Konkurs historyczny Strategosa (X edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Awatar użytkownika
Darth Stalin
Consul
Been thanked: 3 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (X edycja)

Post autor: Darth Stalin »

Musashi jest dobrym wyborem :D , ale nie miałem na myśi walki dwoma mieczami tylko jego słynne pojedynki, w których zabijał wrogów... kijem :ugeek:

Zaś co do owego ostatniego zdania - czyżby nikt nie pamiętał dziecięcego wierszyka z czasów, gdy w TVP leciał serial o Musashim? :shock:

Musaszi mija błoto
skacze przez kałuże
na emeryturze

:lol:
Darth Stalin - Lord Generalissimus Związku Socjalistycznych Republik Sithów

Główny potencjalny przeciwnik WP ma tradycje decydowania się na uzyskiwanie korzyści operacyjnych niezależnie od potencjalnych strat
https://militariaszmula.wordpress.com/
Awatar użytkownika
leliwa
Général de Division Commandant de place
Has thanked: 4 times
Been thanked: 29 times

Post autor: leliwa »

Hmm.... Nie pamiętam. Moje dobranocki to koniec lat 70-tych i pierwsza połowa 80-tych.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
leliwa

Pewnego dnia wybuchła wojna. Jedno państwo napadło na drugie. W owym też czasie przedstawiciele obu tych państw starli się też daleko od owego miejsca konfliktu w innej rywalizacji na poziomie światowym z wieloma innymi państwami. W owej rywalizacji przedstawiciele państwa napadniętego, słabszego byli faworytami, jednak z powodu owej nagłej napaści zbrojnej nie udawało im się rywalizować początkowo na właściwym dla nich poziomie. Dopiero pod koniec rywalizacji, dzięki znakomitemu finiszowi udało im się zbliżyć do zwycięstwa w całej klasyfikacji, jednak nie udało im się wyprzedzić zwycięzców całej imprezy, między innymi dlatego, że byli to reprezentanci agresorów, z którymi nie udało im się z powodów oczywistych zagrać, a zwycięstwo w bezpośrednim spotkaniu dawałoby im zwycięstwo w całej imprezie. Co ciekawe, część z reprezentantów kraju napadniętego została na stałe w miejscu imprezy, co jeszcze ciekawsze, została tam również cała reprezentacja napastników i zwycięzców imprezy. Co to za reprezentacje, co to za rywalizacja i jak nazywał się najznakomitszy z owych przymusowych emigrantów? Słowo "najznakomitszy" odnosi się do jego późniejszej roli w rozwoju owej dziedziny rywalizacji w miejscu swego nowego zamieszkania.
Awatar użytkownika
leliwa

Jedna z reprezentacji krajowych z powodu wybuchu wojny w trakcie imprezy zrezygnowała z niej. Obecna za to była reprezentacja kraju zależnego od napastnika w wybuchłej w tym czasie wojnie. Reprezentacja tego kraju występowała pod tą nazwą na takiej imprezie tylko raz i zajęła miejsce w szerokiej czołówce. Na skutek nacisków reprezentacji zwycięskiego kraju napastniczego również ona nie wystąpiła do pojedynku z reprezentacją kraju napadniętego, co spowodowało automatyczny remis.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni

Post autor: cdc9 »

Olimpiada szachowa w Buenos Aires, w 1939 roku.
Na pierwszym miejscu zakończyli zmagania Niemcy, a Polska na drugim. W naszej wspaniałej reprezentacji grali: Tartakower, Najdorf, Frydman, Regiedziński i Sulik. Obywatelem Argentyny został Mieczysław Najdorf, najlepszy zawodnik tej reprezentacji.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Been thanked: 8 times

Post autor: Petru Rares »

Ha! Stawiałem na piłkę nożną, a przecież mogłem wcześniej się domyślić. Leliwa wszak barwnie opowiadał o tych zawodach podczas naszego ostatniego spotkania przy okazji Strategosa.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni

Coś mi w głowie świtało już wczoraj, a dziś przypomniałem sobie, że własnie wyszła nowa książka:
http://dzieje.pl/ksiazki/arcymistrzowie ... ch-szachow
Pewnie nowy nabytek leliwy. :)

Awatar użytkownika
Strategos
Censor

Post autor: Strategos »

Takie fajne pytanko, a ja się spóźniłem :? .
Książka bardzo ciekawa, uzupełniła i moją szachową bibliotekę. Autor zasłużony opisywał w swoich poprzednich dziełach szczegółowo rywalizację o tron mistrza świata w królewskiej grze oraz olimpiady szachowe.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni

