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Cesarz
Caporal-Fourrier
Has thanked: 46 times
Been thanked: 57 times

Re: Trzecie Powstanie. 1921 (Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej)

Post autor: Cesarz »

Gra godna uwagi, ponieważ nie jest schematyczna i daje obu stronom sporo możliwości, choć może bardziej premiuje Polaków (ku pokrzepieniu serc), zwłaszcza dając im sporą przewagę na początku poprzez rozstawienie początkowe, w którym polskie siły są liczniejsze i bardziej skupione, niemieckie zaś mniej liczne i rozrzucone na planszy. Jednakże Niemcy mają Freikorps i większe siły niż Polacy.
Ważne w tej grze jest, aby właściwie wykorzystać karty specjalne (można ich użyć tylko raz w ciągu rozgrywki) i umiejętnie wprowadzać posiłki, a także kontrolować sympatię Ententy. Mimo, że gra jest mała i zasady można wytłumaczyć w 15 minut, to ma parę smaczków i może stanowić miły przerywnik między większymi rozgrywkami.
Pliki do wersji print and play są po tym linkiem:
https://pospoliteruszenie.net/powstanie/
Z tego co zauważyłem, jeśli Niemcy nie zadadzą Polakom dużych strat na początku, to potem zazwyczaj są w dużych opałach, za to jeśli Niemcy dobrze wykorzystają kartę "Ogłoszenie rozejmu" mogą nawet wygrać dyplomatycznie, dlatego ważne jest dla obu stron aby zagrywać karty, które przesuwają znacznik sympatii Ententy w swoją stronę.
"Stu marnych żołnierzy znaczy mniej niż dwudziestu wyborowych, zjedzą zaś oni pięć razy więcej"

Maksyma generała Bonapartego, o której (na swoje nieszczęście) zapomniał cesarz Napoleon I
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Has thanked: 2261 times
Been thanked: 2971 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Historycznie tak było, że polskie zielone ludziki zmobilizowały się wcześniej na obszarze, na którym Niemcy nie mogli mieć sił zbrojnych. Z tą sympatią Ententy to jak w 1863 z prestiżem. Sztuczna konstrukcja. Sympatię były oczywiste. Co najwyżej Stany można było rozgrywać.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

To znaczy po której stronie była Twoim zdaniem sympatia Ententy? Mnie się wydawało, że Francuzi raczej nam sprzyjali, a Anglicy Niemcom.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Has thanked: 2261 times
Been thanked: 2971 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Raleen pisze: niedziela, 2 czerwca 2024, 16:06 To znaczy po której stronie była Twoim zdaniem sympatia Ententy? Mnie się wydawało, że Francuzi raczej nam sprzyjali, a Anglicy Niemcom.
Tak było. Czyli to nie kwestia sympatii, a wpływów. Francuzi mieli największe. Włosi się nie liczyli, Japonia bardzo chyba nie była zainteresowana. Stany się wycofały rakiem, nawet Traktatu Wersalskiego nie ratyfikowały. Francuzi wspierali materialnie powstańców w sposób mało zawoalowany.

Dodam, że zmiana "sympatii" była raczej niemożliwa. Francuzi dążyli do osłabienia Niemiec, Brytyjczycy do nieosłabiania, by istniała kontynentalna przeciwwagą dla Francji. Poza tym Niemcy bez GOP były mniej wypłacalne, a chodziło przecież o kontrybucje wersalskie.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Sapieha
Chasseur
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Post autor: Sapieha »

Mam tę grę (Poznań :) ) ale niestety jeszcze nie miałem okazji zagrać. Ale dobrze poczytać o jej plusach i minusach (?).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Znów trochę pograliśmy (trzeba trenować przed turniejem na XX Galicyjskich Manewrach Strategów w Muszynie ;)) i okazuje się, że jak się trochę pokombinuje Niemcami, to gra nie jest taka "patriotyczna". Poprzednio przyznam, że poważnie bałem się o balans. Szczegółów póki co nie będę zdradzał, w każdym razie jeśli kogoś na początku nachodziły podobne wątpliwości co mnie, to chciałem powiedzieć, że Niemcami też jak najbardziej da się wygrać.

Przy okazji naszła mnie taka ogólniejsza refleksja: bardzo prosta, szybka gra edukacyjna, krótkie i proste przepisy, jestem doświadczonym graczem - a mimo tego wszystkiego, gdybym nie zagrał kilka razy, to znaczy nie ograł jej, na podstawie samej suchej, teoretycznej analizy miałbym zupełnie fałszywy obraz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”