Konkurs Strategosa (I edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Przejrzałem całą listę kawalerów OOB i z Japończyków znalazłem tylko: Yoshihito, Hirohito oraz miłościwie nam panujących: Akihito i Michiko Shoda. Może lista niepełna?
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
BEF Hero
Sous-lieutenant
Posty: 382
Rejestracja: piątek, 28 kwietnia 2006, 16:17
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Post autor: BEF Hero »

Hmmm...faktycznie dziwna sprawa...
W 1921 roku polski poseł w Tokio Tytus Filipowicz wręczył Order Orła Białego admirałowi Heihachiro Togo. Tenże sedziwy już wtedy admirał dowodził flota japońska w bitwie pod Cuszimą.
Moim źródłem była książka Wiesława Górnickiego pt. "Teraz już można..." wydana przez Wydawnictwo Dolnośląskie w 1994 roku.
Andy pewnie Pan Górnicki się mylił. Oddaję Ci nastepne pytanie.
"Dajcie mi choć jednego tak wyszkolonego Brytyjczyka, a ja będę wiedział gdzie go posłać żeby najlepiej zginął"
F. Foch o BEF
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Najmocniej przepraszam, przeoczyłem post Norberta! :oops: Dzięki, Strategosie, za zwrócenie uwagi.

Zatem: w którym konflikcie obie strony użyły bojowo Messerschmittów Bf 109?
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
wujaw
Général de Brigade
Posty: 2075
Rejestracja: sobota, 11 marca 2006, 11:15
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: wujaw »

Z pewną taką nieśmiałością postawię na wojnę o niepodległość Izraela mając na myśli klony Bf 109.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Izrael, owszem używał czeskich Messerschmittów, czyli Avii S-199, ale nie słyszałem o ich zastosowaniu przez kraje arabskie.

Zawęźmy obszar poszukiwań: chodzi o okres drugiej wojny światowej.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

W wojnie fińsko-niemieckiej 1944?
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Kurczę, "obawiam się" :wink: , że masz rację! O tym nie pomyślałem, a Finowie rzeczywiście mieli Bf 109. Sprawdzę po pracy i jeśli się potwierdzi, to oczywiście zaliczę odpowiedź, mimo że chodziło mi o zupełnie inną wojnę.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

KS 33

Post autor: Strategos »

Czy również Jugosłowianie nie kupili niewielkiej ilości Mesrschmittów przed agresją niemiecką ?
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Jasne, Strategosie! Chodziło mi o Jugosławię, ale w tej sytuacji pozwolisz, że sprawdzę Finlandię? Bo skoro nie zawęziłem wystarczająco kryteriów, to możliwe, że Legun odpowiedział prawidłowo.

Miałem w zanadrzu fajne podpowiedzi, w rodzaju: jedna ze stron oprócz Bf 109 używała także Hurricane'ów. A potem: oprócz Bf 109 i Hurricane'ów, także Dornierów Do 17. I w końcu: oprócz Bf 109, Hurricane'ów i Do 17, również Blenheimów. :D
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Koniecznie trzeba sparwdzieć Finów dzieki temu się doszkolimy :)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

And the winner is... Legun from Cracow! :D

Jednak. Co prawda z niemieckim u mnie słabo, ale skoro Finowie używali Bf 109 do 1954 roku, to jasne, że mieli je także w czasie krótkiego starcia z Niemcami. Na tej stronie:
http://www.messerschmitt-bf109.de/ (Overview :arrow: Where the Bf 109 was used :arrow: der finnischen Luftwaffe)
można sobie obejrzeć np. zdjęcie Gustawa z kokardami (czyli już bez niebieskich swastyk).
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Czekamy na pytanie Zwycięzcy :)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Nazwa tej dywizji jest bardzo zagadkowa. Nie wiadomo skąd taki numer i tak nieprecyzyjne określenie. Najbardziej frapujące jest jednak to, że bardziej logiczny numer i adekwatną do wyszkolenia nazwę otrzymała ona (po wcześniejszym przeformmowaniu) dopiero wtedy, gdy już zupełnie nie było warunków, by ją wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem. O jaką to dywizję chodzi?
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Podpowiedź przed wyjazdem (następne wizyta na forum w nocy z niedzieli na poniedziałek):
Najsłynniejsza bitwa z udziałem tej dywizji miała paradoksalne rezultaty. Przegrani uznali, że nowy sposób wojowania jest niezwykle użyteczny i podjęli energiczne działania na rzecz możliwości jego zastosowania. Zwycięzcy uznali, że to jednak zbyt kosztowne i nigdy już nie podjęli podobnych działań w porównywalnej skali.
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Match »

Może 7. Dywizja Spadochronowa Fallschirmjäger? Myślę, że pasowałoby to do podpowiedzi.
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Konkursy historyczne”