Strategos pisze:Takie fajne pytanko, a ja się spóźniłem :?
Książka bardzo ciekawa, uzupełniła i moją szachową bibliotekę. Autor zasłużony opisywał w swoich poprzednich dziełach szczegółowo rywalizację o tron mistrza świata w królewskiej grze oraz olimpiady szachowe.
A pamiętasz serial pt. Parada oszustòw? Jeden z odcinków jest poświęcony rywalizacji Alechina i Euwe. Klimat tamtych czasòw, specyfiki postrzegania szachowych mistrzów i całkowicie zapomniany Stanisław Igar.

Awatar użytkownika
Strategos
Censor

Post autor: Strategos »

Doskonale pamiętam, mechanizm oszustwa był bardzo prosty wymagał tylko zgody obu arcymistrzów na grę korespondencyjną ze "zdolnym amatorem" granym przez Bronisława Pawlika (obsada była w ogóle doskonała), w tym samym "oknie czasowym". :)

https://www.youtube.com/watch?v=AKjNmlWqdMw
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni

I jeszcze na dodatek Halina Golanko! :oops:

Antypirx
Adjoint
Has thanked: 2 times
Been thanked: 14 times

Post autor: Antypirx »

Petru Rares pisze:Ha! Stawiałem na piłkę nożną,
Pewnie miałeś to na myśli:
https://www.youtube.com/watch?v=g0yb4EuPN0A
;)
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Awatar użytkownika
leliwa

cdc9 pisze:Olimpiada szachowa w Buenos Aires, w 1939 roku.
Na pierwszym miejscu zakończyli zmagania Niemcy, a Polska na drugim. W naszej wspaniałej reprezentacji grali: Tartakower, Najdorf, Frydman, Regiedziński i Sulik. Obywatelem Argentyny został Mieczysław Najdorf, najlepszy zawodnik tej reprezentacji.
Oczywiście. III Rzesza czyli Niemcy wspomagane przez dwu Wiedeńczyków zdobyły 36 punktów, Polska 35,5 punkta. Zwycięstwo Polski w bezpośrednim meczu dawałoby złoty medal Polsce. Byłby to drugi złoty medal dla Polski w olimpiadach szachowych. Pierwszy zdobyty został w Hamburgu w 1930 roku. W tamtym turnieju na pierwszej szachownicy grał fenomenalnie Akiba Rubinstein, jeszcze niedługo wcześniej pretendent do tytułu mistrza świata (miał grać z Capablanką) W Turnieju w Buenos Aires zagrała po raz jedyny reprezentacja Protektoratu Czech i Moraw zajmując 6 miejsce. Polecam stronę poniższą.
http://www.olimpbase.org/1939/1939in.html

Można tam znaleźć najciekawsze partie z turnieju, między innymi zakończoną kuriozalnym remisem partię aktualnego mistrza świata Aliechina. W meczu przeciwko Holendrowi doszło do końcówki, w której Holender miał wieżę i gońca na wieżę i piona mistrza. Pion raczej już nie miał szans na awans. Po swoim ruchu Aliechin powiedział autorytatywnie "To jest remis!" po czym podpisał się pod partią i wyszedł. Zdumiony Holender nie zaprotestował, choć w końcówce miał duże szanse na wygraną.
Najdorf w tej olimpiadzie i dwu następnych, już grając dla Argentyny jako Miguel Najdorf zdobywał indywidualne złote medale za najlepsze wyniki na swoich szachownicach.
Awatar użytkownika
elahgabal
Général en Chef
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Post autor: elahgabal »

Świetna historia. Pojęcia nie miałem.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni

Leliwa "odpuścił" sobie obrazki więc ja podtrzymam tę tradycję.
W nawiązaniu do poprzedniej zagadki pytanie olimpijskie związane z naszą tragiczną historią.

Z jakim medalistą łączymy poniższe obrazki?
http://img.interia.pl/biznes/nimg/3/m/O ... 738276.jpg
http://i.iplsc.com/antoni-szymanowski-z ... 317-F3.jpg
https://audiovis.nac.gov.pl/i/PIC/PIC_1-S-153-3.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-f5K45ebVTjo/T ... 2Bcamp.jpg

Pierwsze dwa obrazki proszę traktować symbolicznie i nie zwracać uwagi na treść umieszczoną na nich.

Zablokowany

Wróć do „Konkursy historyczne”