Konkurs historyczny Strategosa (III edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 78 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

Wojna o Gran Chaco - Boliwia i Paragwaj 1932-35.

Boliwia została pokonana, a jakiś czas po wojnie okazało się, ze ropy naftowej (o którą toczyła się wojna, bo podobno miały tam znajdować się jej złoża) praktycznie wcale tam nie było :D

Wracając do nasze starej, świeckiej tradycji :wink: (wybacz, Strategosie!) napisałbym, że "pytanie było banalne" :D
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10558
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2095 times
Been thanked: 2825 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Niech żyje nam Tow. Józef Wissarionowicz!!!

Niestety holenderska admiralicja o takiej wojnie nigdy nie słyszała, stąd nawet by mi do łba nie przyszło, ze chodzić może o czołgi i lotnictwo oraz o Rosjan i Niemca.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Darth Stalin pisze:Wojna o Gran Chaco - Boliwia i Paragwaj 1932-35.

Boliwia została pokonana, a jakiś czas po wojnie okazało się, ze ropy naftowej (o którą toczyła się wojna, bo podobno miały tam znajdować się jej złoża) praktycznie wcale tam nie było :D
Brawo Darth! Prosimy o pytanie!
Dla zainteresowanych - Boliwia używała Vicersów E. Boliwię wspomagała czeska misja wojskowa, zaś Paragwaj - włoska. :shock:
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Darth Simba
Sous-lieutenant
Posty: 373
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:46
Lokalizacja: Przasnysz
Been thanked: 3 times

Post autor: Darth Simba »

Zacne pytanie, zacne....
O 3-ej w nocy rozszyfrowałem zagadkę :P Początkowo błądziłem myślami wcześniej, i w zupełnie innym rejonie świata.

Żeby uzupełnić:
szef sztabu Boliwijczyków to gen. Hans Kundt, weteran I Wojny, zaś Paragwajczycy mieli za doradców dwóch byłych carskich generałów, Biełajewa, drugiego nie znalazłem.

Zaczaję się ja na ten konkurs ;)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10558
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2095 times
Been thanked: 2825 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Drugi z generałów eks carskich nazywał się Ern.
Co ciekawe po działaniach Kundta widac, ze chyba pił sznapsa z Guderianem - tanki i haubice mu w głowie.
Tak czy inaczej czapka z głowy zarówno wobec autora zagadki jak i tego, kto odgadł.
Respekt!!!
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 78 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

Moje pytanie powinno być łatwe, szczególnie, gdy ktoś wejdzie na pokrętne ścieżki mego umysłu... :twisted: :D

W bieżącym roku przypada okrągła rocznica podpisania dwustronnej umowy między RP a pewnym państwem - do dzisiaj zresztą obowiązującej, będącej tym samym najdłużej obowiązująca umową międzynarodową zawartą przesz RP. Co ciekawe, umowy tej nie podpisano ani w stolicy RP, ani w stolicy tegoż państwa, tylko w stolicy państwa trzeciego. Ba, co więcej, poseł tegop państwa akredytowany w Polsce nie rezydował w warszawie, tylko zupełnie gdzie indziej.

Pytanie:
:arrow: z kim została zawarta ta umowa?
:arrow: o jakie miasta chodzi? [miasto podpisania tej umowy oraz miasto-rezydencja posła tegoż panstwa].

W razie problemów podam podpowiedzi, ale moga być one rownie pokrętne, co samo pytanie :D :twisted:

PS.: proszę się nie sugerować tą "pokrętnością" - pytanie w istocie jest raczej proste, jak napisałem na początku, ale że dzisiaj o 23.30 w TVN leci "Dark City" to wpadłem w stosowny nastrój :lol:
alensztajner
Caporal
Posty: 59
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 19:56
Lokalizacja: Płock\Olsztyn

Post autor: alensztajner »

Odpowiem na oba pytania łącznie: NIEWIEM :wink:

A może Turcja i Wiedeń.
Awatar użytkownika
J E Y T
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2006, 21:06
Lokalizacja: Kobyłka city

Post autor: J E Y T »

Nie wiem czemu (nie wiem, gdzie był podpisany i przez kogo) ale zdaje mi się że chodzi tu o umowę Polski i Watykanu (konkordat?) - ale to jest strzał z zamkniętymi oczami :D

