Konkurs Strategosa (I edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10561
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2096 times
Been thanked: 2826 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Tak się określa albo dobrych przyjaciół, albo szanowanych wrogów.
Wg mnie osoba, o której mówił Togo była zdecydowanie bardziej utalentowana od niego samego, co kilkakroć pokazała.

Chyba za dużo -powiedziałem. :D
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Makarow?
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10561
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2096 times
Been thanked: 2826 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

A nie mówiłem, że za dużo powiedziałem :wink:

Strategosie, pałeczka w Twoich rękach.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Znany pisarz starożytny , osoba publiczna pisze o tej barwnej postaci historycznej z charakterystyczną dla epoki retoryczną przesadą tak :

"... zgromadził wokół siebie tłumy wszelkiego rodzaju zbrodniarzy i przestępców, jakgdyby orszak przyboczny. Albowiem jaki tylko bezwstydnik , rozpustnik czy hulaka roztrwonil ojcowiznę grą w kości, obżarstwem czy rozpustą dalej każdy , kto zaciągnął wielkie długi aby ta drogą wykupić się od dokonanej pzrez siebie zbrodni lub przestepstwa , prócz tego wszyscy zewsząd ojcobójcy i świętokradcy , ludzie skazani wyrokami sądowymi albo za czyny swe lękajacy się sądu( w tym miejscu niezbędne ułatwienie nie chodzi o huragan Andrew :wink: )nadto ci którzy żyli z rozboju , przelewając krew swoich współobywateli lub z krzywoprzysięstwa, składajac fałszywe zeznania , w końcu wszyscy ci którym nie dawała spokoju popełniona zbrodnia , niedostatek czy sumienie , byli najbliższymi przyjaciółmi X.
Jeśli nawet ktoś niewinny wpadł w jego otoczenie przez codzienne obcowanie i pokusy łatwo stawał się równym i podobnym do reszty. Lecz najwięcej ubiegał się o przyjaźń z młodzieżą , charaktery jej miękkie jeszcze i nieustalone nietrudno dały się usidlić podstepem. Bo według tego , jakie każdy z nich miał zamiłowanie stosownie do wieku, jednym dziewcząt dostarczał , drugim psy i konie kupował, w końcu ani wydatków ani honoru swego nie szczędził byleby ich sobie zobowiązać i wiernymi uczynić."

O kogo chodzi i jak nazywał się pisarz starożytny , który w znanym dziele traktowanym jako ważne źródlo historyczne epoki dostarczył wielu informacji o życiu i działalności politycznej X
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 333
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 306 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

He he he...

Powiem tak - sytuacja niemalże jak z naszą reprezentacją narodową :wink: Było by jedno z niewielu pytań, na które mógłbym odpowiedzieć - gdyby nie drobny fakt, że nie znam odpowiedzi :D ...
Pytanie jest o tyle trudne, że nie ma tu dla mnie żadnej charakterystycznej informacji wskazującej na jakąś konkretną osobę. Jak człowiek studiuje już czwarty rok tą historię, to takie zagadki (zwłaszcza ze starożytnej :D :wink: ) nie powinny sprawiać zbyt wielkich trudności, chyba że... :D
Mam typ jeśli chodzi o autora i dzieło (jeśli ludzie nie boją się Sądu Bożego, to jakiego?? :cool: ) - ale dzieło jest o tyle charakterystyczne, że większość władców tegoż państwa jest opisywana właśnie w taki tendencyjny sposób... Hm? :)

Niestety, nie mam tegoż dzieła w domowej bibliotece :( Ciekawym bardzo kto nie szukając w internecie odpowie na zagadkę? :)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

:D W planie jest zastosowanie metody kolejnych przybliżeń...

Autor jak napisałem osoba publiczna wystepował przeciw Cyceronowi i Milonowi,Usunięty z senatu pod zarzutem niemoralnego życia ale najprawdopodobniej z uwagi na to ,że był przeciwnikiem Pompejusza.
Był namiestnikiem zachodniej części Numidii zamienionej na prowincje rzymską.
Za bogactwa zdobyte w okresie namiestnictwa założył wspaniałe ogrody w Rzymie....

