Konkurs historyczny Strategosa (X edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (X edycja)

Post autor: cdc9 »

Świetnie. :) Twoja kolej.
PS. Gdyby komuś nie chciało się zajrzeć do powyższych linkòw - chodziło o Gunnlauga Wężowy Język.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Konkurs historyczny Strategosa (X edycja)

Post autor: Strategos »

cdc9 pisze:Świetnie. :) Twoja kolej.
PS. Gdyby komuś nie chciało się zajrzeć do powyższych linkòw - chodziło o Gunnlauga Wężowy Język.
A moglibyśmy jeszcze dopełnić Twoją zagadkę muzycznie (ogólny klimat) ;) :

https://www.youtube.com/watch?v=9VYaN6M ... MfRrQ#t=31
https://www.youtube.com/watch?v=tq4seuBFxIM
?
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (X edycja)

Post autor: cdc9 »

Dobrze, że tych skocznych :) piosenek nie miałem możności słuchać dawno, dawno temu gdy na studiach miałem zajęcia z rozbioru krytycznego źródeł historycznych. Mógłbym źle skończyć. Walczyłem wtedy między innymi z "Sagą o Gunnlaugu Wężowym Języku" i "Źródłami, sagami i legendami do najdawniejszych dziejów Polski" Gerarda Labudy. I to w czasach gdy nie było internetu !!!
Z jednej strony: :evil: , ale z drugiej, po latach: :)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (X edycja)

Post autor: Darth Stalin »

Będzie proste.

Daleko od kraju nad Wisłą był sobie wojownik, któremu zdarzało się walczyć bardzo nieortodoksyjną bronią :D , napisał ksiażkę :ugeek: , stał się jednym z bohaterów kultury masowej, a w Polsce znany był m.in. z tego, że po zakończeniu aktywnej kariery zawodowej przeskakiwał niewielkie zbiorniki wodne o znikomym znaczeniu strategicznym :lol:

Któż to?
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (X edycja)

Post autor: Leliwa »

Gdyby nie ostatnie zdanie to stawiałbym na Musashi Miyamoto, mistrza walki dwoma mieczami. Ale jest też Lieutenant-Colonel John Malcolm Thorpe Fleming "Jack" Churchill, DSO & Bar, MC & Bar, mistrz łuku i claymore'a, amator surfingu. Problem w tym, że nie napisał chyba książki.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (X edycja)

Post autor: Darth Stalin »

Musashi jest dobrym wyborem :D , ale nie miałem na myśi walki dwoma mieczami tylko jego słynne pojedynki, w których zabijał wrogów... kijem :ugeek:

Zaś co do owego ostatniego zdania - czyżby nikt nie pamiętał dziecięcego wierszyka z czasów, gdy w TVP leciał serial o Musashim? :shock:

Musaszi mija błoto
skacze przez kałuże
na emeryturze


:lol:
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (X edycja)

Post autor: Leliwa »

Hmm.... Nie pamiętam. Moje dobranocki to koniec lat 70-tych i pierwsza połowa 80-tych.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (X edycja)

Post autor: Leliwa »

Pewnego dnia wybuchła wojna. Jedno państwo napadło na drugie. W owym też czasie przedstawiciele obu tych państw starli się też daleko od owego miejsca konfliktu w innej rywalizacji na poziomie światowym z wieloma innymi państwami. W owej rywalizacji przedstawiciele państwa napadniętego, słabszego byli faworytami, jednak z powodu owej nagłej napaści zbrojnej nie udawało im się rywalizować początkowo na właściwym dla nich poziomie. Dopiero pod koniec rywalizacji, dzięki znakomitemu finiszowi udało im się zbliżyć do zwycięstwa w całej klasyfikacji, jednak nie udało im się wyprzedzić zwycięzców całej imprezy, między innymi dlatego, że byli to reprezentanci agresorów, z którymi nie udało im się z powodów oczywistych zagrać, a zwycięstwo w bezpośrednim spotkaniu dawałoby im zwycięstwo w całej imprezie. Co ciekawe, część z reprezentantów kraju napadniętego została na stałe w miejscu imprezy, co jeszcze ciekawsze, została tam również cała reprezentacja napastników i zwycięzców imprezy. Co to za reprezentacje, co to za rywalizacja i jak nazywał się najznakomitszy z owych przymusowych emigrantów? Słowo "najznakomitszy" odnosi się do jego późniejszej roli w rozwoju owej dziedziny rywalizacji w miejscu swego nowego zamieszkania.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (X edycja)

Post autor: Leliwa »

Jedna z reprezentacji krajowych z powodu wybuchu wojny w trakcie imprezy zrezygnowała z niej. Obecna za to była reprezentacja kraju zależnego od napastnika w wybuchłej w tym czasie wojnie. Reprezentacja tego kraju występowała pod tą nazwą na takiej imprezie tylko raz i zajęła miejsce w szerokiej czołówce. Na skutek nacisków reprezentacji zwycięskiego kraju napastniczego również ona nie wystąpiła do pojedynku z reprezentacją kraju napadniętego, co spowodowało automatyczny remis.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (X edycja)

Post autor: cdc9 »

Olimpiada szachowa w Buenos Aires, w 1939 roku.
Na pierwszym miejscu zakończyli zmagania Niemcy, a Polska na drugim. W naszej wspaniałej reprezentacji grali: Tartakower, Najdorf, Frydman, Regiedziński i Sulik. Obywatelem Argentyny został Mieczysław Najdorf, najlepszy zawodnik tej reprezentacji.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (X edycja)

Post autor: Petru Rares »

Ha! Stawiałem na piłkę nożną, a przecież mogłem wcześniej się domyślić. Leliwa wszak barwnie opowiadał o tych zawodach podczas naszego ostatniego spotkania przy okazji Strategosa.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (X edycja)

Post autor: cdc9 »

Coś mi w głowie świtało już wczoraj, a dziś przypomniałem sobie, że własnie wyszła nowa książka:
http://dzieje.pl/ksiazki/arcymistrzowie ... ch-szachow
Pewnie nowy nabytek leliwy. :)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Konkurs historyczny Strategosa (X edycja)

Post autor: Strategos »

Takie fajne pytanko, a ja się spóźniłem :? .
Książka bardzo ciekawa, uzupełniła i moją szachową bibliotekę. Autor zasłużony opisywał w swoich poprzednich dziełach szczegółowo rywalizację o tron mistrza świata w królewskiej grze oraz olimpiady szachowe.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (X edycja)

Post autor: cdc9 »

Strategos pisze:Takie fajne pytanko, a ja się spóźniłem :?
Książka bardzo ciekawa, uzupełniła i moją szachową bibliotekę. Autor zasłużony opisywał w swoich poprzednich dziełach szczegółowo rywalizację o tron mistrza świata w królewskiej grze oraz olimpiady szachowe.
A pamiętasz serial pt. Parada oszustòw? Jeden z odcinków jest poświęcony rywalizacji Alechina i Euwe. Klimat tamtych czasòw, specyfiki postrzegania szachowych mistrzów i całkowicie zapomniany Stanisław Igar.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Konkurs historyczny Strategosa (X edycja)

Post autor: Strategos »

Doskonale pamiętam, mechanizm oszustwa był bardzo prosty wymagał tylko zgody obu arcymistrzów na grę korespondencyjną ze "zdolnym amatorem" granym przez Bronisława Pawlika (obsada była w ogóle doskonała), w tym samym "oknie czasowym". :)

https://www.youtube.com/watch?v=AKjNmlWqdMw
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Zablokowany

Wróć do „Konkursy historyczne”