P.S. Co do podpowiedzi to najchętniej bym wiedział o jaką RP chodzi (II, III, czy może IV? ;) )
"Nikt Cię nie broni Polsko
Gdy wokół głodne psy
Upokorzony naród
Cierpienie, nędza, łzy!"
Awatar użytkownika
Futrzaty
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 2 października 2006, 20:36
Lokalizacja: Varsowia
Kontakt:

Post autor: Futrzaty »

Nie trzeba znać pokrętnego toku twojego myślenia a jedynie to gdzie takie rzeczy mogłeś wyczytać . No to tak :

Polska - Afganistan ; traktat nosił ( i nosi caly czas ) nazwę : "Traktat Przyjaźni pomiędzy Najjaśniejszą Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Afganistańskiem" a podpisano go w 1927 - i obowiązuje podobno do dziś bo po prostu treść jest tak ogólna, że nie przeszkadzała żadnej z zainteresowanych stron.

Podpisano go w dzisiejszej Ankarze ówczesnej Angorze .

A co do miasta gdzie sobie owy przedstawiciel Afganistanu siedział : Paryż, 57 Avenue Henri Martin
Czesanie futra jest fajne i ciekawe, bo jest ciekawe i fajne.
alensztajner
Caporal
Posty: 59
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 19:56
Lokalizacja: Płock\Olsztyn

Post autor: alensztajner »

A gdzie to wyczytał :?: Przy następnej rozgrywce na pewno go o to zaczepię.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10558
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2095 times
Been thanked: 2825 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Futrzaty pisze:Nie trzeba znać pokrętnego toku twojego myślenia a jedynie to gdzie takie rzeczy mogłeś wyczytać . No to tak :
Brawo, rewelacyjny komentarz.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 78 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

Nic nie jest takie, jakim się wydaje :D A moje pokręcone myślenie doprowadziło mnie do miejsca, gdzie to wyczytałem :P

Jasna sprawa, Futrzaty, że masz rację :!:

BTW: Futrzaty, czy my się przypadkiem nie znamy stamtąd? Czy może to tylko przypadkowy zbieg okoliczności? :wink: :D

A swoją drogą to "tam" sporo rzeczy można wyczytać - czasami jeszcze bardziej zakręconych :!: :idea:
Awatar użytkownika
Futrzaty
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 2 października 2006, 20:36
Lokalizacja: Varsowia
Kontakt:

Post autor: Futrzaty »

Zacznę od pytania :
Należały do nielicznej grupy okrętów , wybudowanych w krajach nie będących światowymi mocarstwami . Pierwszy pozostał w służbie prawie 40 lat i został z niej wycofany jako ostatni okręt tej kategorii . Drugiemu przypadło w udziale zostać pierwszym , który został zatopiony . O jakkie okręty chodzi ??


A teraz reszta :
A gdzie to wyczytał ?
Ja wiem i on wie......i admin naszego forum też pewnie wie :D :D
Przy następnej rozgrywce na pewno go o to zaczepię.
To nie jest tajemnica.....jak zapytasz to powiem .
Brawo, rewelacyjny komentarz.
Dziękuję....jeśli dobrze mi się zdaje , to kolega w owym miejscu tez figuruje jako Zulu Gula .
Futrzaty, czy my się przypadkiem nie znamy stamtąd?
Znamy . I abyś nie miał wątpliwosci - "tam" też mam mordke dzikiego kota w avatarze......wiem , że już wiesz na 1000% o co chodzi , ale jak popatrzysz w tamten podpis to zobaczysz takie coś :
....- Futrzaty - Śierściuch - Maruda - Piękniś - Zapchlok Miałkujący...to wszystko JA
....a jak jeszcze popatrzysz na naramiennik i opis rangi to bedziesz juz pewny na 10000% , że gadasz z ta sama osobą .........Płock fajne miasto :D

Ps : podpowiedzi od jutra.....
Czesanie futra jest fajne i ciekawe, bo jest ciekawe i fajne.
Awatar użytkownika
toldo
Kapitan
Posty: 803
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 23:36
Lokalizacja: Zduny

Post autor: toldo »

U-boot?
Awatar użytkownika
Futrzaty
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 2 października 2006, 20:36
Lokalizacja: Varsowia
Kontakt:

Post autor: Futrzaty »

Ale co U-boot???? Czy go zatopił ??? Nie powiem - wieczorkiem zaczyna podpowiadac a nie wcześniej .
Czesanie futra jest fajne i ciekawe, bo jest ciekawe i fajne.
Zablokowany

Wróć do „Konkursy historyczne”