Konkurs historyczny Strategosa (III edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Awatar użytkownika
Futrzaty
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 2 października 2006, 20:36
Lokalizacja: Varsowia
Kontakt:

Post autor: Futrzaty »

Ale ja nie wiem o co może chodzić......

Wszystko łączy spora odległość....i ostateczne niepowodzenie mimo sporych nadzieji.
Czesanie futra jest fajne i ciekawe, bo jest ciekawe i fajne.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Spora odległość to doskonały trop! Właśnie ona spowodowała, że wszystkie te operacje (odbyte i planowane) miały charakter taki, a nie inny. W przypadku nalotu na Schweinfurt/Regensburg co prawda tylko częściowo, ale też.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Dobra, nie będę przeciągał. Jak wspomniałem, Futrzasty już za pierwszym podejściem prawidłowo zidentyfikował problem:
Futrzaty pisze:- lotniska w Wielkopolsce - rozbudowywaliśmy bo Francja obiecała , że bedzie bombardowała Rzeszę swoimi bombowcami co to miały po misji do nas przylecieć, zatankowac i sie uzbroć i na kolejne bombardowanie ale z ladowaniem za Renem już
Natomiast nie uogólnił. Chodziło mi o tzw. operacje wahadłowe, które przy dużej odległości od celu oraz ograniczonym zasięgu i udźwigu bombowców, pozwalały na rażenie bardzo dalekich celów, na dodatek w czasie lotu w obu kierunkach.
1. Projekty przedwrześniowe opisałeś bezbłędnie.
2. Podwójne uderzenie na Schweinfurt (zakłady łożysk kulkowych) i Ratyzbonę 17 sierpnia 1943 r. wykonały dwie formacje 8 Armii Powietrznej USA, z których jedna po zrzuceniu bomb nad Alpami i Morzem Śródziemnym poleciała na lotniska w północnej Afryce.
3. Operacja "Frantic" (mogłem napisać o skojarzeniu z filmem Polańskiego! :wink: ), czyli zrzut zaopatrzenia dla powstańców warszawskich 18 września 1944 r. przez setkę B-17 z 8 Armii również nastąpił w ramach operacji wahadłowych. Stalin w końcu wyraził zgodę na lądowanie Amerykanów na swoim terytorium.
4. Operacje wahadłowe 15 Armii Powietrznej z Włoch w 1944 r. odbywały się z wykorzystaniem sowieckiego węzła lotnisk w rejonie Połtawy.

Futrzasty, kombinowałeś prawidłowo, nie postawiłeś tylko kropki nad "i". Pytaj zatem!
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

OK, pytanie rozstrzygnęło się, czyli zgodnie z zapadłymi pewien czas temu ustaleniami tym pytaniem kończymy 3 edycję konkursu, bo przekroczyliśmy już 200 stron w tym temacie i zaczynamy nową 4 edycję. Futrzaty w związku z tym, że dobrze odpowiedział na ostatnie pytanie, będzie miał zaszczyt rozpocząć.

I tak 3 edycja Konkursu przechodzi do historii :) . Zamykam.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Konkursy historyczne”