Konkurs historyczny Strategosa (IV edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Zablokowany
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post autor: clown » środa, 15 października 2008, 13:25

Podam prawidłowe odpowiedzi, bo chyba przesadziłem z pytaniem :P
- buddy system:
http://en.wikipedia.org/wiki/Buddy_system
Natomiast wzorce pochodzą z armii rzymskiej, (źródło: "Legiony Cezara" Stephen Dando - Collins) gdzie tolerowano homoseksualizm pomiędzy żołnierzami w przeświadczeniu, że kochankowie będą walczyli z większym zaangażowaniem mając obok siebie "umiłowaną" istotę.
Drugi wzorzec nasunął mi się w czasie poszukiwania informacji o Świętym Zastępie z Kartaginy, gdzie znalazłem Święty Zastęp tebański, który tworzyło podobno 150 par kochanków, którzy mieli niejako walczyć bardziej zaciekle. I informacja o tymże "oddziale":
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C ... ast%C4%99p
pisał też o nim Plutarch
To ja już może więcej pytań nie zadam :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Has thanked: 240 times
Been thanked: 152 times
Kontakt:

Post autor: Raleen » środa, 15 października 2008, 13:52

No co do tych par kochanków to rzeczywiście po ostatniej podpowiedzi można było zgadnąć bez kłopotu.

Cóż, skoro odpowiedź nie padła, niech nowa osoba zada pytanie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Futrzaty
Sergent-Major
Kontakt:

Post autor: Futrzaty » środa, 15 października 2008, 14:21

No to może ja.

Pewien układ międzypaństwowy - a własciwie to podział stref wpływów - negocjowano przez kilkanaście dni , ale pewni autorzy na skutek pewnej pomyłki pisali , że rozmowy trwały tylko dzień. Wszytko to odbywało się w dosc specyficznych okolicznościach .
A wiec pytanie - co to za układ , kto negocjował , gdzie , co to za okolicznośći , z czego wynikała pomyłka ??
Ps:Pierwsze 4 pytania sa wręcz banalne . Gdy tylko złapie sie którykolwiek element pozostaółe stają się oczywiste- wiec decydująca bedzie odpowiedz na pytanie o przyczyny pomyłki.
Czesanie futra jest fajne i ciekawe, bo jest ciekawe i fajne.
Awatar użytkownika
Futrzaty
Sergent-Major
Kontakt:

Post autor: Futrzaty » czwartek, 16 października 2008, 08:38

Podpowiadamy:
w wyniku układu kosztem jednego państwa powstał inny półsuwerenny byt, który kontynuował tradycje innej potęgi w tym rejonie a która kikadziesiąt lat wcześniej straciła na znaczeniu m.in przez działania jednej z układajacych się stron. Jak sie twierdzi fakt okrojenia pierwszego państwa uratował je od "całkowietego" unicestwienia. Oba te państwa pozostały w strefie wpływów aktualnie silniejszego , zaś rozmowy odbywały się na granicy nowoustanowionych stref wpływów - granicy okrojonego państwa i tego aktualnie słabszego .
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni

Post autor: cdc9 » czwartek, 16 października 2008, 13:11

Pasuje do lipcowych porozumień z 1807 roku w Tylży. Kto tam był to jasne ale o pomyłce nic nie wiem. :wall: Może jeszcze gdzieś to znajdę.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Futrzaty
Sergent-Major
Kontakt:

Post autor: Futrzaty » czwartek, 16 października 2008, 13:27

:jupi: - szukajcie wiec dalej.
Awatar użytkownika
clown

Post autor: clown » czwartek, 16 października 2008, 15:03

Myślę że pomyłka wynikała z różnic kalendarzowych. W Rosji używano kalendarza juliańskiego, a we Francji i innych państwach nieprawosławnych kalendarza gregoriańskiego.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Futrzaty
Sergent-Major
Kontakt:

Post autor: Futrzaty » czwartek, 16 października 2008, 15:19

Zgadza się. Rozmowy trwały 13 dni - i to było akurat tyle ile wtedy wynosiła ta róznica. Niktórzy historycy podobno zapominali o tej róznicy przy korzystaniu ze źródeł i wychodziły takie kwiatki jak jednodniowe rozmowy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Post autor: Raleen » poniedziałek, 20 października 2008, 14:26

Coś stanęliście Panowie. Clown zadaj pytanie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
clown

Post autor: clown » poniedziałek, 20 października 2008, 15:03

ja muszę do literatury zajrzeć bo pytanie będzie trochę obrazkowe :) jutro rano zadam
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Kontakt:

Post autor: Raleen » poniedziałek, 27 października 2008, 14:17

Dobra, co prawda nie ja tu jestem strażnikiem konkursu, ale chciałem zauważyć, że przejściowo znowu nam stanął. Jak clown nie zada dziś pytania, proponuję, by zadał je ktoś inny.

Awatar użytkownika
Strategos
Censor

Post autor: Strategos » wtorek, 28 października 2008, 11:02

Ok.Prościutkie :).
Europa .
Współcześni uważali ją za obcego pochodzenia ,wielką intrygantkę realizującą przy pomocy swoich 3 synów realpolitik w najbardziej bezwzględnym ( klasycznym już dziś) wydaniu . Obecnie historycy ,co zaskakujące,twierdzą iż celem jej działań było unikanie przemocy , wojny a nawet ratowanie tolerancji w kraju oraz że jej zręczność pozwoliła zapewnić jedność państwa w okresie zaciekłych walk wewnętrznych .

O kogo chodzi ?
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni

Post autor: cdc9 » wtorek, 28 października 2008, 11:58

Katarzyna Medycejska ?

Awatar użytkownika
Strategos
Censor

Post autor: Strategos » wtorek, 28 października 2008, 13:38

Oczywiście :) , Caterina de' Medici

Pytaj !
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni

Post autor: cdc9 » wtorek, 28 października 2008, 15:30

To też łatwe.
Historia regionalna. :rotfl:
Bardzo znany niemiecki dowódca, z czasów II WŚ, miał wiele wspólnego z regionem kujawsko-pomorskim. Urodził się on w mieście położonym czterdzieści parę kilometrów na północny-wschód od Bydgoszczy, a za swe zasługi dostał on, od Hitlera, majątek położony pięćdziesiąt parę kilometrów na południowy - wschód od mojego miasta. W tym majątku zastała go zresztą informacja o 20 lipca 1944 roku.
Kim jest bohater zagadki ?

PS. To naprawdę znana postać. W swej działalności z pewnością nowator i inicjator przemian/reform.
Ostatnio zmieniony wtorek, 28 października 2008, 15:34 przez cdc9, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany

Wróć do „Konkursy historyczne”