Konkurs historyczny Strategosa (IV edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Brawo clown
ten nieslawny wyczyn to dzielo Arkana - zastzrelonego w 2000 w niewyjasnionych okolicznosciach (prawdopodobnie z zemsty)

nota bene za pieniadze z przestepczej dzialanosci oddzial byl wyposazony lepiej niz liniowe odzialy Serbskie
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

To ja pomyślę nad pytaniem do jutra rana (literaturę muszę sprawdzić :P), a może ktoś w międzyczasie zada pytanie ok :?:
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

clown pisze:a może ktoś w międzyczasie zada pytanie ok
Poczekamy :)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

Historia kołem się toczy jak mawiają nasi dziadkowie czy rodzice i wiele w tych słowach jest prawdy. Technika militarna i wojskowa opiera się na zdobyczach wypracowanych w czasach nierzadko zamierzchłych i tejże "zdobyczy" pytanie będzie tyczyć.
Współczesna taktyka działań piechoty opiera się (między innymi) o działających w parze dwóch ludzi (strzelec wyborowy - obserwator, cekaemista - pomocnik, dwaj żołnierze piechoty), którzy współpracują ze sobą na polu walki, osłaniając jeden drugiego, albo w ten czy inny sposób sobie pomagając.
Pytania moi drodzy Forumowicze są proste:
- jak nazywa się obecnie ten system :?:
- skąd wzięła się koncepcja tegoż systemu :?:
Znane są dwie wersje tejże koncepcji i dlatego aby odpowiedź była pełna proszę o podanie obydwu.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Prosimy o podpowiedz bo czas mija.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

Przepraszam za brak odzewu, ale padł mi komp i pozostaje mi tylko ten w pracy :( podpowiedź - z angielskiego ten system oznacza system "kolegów". Myślę, że teraz będzie łatwiej :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

ostatnia podpowiedź - oba wzorce są z czasów starożytnych i dotyczą w części ekhm :)pewnej obecnie lansowanej modzie na marsze wolności pewnej grupy dyskryminowanych (ich zdaniem) osób.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

Podam prawidłowe odpowiedzi, bo chyba przesadziłem z pytaniem :P
- buddy system:
http://en.wikipedia.org/wiki/Buddy_system
Natomiast wzorce pochodzą z armii rzymskiej, (źródło: "Legiony Cezara" Stephen Dando - Collins) gdzie tolerowano homoseksualizm pomiędzy żołnierzami w przeświadczeniu, że kochankowie będą walczyli z większym zaangażowaniem mając obok siebie "umiłowaną" istotę.
Drugi wzorzec nasunął mi się w czasie poszukiwania informacji o Świętym Zastępie z Kartaginy, gdzie znalazłem Święty Zastęp tebański, który tworzyło podobno 150 par kochanków, którzy mieli niejako walczyć bardziej zaciekle. I informacja o tymże "oddziale":
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C ... ast%C4%99p
pisał też o nim Plutarch
To ja już może więcej pytań nie zadam :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

No co do tych par kochanków to rzeczywiście po ostatniej podpowiedzi można było zgadnąć bez kłopotu.

Cóż, skoro odpowiedź nie padła, niech nowa osoba zada pytanie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Futrzaty
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 2 października 2006, 20:36
Lokalizacja: Varsowia
Kontakt:

Post autor: Futrzaty »

No to może ja.

Pewien układ międzypaństwowy - a własciwie to podział stref wpływów - negocjowano przez kilkanaście dni , ale pewni autorzy na skutek pewnej pomyłki pisali , że rozmowy trwały tylko dzień. Wszytko to odbywało się w dosc specyficznych okolicznościach .
A wiec pytanie - co to za układ , kto negocjował , gdzie , co to za okolicznośći , z czego wynikała pomyłka ??
Ps:Pierwsze 4 pytania sa wręcz banalne . Gdy tylko złapie sie którykolwiek element pozostaółe stają się oczywiste- wiec decydująca bedzie odpowiedz na pytanie o przyczyny pomyłki.
Czesanie futra jest fajne i ciekawe, bo jest ciekawe i fajne.
Awatar użytkownika
Futrzaty
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 2 października 2006, 20:36
Lokalizacja: Varsowia
Kontakt:

Post autor: Futrzaty »

Podpowiadamy:
w wyniku układu kosztem jednego państwa powstał inny półsuwerenny byt, który kontynuował tradycje innej potęgi w tym rejonie a która kikadziesiąt lat wcześniej straciła na znaczeniu m.in przez działania jednej z układajacych się stron. Jak sie twierdzi fakt okrojenia pierwszego państwa uratował je od "całkowietego" unicestwienia. Oba te państwa pozostały w strefie wpływów aktualnie silniejszego , zaś rozmowy odbywały się na granicy nowoustanowionych stref wpływów - granicy okrojonego państwa i tego aktualnie słabszego .
Czesanie futra jest fajne i ciekawe, bo jest ciekawe i fajne.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Pasuje do lipcowych porozumień z 1807 roku w Tylży. Kto tam był to jasne ale o pomyłce nic nie wiem. :wall: Może jeszcze gdzieś to znajdę.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Futrzaty
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 2 października 2006, 20:36
Lokalizacja: Varsowia
Kontakt:

Post autor: Futrzaty »

:jupi: - szukajcie wiec dalej.
Czesanie futra jest fajne i ciekawe, bo jest ciekawe i fajne.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post autor: clown »

Myślę że pomyłka wynikała z różnic kalendarzowych. W Rosji używano kalendarza juliańskiego, a we Francji i innych państwach nieprawosławnych kalendarza gregoriańskiego.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Futrzaty
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 2 października 2006, 20:36
Lokalizacja: Varsowia
Kontakt:

Post autor: Futrzaty »

Zgadza się. Rozmowy trwały 13 dni - i to było akurat tyle ile wtedy wynosiła ta róznica. Niktórzy historycy podobno zapominali o tej róznicy przy korzystaniu ze źródeł i wychodziły takie kwiatki jak jednodniowe rozmowy.
Czesanie futra jest fajne i ciekawe, bo jest ciekawe i fajne.
Zablokowany

Wróć do „Konkursy historyczne”