X mentor "złotej " zdemoralizowanej młodzieźy i zadłużonych żądnych władzy ludzi ...
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

...nie bez powodu padło słowo Numidia :)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 333
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 306 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

Będę strzelał :lol: (choć nie na ślepo... :cool: )

Gajusz Sallustiusz Krispus, Sprzysiężenie Katyliny
a nasz Mr. X to właśnie Katylina?
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

:D Tak - prosimy o pytanie
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 333
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 306 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

O rany! Pierwszy raz wygrałem jakiś konkurs!!! :shock: :D :wink:
A jaka jest nagroda? :D :wink:

A więc dobrze... Jako zwolenik zagadek nie nazbyt trudnych, które mogą być rozwiązane przez większą ilość osób, takich, które bawiąc uczą (tudzież odwrotnie :) ) i dają przyjemność - zadaję następujące pytanie:

Ten poeta-żołnierz, umarł w drodze do stolicy na skutek upływu krwi. Bezpośrednią tego przyczyną był fakt odniesienia 3 ran w trakcie owej zaciętej bitwy - dla niego niestety ostatniej, jak się miało okazać. O bezprzykładnej odwadze i poświęceniu Ojczyźnie naszego bohatera, niech świadczy fakt, iż trzecią ranę - postrzał w płuco - otrzymał pod wieczór, organizując kolejny kontratak, który miał powstrzymać nieprzyjaciela - mimo, że już po opatrzeniu wcześniejszych dwóch ran, był usilnie zachęcany do udania się na tyły.

Kim jest nasz bohater? Proszę podać imię, nazwisko, stopień oraz jednostkę jaką dowodził w bitwie pod....? No właśnie :) Wszelkie inne informacje na jego temat równie chętnie przeczytamy :)

Myślę, że zagadka jest bardzo prosta.
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Płk Cyprian Godebski, 8 Pułk Piechoty, bitwa pod Raszynem.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Witold Janik
Namiestnik
Posty: 333
Rejestracja: środa, 27 grudnia 2006, 17:21
Lokalizacja: Raszyn 1809
Has thanked: 306 times
Been thanked: 12 times
Kontakt:

Post autor: Witold Janik »

Odpowiedź uznaję, w zasadzie wszystko się zgadza - w bitwie 8. pułk nie wystąpił w całości, natomiast zastanawiam się czy płk Godebski nie był "przypadkiem" :wink: dowódcą całego pułku - i o to mi chodziło, ale to już szczegół :)

Prosimy o kolejne pytanie.

PS. Aha. Zapomniał bym o nagrodzie - do wyboru: słoik świeżego, morskiego powietrza, komplet drzwi do motocykla lub piąta klepka :twisted: :wink:
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Był politycznym sojusznikiem Demostenesa, choć nie byli przyjaciółmi. Podobnie jak Demostenes wykonywał zawód adwokata. Pochodził z biedoty ateńskiej. Brał udział w bitwie pod Cheroneą, lecz znalazł się w niewoli. Przypisuje mu się autorstwo zdania wypowiedzianego podobno do samego Filipa. Po bitwie zmienił przekonania polityczne.

O kogo chodzi?
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

JednoSlowo pisze:I mogę się pochwalić, że po wczorajszym wieczorze już wiem (a gryzło mnie to strasznie), skąd się wzięło "Miszczu, co to za stacja?" :)
No to po wtorkowym wieczorze powinienes wiedziec skąd się wzielo "Oui, mon Capitaine" :wink:
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Andreas von Breslau pisze:Był politycznym sojusznikiem Demostenesa, choć nie byli przyjaciółmi. Podobnie jak Demostenes wykonywał zawód adwokata. Pochodził z biedoty ateńskiej. Brał udział w bitwie pod Cheroneą, lecz znalazł się w niewoli. Przypisuje mu się autorstwo zdania wypowiedzianego podobno do samego Filipa. Po bitwie zmienił przekonania polityczne

O kogo chodzi?
Syn rybaka (to nieraz dobra przepustka do Historii) wybitny mówca Demades z Aten.
Po bitwie pod Cheroneą kiedy Filip chciał zabronić pogrzebania ciał poległych wrogów rzekł ponoć do króla Macedonii "Królu Filipie los dał ci role Agamemnona; ty jednak, jak się zdaje, postanowiłeś grac rolę Terystesa".
Terystes według podań uczestnik wojny trojańskiej buntował wojsko przeciw Agamemnonowi naigrywał się z boleści Achillesa po śmierci Amazonki Pentezilei zabity następnie przez niego. Najbrzydszy z Greków imię jego oznaczało człowieka bezczelnego...

Do tego stopnia nie był zaprzyjaźniony z Demostenesem, że na jego wniosek w zmienionej sytuacji politycznej zgromadzenie ludowe skazało Demostenesa na śmierć. tak jest właśnie polityka...
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Zablokowany

Wróć do „Konkursy historyczne”