Konkurs historyczny Strategosa (III edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Awatar użytkownika
bert04
Sergent-Major
Posty: 182
Rejestracja: piątek, 4 maja 2007, 00:23

Post autor: bert04 »

kadrinazi, znowu byłeś o minutę wolniejszy, poza tym strzelałeś za daleko. O ile granatowa kurtka jeszcze jakoś przejdzie, to latanie w CZERWONYCH portkach na polu bitwy jest czystym zaproszeniem "zastrzel mnie".

Krahmer, chociaż nie podałeś koloru, byłeś dwukrotnie :lol: szybszy, więc Twoja kolej.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Strzelałem, bo idę zaraz w kimę i nie chciało mi się szukać, a nie pamiętałem o tych nieszczęsnych spodniach.
Kontakt tylko na maila
Krahmer
Adjudant
Posty: 258
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:25
Lokalizacja: Posen

Post autor: Krahmer »

Kto jako pierwszy przed I wojną św. (w zasadzie pod koniec XIX wieku) wysunął tezę, że z powodu rozwoju technicznego i pojawiania się nowych wynalazków przyszła wojna będzie długotrwała i wyczerpująca?
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

W 1889 r. Francuz Emil Mayer napisał, że nowe wynalazki (chodziło mu głównie o materiały wybuchowe) wyeliminują mobilność wojsk na polu bitwy, a tym samym dadzą przewagę działaniom defensywnym. Z tego wywodził wniosek, że przyszła wojna będzie długotrwała.

Szerzej omawiał kwestię następnej wojny Jan Bloch (bankier i przedsiębiorca kolejowy z Warszawy) w 1898 r. Twierdził on, że rozwój broni doprowadzi do sytuacji, w której wojna zamieniłaby się w długotrwałą rzeź, a ta nie może doprowadzić do zwycięstwa. Nie wykluczając wybuchu wojny między mocarstwami, uważał ją jednak za nieprawdopodobną, gdyż stałaby się ona zbiorowym samobójstwem walczących państw.

Jeszcze a propos francuskich czerwonych spodni przypomnę jeden z moich ulubionych cytatów:

"Le pantalon rouge c'est la France!" (były minister wojny Etienne w czasie debaty parlamentarnej, 1912).
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Krahmer
Adjudant
Posty: 258
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:25
Lokalizacja: Posen

Post autor: Krahmer »

Zgadza się. Twoja kolej Andy.
Awatar użytkownika
bert04
Sergent-Major
Posty: 182
Rejestracja: piątek, 4 maja 2007, 00:23

Post autor: bert04 »

Andy pisze:"Le pantalon rouge c'est la France!" (były minister wojny Etienne w czasie debaty parlamentarnej, 1912).
Jeśli się nie mylę co do daty, to zmienili "pantalony" dopiero w 1916r.!

Ach, ci Francuzi...

W kwestii pytania, to przed 1914 roku wygrywał ten, kto szybciej zmobilizował masowe wojska i przetransportował je nad granicę. Tak na przykład jeszcze w wojnie niemiecko-francuskiej w 1870.
Do 1914 jednak wszystkie niemal państwa europejskie podciągnęły się w dziedzinie błyskawicznej masowej mobilizacji i dlatego znalazły się jednocześnie na granicach. Po wyeliminowaniu elementu zaskoczenia zaczęły działać znane z literatury poświęconej tym zagadnieniom zasady.

To nie była oczywiście odpowiedź (ta już była), ja tylko taki ogólny komentarz.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

bert04 pisze:Jeśli się nie mylę co do daty, to zmienili "pantalony" dopiero w 1916r.!
Na szczęście szaleństwo nie trwało tak długo - o ile dobrze pamiętam już w 1914 roku pozbyto się tego symbolu Francji. Zresztą nic dziwnego, skoro w samym sierpniu tego roku zginęło ponad 200.000 Francuzów!

A teraz pytanie. Franciszek Skibiński, opisując akcję dużej polskiej jednostki w czasie II wojny światowej, napisał że jej dowódca "przystąpił do wykonania zadania bojowego na podstawie następujących zawartych w rozkazie operacyjnym bezpośredniego przełożonego przesłanek wyjściowych:
:arrow: fałszywych informacji o położeniu wojsk własnych;
:arrow: fałszywych informacji o położeniu nieprzyjaciela;
:arrow: fałszywie sformułowanego zadania bojowego."

Mimo tak niepomyślnej sytuacji wyjściowej polska jednostka odniosła sukces, przełamując umocniony pas obrony przeciwnika, wykonując pościg i tworząc zaporę na drodze odwrotu nieprzyjaciela.

O jaką polską jednostkę chodzi, kto nią tak świetnie dowodził, gdzie i kiedy miała miejsce ta akcja?
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Jeżeli Skibiński to może 1 DPancerna generała Maczka pod Falaise w sierpniu 1944 roku? Taki pierwszy strzał jaki mi się kojarzy z osobą generała Skibińskiego :)
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Pierwszy strzał jest niecelny. Generał nie miał związków z jednostką, o którą pytam. To była mniejsza jednostka i mniejsza akcja bojowa.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
bert04
Sergent-Major
Posty: 182
Rejestracja: piątek, 4 maja 2007, 00:23

Post autor: bert04 »

Andy pisze: :arrow: fałszywych informacji o położeniu wojsk własnych;
:arrow: fałszywych informacji o położeniu nieprzyjaciela;
:arrow: fałszywie sformułowanego zadania bojowego."
Taki opis pasuje mi najbardziej do spadochroniarzy z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej Sosabowskiego i operacja Market-Garden. Tylko to "odcięcie odwrotu nieprzyjaciela" mi nie pasuje.

Ale to też tylko strzał z biodra.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

I znów pudło. Przeciwnikiem Polaków nie byli Niemcy.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
bert04
Sergent-Major
Posty: 182
Rejestracja: piątek, 4 maja 2007, 00:23

Post autor: bert04 »

Hej, na podpowiedzi jeszcze za wcześnie! Nie mogłes poczekać dwóch minutek, to by po północy było :wink:
Bavarsky
Sergent
Posty: 113
Rejestracja: poniedziałek, 5 marca 2007, 18:27

Post autor: Bavarsky »

Jak znam życie i ukochanego Skibińskiego to pewnie „O sztuce wojennej na północno-zachodnim teatrze działań wojennych 1944-1945”....

Choć w sumie Andy powiem Ci, że nie jestem tego taki pewny i moja bawarska buta może być utemperowana....
Ostatnio zmieniony sobota, 16 czerwca 2007, 00:20 przez Bavarsky, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

O tej akcji nasz ukochany autor nie pisze w ukochanej książce „O sztuce wojennej na północno-zachodnim teatrze działań wojennych 1944-1945”.

Zwróć uwagę na moją poprzednią podpowiedź. :wink:

Zresztą więcej podpowiedzi już teraz nie będzie, bo idę spać, a rano jadę do Góraszki. Pokombinujcie zatem sami do mojego powrotu.

(Jeśli nie przyleci zapowiadany Invader, to będę BARDZO ZŁY!)
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich, przełamanie włoskich linii obronnych pod Gazalą, 13-17 grudnia 1941 roku.
Cytat pochodzi z:
"Dowodzenie jednostkami polskimi na zachodzie w skali operacyjnej (wybrane przykłady)", Wyd. MON (Wojskowy Instytut Historyczny - Zakład Studiów Doświadczeń Wojennych), Warszawa 1973, strona 50 :lol:
Zablokowany

Wróć do „Konkursy historyczne”